SENT: інноваційні підходи до GPS моніторингу
Знайомимося з вимогами та перевагами SENT
Сьогодні чимало українських бізнесів експортують та імпортують продукцію з країн Європи, та всі ці вантажі цілком логічно проходять через польську митницю. Польща є чи не найвагомішим партнером та локацією, що стратегічно важлива для європейських виробників та торговців, адже вона є воротами між Україною, країнами Балтії та західною Європою.
Через велику кількість вантажів, що курсують теренами Польщі як транзитом, так і в межах експорту-імпорту в самій країні, її уряд запровадив обов’язковий моніторинг так званих «чутливих вантажів», який здійснюється за допомогою цифрового інструменту — системи SENT, що надає дані про перевезення до PUESC, платформи електронних податково-митних послуг Польщі. Як дотримуватися вимог SENT та залишати заявки на перевезення? Розповімо трохи детальніше.
Контроль вантажів в міжнародній логістиці та роль в ньому SENT
Реєстр SENT став зручною платформою для всіх учасників міжнародних перевезень, адже він спрощує не лише моніторинг вантажів, що проходять через Польщу, а й дає можливість задекларувати їх заздалегідь в електронному вигляді. Це спрощує саму процедуру перевезень, зберігає час перевізників та відправників чи отримувачів вантажів та дозволяє функціонувати в правовому полі при організації міжнародних перевезень.
Як працює система SENT: вимоги та особливості
Перш за все, які товари мають бути задекларовані в SENT?
- М’ясо птиці та яйця за умови партії понад 250 кг/2500 шт
- Яєчна продукція від 100 кг вантажу
- Зернові та олійні культури партіями від 1000 кг
- Борошно та олія, жири від певного обсягу партії
- Вугільна та коксова продукція
- Нафтогазові продукти
- Спирти
- Мінеральні олії та ПММ
- Тютюнові товари
Всі вони мають бути заздалегідь задекларовані або перевізником, або отримувачем чи відправником, залежно від маршруту. Обов’язковою умовою для здійснення перевезень є також наявність спеціального GPS-обладнання, підключеного до SENT, на борті кожного транспортного засобу, залученого до перевезень.
Кому необхідно використовувати SENT?
Щодо використання SENT вимоги теж є доволі специфічними:
- Якщо вантаж вивозиться з території Польщі, то оформлювати заявку на декларування має експортер, тобто відправник вантажу, який є зареєстрованим в Польщі.
- У разі імпорту продукції до Польщі з України чи інших країн оформлення SENT має здійснювати імпортер, тобто той, хто отримує вантаж в Польщі. Він після оформлення надає номер декларації перевізнику.
- А от якщо вантаж прямує через Польщу транзитом, це вже обов’язок перевізника зареєструвати його в системі та задекларувати належним чином.
Що буде, якщо порушити вимоги SENT?
Найрозповсюдженішими випадками порушення вимог SENT є наступні:
Невчасне декларування вантажу до перетину кордонів з Польщею
Невідповідність ваги та складу вантажу задекларованим даним
Неоновлені дані щодо перевізника, відправника чи отримувача
Відсутність GPS-трекера на транспорті перевізника.
За порушення вимог працівники польської митниці мають право обкласти порушника штрафом.
Негативні наслідки для бізнесу
Крім додаткових витрат на штрафи невиконання вимог SENT – це ще й удар по діловій репутації, а також затримка вантажоперевезень, що може мати шкідливі наслідки для всіх сторін.
З огляду на те, що критична маса міжнародних вантажних перевезень з та в Україну прямує через польські кордони, дотримання локальних податкових вимог є не просто необхідністю, а обов’язком для операторів логістики та вантажовласників. Завдяки системі SENT дотримуватися цих вимог можна без персональних візитів чи зв’язку з польськими податковими службами, але варто обрати надійного провайдера, з яким підключення до SENT-GEO буде впроваджене якісно та точно. В Україні ви можете звернутися по таку послугу до АНТЕНОР, офіційного учасника PUESC, що забезпечує підключення до SENT як власників вантажу, так і операторів вантажних перевезень. Не ризикуйте власною репутацією та коштами, підключайте SENT та перевозьте вразливі вантажі через Польщу без жодних проблем.