29.06.2021, 15:30

Верховна Рада запустила судову реформу: відновлено роботу Вищої кваліфікаційної комісії суддів

Марина Началова | Всі новини автора
верховна рада

Сьогодні, 29 червня, Верховна Рада прийняла у другому читанні закон "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України".

За прийняття документу проголосували 293 народні депутати, передає Час Пік з посиланням на сайт парламенту.

Законом приведено положення законодавства України у відповідність із рішеннями Конституційного Суду України від 18 лютого 2020 року № 2-р/2020 та від 11 березня 2020 року №4-р/2020, спрямовані на відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, вдосконалено процедуру її формування та діяльності.

Законом зокрема визначено статус та склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Згідно із Законом, членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України може бути громадянин України, який володіє державною мовою, має вищу юридичну освіту, стаж професійної діяльності у сфері права не менше п’ятнадцяти років та відповідає критеріям доброчесності і професійної компетентності.

Член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України має дотримуватися політичної нейтральності, не може належати до політичних партій, професійних спілок, брати участь у будь-якій політичній діяльності.

Законом встановлено чіткі строки внесення пропозицій щодо кандидатур до складу Конкурсної комісії з питань доброчесності, її формування, визначено вимоги до кандидатів до складу цієї комісії, права та обов'язки її членів.

Законом визначено порядок проведення конкурсу та призначення на посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та вдосконалено порядок організації роботи та засідань ВККС.

Виключено статтю 28-1 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» щодо створення та діяльності Комісії з питань доброчесності та етики, а також вилучено ряд положень розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №193-IX, які визнані Конституційним Судом України такими, що суперечать Конституції України.

Законом встановлено загальне правило для визначення кількості суддів у суді, за яким ця функція покладається на Вищу раду правосуддя після отримання консультативних висновків від Державної судової адміністрації України та Пленуму Верховного Суду (для визначення кількості суддів Верховного Суду), встановлено, що максимальна кількість суддів Верховного Суду не може перевищувати двохсот суддів.

Варто зазначити, що цей законопроект отримав критику від міжнародної спільноти, оскільки передбачає, що членів ВККС призначатиме чинний склад Вищої ради правосуддя.

Якщо у попередній редакції закону передбачалося, що колишні члени ВККС, члени Вищої ради правосуддя та Вищої ради юстиції не можуть претендувати на посади у ВККС, то тепер це обмеження зняте. У той же час не можуть претендувати на членство у ВККС особи, що були членами ВККС або ВРЮ до набрання чинності Закону "Про відновлення довіри до судової влади в Україні", тобто до 11 квітня 2014 року.

Нагадаємо, Верховна Рада сьогодні проводить позачергове засідання.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк

Теги новин: