07.06.2013, 13:21

Пенсійний фонд відповідає на запитання

Які строки та умови подання звітності підприємцями?
Фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів ПФУ звіт сами за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік.
Відповідно п.2.14. Змін до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 10 грудня 2011 року № 24-1, фізичні особи – підприємці зобов’язані подавати звіт незалежно від того, чи ведуть вони підприємницьку діяльність, крім фізичних осіб - підприємців, зазначених в пункті 3.3 розділу Ш цього Порядку.
Відповідно до п.3.3. ФО – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони  є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Звіт зазначеними особами не подається.
Чи поширюється на фізичних осіб - підприємців, які використовують працю інвалідів, пільга щодо розміру нарахування єдиного внеску?
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон) платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема фізичні особи - підприємці, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором.
Згідно з частиною п'ятою статті 8 Закону єдиний внесок для роботодавців встановлюється у відсотках до суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці" , відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності.
Частиною тринадцятою статті 8 Закону визначено, що єдиний внесок для підприємств, установ і організацій, в яких працюють інваліди, встановлюється у розмірі 8,41 відсотка визначеної Законом бази нарахування єдиного внеску для працюючих інвалідів.
Враховуючи зазначене, єдиний внесок у розмірі 8,41 відсотка встановлено лише для підприємств, установ, організацій та інших юридичних осіб, де працюють інваліди. На фізичних осіб - підприємців, які використовують працю інвалідів, ця пільга не поширюється.
Отже, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності на фонд оплати праці найманих працівників, які є інвалідами, зобов'язані нараховувати єдиний внесок у розмірі, який визначається залежно від класу професійного ризику виробництва.<

Відділ персоніфікованого обліку, інформаційних систем та мереж Управління пенсійного фонду в м.Лисичанську.

Ответы на вопросы: