19.08.2021, 07:59

Преображення Господнє, або Яблучний Спас: коли святкують, традиції та суворі заборони великого свята

Леся Матвеева | Всі новини автора
Преображение Господне, или Яблочный Спас

Православні християни 19 серпня святкують Преображення Господнє. У народі це свято називають Другим, або Яблучним Спасом. У цей день існують певні заборони, яких варто дотримуватися.

Свято Преображення Господнє належить до 12 найбільших православних свят. За народними прикметами, Яблучний Спас означає настання осені, повідомляє Час Пік.

Легенда свідчить, що саме в цей день Ісус Христос разом з апостолами піднявся на гору Фавор в Ізраїлі. Гора висотою 588 метрів знаходиться в 9 км від міста Назарет. Зараз на її вершині діють два монастирі, католицький та православний.

На горі під час молитви Петро, Яків та Іоанн побачили, як Учитель несподівано змінився - його обличчя просяяло, як сонце, а одяг став білим, як світло.

Преображение Господне

Традиції свята

За стародавніми церковними звичаями в це свято прийнято йти до храму та освячувати яблука, груші, виноград, мед, обжинкові вінки або пучок колосків жита та пшениці.

До церкви несли святити квіти маку. У народі вірили, що посипання освяченим маком перешкоджає відьмам ходити до хліву, а ходячим небіжчикам - у будинок. Після посвячення квіти та головки маку кладуть за іконами, де вони зберігаються до весни. Навесні мак розсіюють.

На Другий Спас господині варили яблучне варення, компоти, пекли пироги, якими пригощали родичів та знайомих. Було прийнято пригощати жебраків. 

Увечері співали пісні, проводжаючи сонце в полі та прощаючись з літом. Дівчата навколо яблунь водили хороводи й розчісували волосся яблуневим гребінцем.

У день Яблучного Спаса влаштовували ярмарки, на яких продавали яблука нового врожаю. Прийнято пригощати яблуками хворих та жебраків.

На Спас поминають померлих. 

Яблочный Спас

Заборони свята

Яблучний Спас - розпал Успенського посту, тому не можна їсти м'ясо, молочні продукти та яйця. Але з нагоди свята церква допускає вживання риби та трохи червоного вина.

Забороняються всі роботи по дому та в городі. Не можна шити, в'язати, прати, будувати та копати. 

У цей день не можна завдавати шкоди живим істотам, в тому числі вбивати комах. 

Не можна сваритися, лаятися, бажати кому-небудь зла. Вважається що неприємності, які побажаєш в цей день, в майбутньому можуть повернутися до тебе.

Не можна їсти яблука свіжого врожаю до Яблучного Спаса. Особливо ця заборона стосується прекрасної половини. У народі вірили, що якщо жінка з'їсть плід до свята, то накличе біду на всю сім'ю.

У свято Преображення Господнього не можна вінчатися. Також варто утриматися від розважальних заходів та галасливих гулянь. 

Яблочный Спас

Народні прикмети

З середини серпня літо йде на спад. У народі говорили: "Прийшов Другий Спас – тримай рукавиці про запас".

Відкусивши шматочок освяченого яблука можна загадати бажання, яке обов'язково збудеться.

Пройшов Спас - тримай кожух про запас.

Як в Спасівку будуть великі вітри, то зима буде з хуртовинами та сильними морозами.

Якщо в Спасівку на деревах жовтіють листя, це віщує ранню осінь.

Який Яблучний Спас, таким й січень буде. 

Якщо дощик пішов, то осінні місяці будуть дощовими.

Якщо муха сяде на вас два рази в цей день, то будете жити в багатстві. При цьому важливо комаху не проганяти, а почекати, поки вона полетить.

Яблочный Спас

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк