14.04.2024, 19:52

10 років тому на сході України почалася Антитерористична операція: як це було

Марина Гончар | Всі новини автора
ато

14 квітня 2014 року, про її початок оголосив на той час виконувач обов'язків президента України Олександр Турчинов. Рішення було ухвалено через захоплення російськими бойовиками Слов'янська, що на Донеччині.

Інформацію про АТО зібрав Час Пік.

14 квітня 2014 року в.о. президента України Олександр Турчинов підписав Указ про виконання рішення, ухваленого на засіданні РНБО, щодо проведення невідкладних заходів для подолання терористичної загрози та збереження територіальної цілісності.

Це означало початок антитерористичної операції для звільнення захоплених бойовиками, які підтримуються Росією, територій у Донецькій та Луганській областях.

Цим подіям передувала анексія Криму, ідеться на сайті Українського інституту національної пам'яті, та ескалація напруги на півдні та сході України, що супроводжувалася захопленням приміщень СБУ, міліції та адміністративних будівель, проголошення "народних республік". У деяких містах (як, наприклад, у Харкові) вдалося навести порядок силами українського спецпідрозділу. 

В середині квітня почалося стрімке загострення ситуації: за підтримки російських спецслужб і "російських козачків" бойовики зайняли Донецьк, Луганськ, Горлівку, Краматорськ, Лисичанськ, Маріуполь. Під їхнім контролем опинилася половина Донеччини й Луганщини.

12 квітня бойовики під командуванням полковника російських спецслужб Гіркіна зайняли Слов’янськ і стало зрозуміло, що це війна і сил правоохоронних органів тут буде недостатньо.

Після втечі Віктора Януковича виникло питання про проведення дострокових виборів, проте умови воєнного стану ускладнили цей процес. Тому було прийнято рішення про проведення антитерористичної операції, залучивши Збройні Сили України.

Участь у цій операції також брали підрозділи Національної гвардії, які були створені перед цим, та добровольчі батальйони.

Починаються поступове визволення захоплених міст і сіл Донбасу в результаті бойових дій. Уже в липні значна частина захопленої території Донецької та Луганської областей переходить під контроль сил АТО, починається операція із розблокування Луганського аеропорту, який було захоплено бойовиками, та оточення самого міста.

Але 11 липня у війну вступає регулярна російська армія, завдавши зі своєї території ракетного удару по українських формуваннях під Зеленопіллям – селом за кілька кілометрів від російсько-українського кордону. З того часу обстріли стають регулярними.

Переломним моментом став кінець серпня 2014 року, коли Росія ввела регулярні війська на територію України, зупинивши наступ на Донецьк. Під Іловайськом сили АТО потрапляють в оточення, при виході з якого росіяни практично впритул розстрілюють українські колони. За офіційними даними тоді загинуло 366 українських бійців, ще 158 вважаються зниклими безвісти.

5 вересня в Мінську були підписані перші Мінські угоди в рамках Тристоронньої контактної групи, після чого війна на Донбасі перейшла в режим позиційного протистояння, хоча військові дії продовжувалися. 242 дні тривала оборона Донецького аеропорту. Також у 2015 році були серйозні бої за Дебальцеве, в районі Світлодарської дуги, Маріуполя, Широкиного, Мар’їнки.

За даними ООН, жертвами російської агресії в рамках російсько-української війни стало понад 40 тисяч осіб. Понад 13 тисяч із них загинули. Майже 1,5 мільйона змушені були залишити власні домівки й виїхати із зони бойових дій. Знищено інфраструктуру окупованих територій, 27% промислового потенціалу Донбасу незаконно переміщено до Росії.

Антитерористична операція на території Донецької та Луганської областей тривала до квітня 2018 року. 30 квітня 2018 року президент України Петро Порошенко підписав Указ про введення в дію рішення РНБО щодо завершення Антитерористичної операції та початок Операції об’єднаних сил під керівництвом ЗСУ "для забезпечення захисту територіальної цілісності, суверенітету і незалежності нашої держави".

Читайте також: Війська РФ скинули на Очеретине авіабомбу: потрапили у 5-поверхівку, є жертви - фото

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк