29.03.2024, 19:56

Що таке NFT токени та як вони працюють

Ольга Станішевська | Всі новини автора

Сфера мистецтва та цифрових активів переживає справжню революцію впродовж останніх років. На ринку технологій з'являються інноваційні та захоплюючі поняття – NFT токени. Цей термін став головним гаслом у світі криптовалют та блокчейн технологій. У цій статті ми розкажемо, що ж це за токени,  як вони працюють, і на що варто розраховувати власникам цифрової технології.

Що таке NFT токени?

NFT (невзаємозамінний токен) –  це унікальний цифровий актив, що зберігається на блокчейні. Основна їхня особливість полягає в тому, що вони необмінні та неподільні. Це означає, що кожен NFT має унікальний цифровий ідентифікатор, який відрізняє його від будь-якого іншого активу. Навіть якщо два токени представляють однаковий об'єкт, вони все одно будуть вважатися різними активами через їх унікальні ідентифікатори. NFT токени можуть представляти різні цифрові та фізичні об'єкти, такі як:

 • Мистецтво – картини, фотографії, GIF-анімації;
 • Музика – пісні, альбоми;
 • Відео – короткометражки, кліпи;
 • Ігрові активи – персонажі, предмети, віртуальні світи.

Оскільки активи зберігаються окремо від блокчейна, NFT фактично є посиланням на невзаємозамінний цифровий файл, таке як зображення, відео, аудіозапис чи навіть твіт, про що детально пише NeNWS Media. Це дозволяє володіти та торгувати цифровими активами таким чином, як раніше було можливо лише з фізичними предметами.

Як працюють NFT токени?

NFT токени створюються на блокчейні, який є децентралізованою цифровою книгою транзакцій. Блокчейн забезпечує прозорість та безпеку володіння, оскільки всі записи про власність є загальнодоступними та не можуть бути змінені.

Ключовим елементом у процесі створення та обміну є "розумні контракти" (smart contracts):

 • Створення. Процес створення NFT токену починається з використання розумного контракту, який записує унікальну інформацію про актив, таку як мистецьке полотно, музичний трек або відеофайл. Цей контракт забезпечує унікальний ідентифікатор та зберігає відомості про власника.
 • Власність. Коли NFT токен створено, власність належить тому, хто його купив або створив. Ця інформація також зберігається у розумному контракті, що задокументовує власність.
 • Обмін. Токен може бути продано або обмінено на інші цифрові або навіть фізичні активи. Це може відбуватися на спеціалізованих ринках для NFT, де вони продаються або торгуються.
 • Автентифікація та відслідковування. Оскільки інформація про кожний NFT токен зберігається у блокчейні, можна перевірити його автентичність та історію власності. Це робить його популярними серед колекціонерів та інвесторів, оскільки вони можуть бути впевнені у походженні та унікальності активу.

Для створення невзаємозамінного токена зазвичай використовується спеціальний сервіс або платформа. Користувач завантажує цифровий файл, який він хоче перетворити на NFT, а платформа генерує унікальний токен на блокчейні. Після створення його можна продавати, купувати чи обмінювати на спеціальних маркетплейсах.

Що варто знати про ринок NFT?

NFT – це нова та швидкозростаюча технологія з великим потенціалом. Водночас існує багато невирішених питань та ризиків, які слід враховувати. Обов'язково варто звернути увагу на наступні нюанси перед роботою з невзаємозамінним токеном:

 1. Вартість може сильно коливатися. Деякі NFT, такі як CryptoPunks або Bored Ape Yacht Club, стали дуже цінними та вважаються колекційними предметами. Інші ж можуть мати меншу цінність або з часом втратити свою вартість.
 2. Деякі експерти вважають, що ринок NFT перебуває в стадії бульбашки, яка може лопнути. Якщо це станеться, ціни на цифрові токени можуть різко впасти, що призведе до втрат для інвесторів.
 3. Створення та продаж NFT може потребувати сплати комісій за транзакції. Сума може бути великою, залежно від блокчейна та типу токена.
 4. Володіння NFT не завжди означає володіння авторськими правами на цифровий актив.
 5. Ринок NFT наразі не регулюється жодними державними органами.

Висновок

NFT токени відкривають нові перспективи у сфері цифрових активів, дозволяючи створювати, обмінювати та інвестувати унікальні цифрові активи забезпечених блокчейном. Їх унікальність, неподільність та можливість перевірки автентичності роблять їх особливо привабливими для колекціонерів, художників та інвесторів. При цьому, важливо розуміти унікальні технологічні аспекти, пов'язані з використанням NFT токенів. 

теги: