Остеоартроз у підлітків

Остеоартроз – це деформуюча зміна кісткової тканини. Це найпоширеніше дегенеративне захворювання суглобів з первинним ураженням суглобового хряща.

При цьому захворюванні хрящ втрачає здатність" пружинити", тому що з'являються кісткові утворення, які проростають з кістки в хрящ і формують нерухомість суглоба.

При остеоартрозі відбувається разволокнение і витончення хряща з супутніми змінами у вигляді склерозу подхрящевой зони, а з боку м'яких тканин – буде запалення синовіальної оболонки, зміни навколо суглобових тканин у вигляді запалення суглобової сумки і запалення сухожилля.

Всі ці запальні явища відіграють провідну роль в симптоматиці, тому остеоартроз – це хвороба з епізодами запалення рецидивуючого характеру.

Перші клінічні безсимптомні зміни з'являються у віці старше 13 років або у віці старше 24 років. У 80% випадків підлітки генетично схильні до остеоартрозу в зв'язку з протеогліканової недостатністю. Протеоглікан – це один з компонентів, який забезпечує мастило суглобів. Захворюванню піддаються обидві статі, однак, у чоловіків це захворювання починається раніше.

Залежно від генезу захворювання розрізняють остеоартроз:

  • ідіопатичний (первинний), що виникає без видимої причини;
  • вторинний, коли відомий причинний фактор, наприклад, як ускладнення після ревматоїдного артриту.

Остеоартроз розвивається в периферичних суглобах (в кистях, стопах), тазостегнових, колінних суглобах, в міжхребцевих дисках і в суглобах хребта, особливо шийного і поперекового відділів. Клінічні прояви остеоартрозу починаються непомітно і поступово – як незапальне захворювання, зазвичай уражається один або кілька суглобів.

Найперший симптом – біль, відзначається ранкова скутість. В міру прогресування обсяг рухів зменшується. Виникає хворобливість і відчуття тертя в суглобі, уражений суглоб збільшується в об'ємі в зв'язку з розвитком запалення в ньому.

Основним методом діагностики остеоартрозу є:

  • рентген суглобів. Але перші рентгенологічні зміни з'являються тільки через 3-6 місяців від початку захворювання і характеризуються на початку остеопорозом навколосуглобових поверхонь кісток і розширенням межсуставной щілини;
  • у спеціалізованих клініках робиться УЗД променево-зап'ястних суглобів.

Найголовніше в лікуванні – максимальне гальмування руйнівного процесу в суглобі, зменшення болю та зменшення запалення.

При зниженні активності запального процесу призначається:

  • фізіолікування для уповільнення прогресування захворювання;
  • проводиться корекція метаболізму хряща 2 рази на рік відповідними препаратами;
  • дотримується дієта: корисна риба в консервах разом з кісточками; вживання хряща, який залишається на кісточках після їжі м'яса;
  • ЛФК, гімнастика, масаж верхніх та нижніх кінцівок, тулуба;
  • санаторно-курортне лікування, як в місцевих санаторіях, так і на півдні;
  • не допускати тривалого перебування тіла в одній позі;
  • займатися плаванням, тенісом;
  • при виборі професії уникати професій, пов'язаних з тривалим стоянням на ногах, тому що неспроможність сполучної тканини в хрящі в суглобовому апараті нікуди не зникає.

Н. Е. Лук'янчук, міський кардіолог дитячої лікарні