02.04.2016, 16:47

Три основні кредитні хитрощі або чому з'явилась банківська заборгованість?

Ольга Станишевская | Все новости автора

facebook google+ tweeter live rss
Часом банки приголомшують деяких своїх клієнтів заявою про заборгованості. Люди в подиві. Звідки? У одних кредити готівкою були повністю виплачені ще рік тому, а інші і зовсім в борг у банку ніколи не брали. Але заборгованість є, причому з'явилася вона на підставі підписаного клієнтом договору, тому закон цілком на стороні банку. Так чому з'являється банківська заборгованість?

1. Все-таки не повністю погашений кредит

Отже, чоловік взяв кредит і сумлінно його погашав, в результаті виплатив повністю. Принаймні, так думав: перед останнім платежем він дізнався точну суму заборгованості і вніс гроші на рахунок з повною впевненістю, що тепер з кредитом покінчено. Але раптом через рік йому дзвонить банківський співробітник або взагалі колектор і серйозним тоном повідомляє про значну заборгованості.

У чому причина? У кредитному договорі прописана якась мізерна комісія, яку щомісяця стягують певного числа (зазвичай в кінці місяця) або в день погашення кредиту. Після повної оплати по кредиту комісія за цей останній місяць також нараховується, як передбачено в договорі.

Людина цього не знає і комісію не погашає, через деякий час вона перетворюється в прострочену заборгованість і на неї активно починають нараховувати різні штрафи, які детально прописані дрібними літерами в договорі. В результаті борг щомісяця росте, поки не досягає потрібної суми, а після виявляється у відділі по роботі з клієнтськими заборгованостями або його взагалі продають колекторам. Лише тоді позичальнику надходить дзвінок з заявою про заборгованості.

Як уберегтися? Ви повинні чітко знати, які платежі передбачені за договором. А для стовідсоткової гарантії, коли будете остаточно погашати кредит, заручіться банківською довідкою, в якій написано, що кредит повністю сплачений і у банку немає фінансових претензій. За подібну довідку зазвичай потрібно заплатити, але натомість ви будете впевнені, що точно не маєте боргів перед банком.

2. Стара картка

Деякі люди і зовсім жодного разу не брали кредити, у них лише коли-то була дебетова карта якогось банку, про яку вони й забули вже (давно це було), але раптом виявляється, що вони мають банку чималі гроші.

У чому причина? Зазвичай підступ криється в наступному. Спочатку при відкритті на карту поширювалися пільгові умови та її обслуговували безкоштовно. Як правило, під пільгову категорію потрапляють картки, на які перераховують зарплату, пенсію, соціальні виплати, відсотки за вкладом. Але в якийсь день людина перестав користуватися даною карткою, зняв всі гроші і забув про неї.

Тільки от банк нічого не забув, більше того за умовою договору клієнт перестав входити в пільгову категорію (одержувач вкладу, зарплати, пенсії). І карту перевели на обслуговування, за яке стягується комісія. Але клієнт про це не знає, відповідно не погашає заборгованість, в результаті на комісію постійно нараховуються штрафні санкції, поки сума не досягає певної величини і банк нарешті вирішує «потривожити» людини.

Як уберегтися? Не кидайте більше непотрібну банківську карту в ящик столу або того гірше в сміття. Вирушайте в банк і закривайте картковий рахунок, для цього необхідно лише написати заяву. Причому робіть так, навіть якщо карта і без використання буде обслуговуватися безкоштовно, адже в подальшому тарифи можуть змінитися і за обслуговування почнуть нараховувати комісію, але вам стане про це відомо, тільки коли на картці назбирається чимала заборгованість. Якщо ж ви бажаєте зберегти карту, то обов'язково підключіть СМС-банкінг, щоб отримувати повідомлення про будь-яких грошових зміни на рахунку.

3. Технічний овердрафт

Остання досить поширена ситуація. Отже, у людини звичайна дебетова картка без кредитного ліміту. Він активно її використовує при покупках, але в один день дізнається, що на картці є кредитна заборгованість, яку потрібно якнайшвидше оплатити. Людина в замішанні: адже у нього дебетова картка, а не кредитна.

У чому причина? Все просто. Стався технічний овердрафт, тобто виникла несанкціонована заборгованість. Найчастіше таке трапляється, коли за грошову операцію нараховується комісія, а на її сплату особистих фінансів клієнта вже не вистачає і на картці утворюється від'ємний залишок. За технічний овердрафт нараховують величезні відсотки, якщо ж заборгованість вчасно не погашається, то вхід йдуть штрафні санкції.

Як уберегтися? Ніколи не витрачайте гроші на карті чи гроші до зарплати. Тому завжди знайте, скільки фінансових коштів у вас на рахунку. В ідеалі встановіть мінімальний ліміт, за який не виходьте. Крім того підключіть СМС-банкінг, щоб бути в курсі будь-яких грошових операцій за рахунком. Якщо технічний овердрафт все-таки виникне, негайно його погашайте, щоб не оплачувати після ще і штрафи.
Теги новостей: 
Рубрика - Правозащитник: 
Комментировать
Цитировать
facebook google+ tweeter live rss