01.12.2024, 18:28

З 1 грудня набули чинності нові правила бронювання: хто та як може уникнути мобілізації?

З 1 грудня в Україні набув чинності оновлений порядок бронювання від мобілізації, який значно змінює як процес, так і вимоги для підприємств і працівників, які претендують на відстрочку. Тепер вся процедура проходитиме через електронний портал "Дія", а також набувають чинності нові критерії для підприємств, які можуть претендувати на статус "критично важливого".

Що потрібне для бронювання?

Ключова зміна полягає в тому, що бронювання від мобілізації тепер відбувається виключно через портал Дія. Для цього підприємства мають бути включені до відповідного реєстру, після чого керівники через портал формують перелік працівників, які можуть претендувати на відстрочку.

Щоб підприємство могло отримати статус критично важливого, воно має відповідати мінімум трьом із восьми критеріїв, включаючи сплату податків (не менше 1,5 млн євро за рік), стратегічне значення та важливість для економіки. Запроваджуються також додаткові вимоги для приватних підприємств, де середня зарплата працівників має бути не нижчою за 20 тисяч гривень на місяць. Також важливо, щоб підприємство не мало боргів із податків.

Критерії для співробітників

Крім того, працівникам, які можуть отримати відстрочку, пред'являються додаткові вимоги. По-перше, вони мають стояти на військовому обліку та бути офіційно працевлаштованими на підприємстві, яке має статус критично важливого. По-друге, зарплата таких працівників має бути не нижчою за 20 тисяч гривень. Працівники, які не відповідають цим вимогам, втратять право на броню.

100% бронювання поширюється на певні категорії працівників, такі як державні службовці, працівники ПЕК та оператори зв'язку. У той час як для інших категорій бронюються лише 50% від військовослужбовців.

Продовження броней та підтвердження статусу підприємств

Важливо, що рішення щодо бронювання не діють безстроково. Вони мають бути переглянуті протягом трьох місяців. Підприємствам, які вже набули статусу критично важливого, потрібно буде підтвердити його до 28 лютого 2025 року. Інакше їхні працівники втратять броню.

Більше того, щомісяця проводитиметься моніторинг та перевірка підприємств на відповідність новим критеріям, у тому числі за середньою зарплатою та сплатою податків. Якщо підприємство не виконає вимог, його статус може бути анульований.

Які зміни для заброньованих?

Для працівників, які вже отримали відстрочку, нічого не зміниться до кінця терміну, на який її було видано, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року. Це стосується як тих, хто був заброньований через портал "Дія", так і тих, хто оформив броню у паперовій формі.

Нові правила бронювання внесли важливі зміни до процесу мобілізації, і тепер усі підприємства повинні уважно стежити за виконанням нових вимог. Інакше вони ризикують не лише втратити статус критично важливого, а й позбутися працівників, які можуть бути мобілізовані.

Читайте також: В Україні розширили перелік професій для бронювання від мобілізації: хто може отримати бронь

Читайте последние новости Украины и мира в своем смартфоне в приложении Час Пик

Теги новостей: