19.03.2023, 10:56

Як отримати компенсацію за автомобіль, пошкоджений чи знищений в результаті воєнних дій: поради експертів

компенсация за автомобиль, поврежденный или уничтоженный в результате военных действий

В реаліях війни про безпеку автомобіля власник має подбати самостійно. У разі знищення чи пошкодження транспортного засобу внаслідок збройної агресії РФ, експерти рекомендують якнайшвидше зафіксувати факт завдання шкоди.

У разі пошкодження чи знищення транспортного засобу українці можуть подати цивільний позов в рамках кримінального провадження. Експерти "]]>Юридичного порадника для ВПО]]>" пояснили, як слід діяти власникам таких транспортних засобів, повідомляє Час Пік.

Насамперед, необхідно зафіксувати факт шкоди, зібравши:

  • фото та/або відеофіксації (бажано з прив'язкою до місцевості, будинків, інших орієнтирів);
  • письмові пояснення щонайменше двох свідків;
  • знімки екрана з новин або посилання на публікації у ЗМІ, які висвітлювали відповідну подію.

Далі потрібно звернутися до правоохоронних органів для повідомлення про кримінальне порушення за номером 102 (поліція) або 0 800 500 021 (СБУ). До правоохоронних органів також потрібно подати заяву разом із зібраними доказами, копією документа, що засвідчує особу, та копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

Пакет документів можна надіслати цінним поштовим листом з описом вкладення, або подати особисто через канцелярію, або підписані та відскановані екземпляри документів надіслати електронною поштою.

Також необхідно одержати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкрите кримінальне провадження.

Як зазначають юристи, в умовах війни, коли пошкодження або знищення майна сталося внаслідок збройної агресії РФ, кримінальні правопорушення кваліфікують за ст. 438 КК України (порушення законів та звичаїв війни). За такої кваліфікації розмір шкоди значення не має. Водночас, потерпілий отримає можливість подати цивільний позов у рамках кримінального провадження.

"Потерпілий зможе наполягати на проведенні автотоварознавчої експертизи на підставі п. 6 ч. 2 ст. 242 КПК України для визначення розміру матеріальних збитків для цивільного позову. Обовʼязково зберігайте всі можливі квитанції, чеки, акти виконаних робіт, інші документи щодо витрат, яких зазнав власник авто у разі його пошкодження", - радять юристи.

Власники транспортних засобів можуть звернутися за страховим відшкодуванням, але це можливе лише в тому випадку, якщо це прямо передбачено договором майнового страхування, тобто коли йдеться про страхування інтересів, пов'язаних із володінням, користуванням та розпорядженням майном – так зване "КАСКО".

Повідомити страховика про настання страхового випадку необхідно у визначений договором строк, оскільки у разі несвоєчасного повідомлення без поважних причин страхова компанія може відмовити у здійсненні страхової виплати.

Увага! Договір страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортного засобу ("автоцивілка") не є договором майнового страхування та не дає права на отримання страхового відшкодування.

Наступний крок - звертання за "списанням" транспортного засобу, якщо він пошкоджений до стану непридатності, знищений чи залишився на тимчасово окупованій території.

Це важливо з кількох причин:

  • якщо автомобіль дорогий (коштував від 2 437 500 грн.) і йому не більше 5 років, то доводиться сплачувати податок на транспорт, якого фактично немає у власності;
  • якщо авто залишилося на окупованій території, то у разі крадіжки чи вчинення іншого злочину, особа все одно залишається власником і може бути залучена до розслідування;
  • якщо номерні знаки чи автівку використовуватимуть на дорогах України, то всі штрафи за порушення ПДР, зафіксовані в автоматичному режимі, доведеться сплатити власнику.

Для замовлення послуги вибракування власник авто може звернутися до сервісного центру МВС. Увага! Після вибракування транспортного засобу відновити його реєстрацію неможливо.

Якщо автомобіль пошкоджено або знищено внаслідок бойових дій, відшкодування збитків лягає на країну-агресора. На сьогоднішній день продовжується розробка оптимального механізму компенсації за знищення чи пошкодження транспортного засобу.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк

Теги новин: