Бактеріальний менінгіт. Лікування антибіотиками
Бактеріальний менінгіт - дуже серйозне захворювання. Воно вимагає термінового медичного втручання, тому що може мати дуже серйозні ускладнення. Як лікувати менінгіт? Антибіотики – гарне рішення. Наприклад левоміцетин є хорошим варіантом антибіотика для лікування бактеріального менінгіту, який може використовуватися як для дорослих, так і для дітей.
Що таке менінгіт?
Головний і спинний мозок людини, тобто центральна нервова система, є командним центром людського організму. Це також надзвичайно чутливі та делікатні структури, які потребують особливого захисту. Крім кісткового черепа і хребта, головний і спинний мозок захищають три мозкові оболонки : тверда мозкова оболонка (лат. dura mater ), павукова оболонка (лат. arachnoidea ) і м’яка оболонка (лат. pia mater ). Між павутинною і м'якою оболонками є щілиноподібний простір, заповнений спинномозковою рідиною. Ця рідина циркулює навколо головного і спинного мозку.
При попаданні в спинномозкову рідину патогенних мікроорганізмів розвивається запалення, яке вражає мозкові оболонки. Тоді ми говоримо про MOR, тобто менінгіт. Запалення може поширитися на головний мозок – тоді ми говоримо про ЗОМРіМ, тобто менінгіт та енцефаліт.
Менінгіт викликається, серед іншого, вірусами, бактеріями або грибками.
Бактеріальний менінгіт
Бактерії можуть викликати як гнійний, так і негнійний менінгіт.
Гнійна ІПСШ у дорослих найчастіше викликається такими бактеріями, як:
- Neisseria meningitidis;
- Streptococcus pneumoniae;
- Haemophilus influenzae типу b (Hib стає все рідше через щеплення);
- Listeria monocytogenes;
- мікобактерії з групи Mycobacterium tuberculosis (туберкульозний IBD);
- Spirochetales роду Borrelia (нейробореліоз);
- Leptospira (лептоспіроз);
- Treponema pallidum (нейросифіліс).
Негнійний бактеріальний менінгіт викликається:
- Mycobacterium tuberculosis (туберкульозний бактеріальний менінгіт);
- Spirochetales роду Borrelia (нейробореліоз);
- Leptospira (лептоспіроз).
Лікування менінгіту
Бактеріальний менінгіт прогресує дуже динамічно, особливо це стосується його гнійної форми. Захворювання виникає дуже раптово і дуже швидко прогресує. Негнійний менінгіт, наприклад, внаслідок туберкульозу, має менш агресивний перебіг. Домінуючими симптомами є висока температура, озноб, менінгеальні симптоми, головні болі, сплутаність свідомості, дезорієнтація, нудота та блювота . Стан хворого важкий і погіршується майже щогодини.
Щоб перемогти бактеріальний менінгіт, необхідно якомога швидше почати лікування.
Як лікувати менінгіт? Якщо інфекція викликана бактеріями, основою терапії завжди є антибіотики. Звичайно, найкращим рішенням є призначення антибіотиків, спеціально спрямованих проти бактерій, що викликають інфекцію. Для лікування бактеріального менінгіту підійде левоміцетин, що взаємодіє з бактеріями, заважаючи їм виробляти білки, необхідні для їхнього росту та розмноження. Це призводить до знищення або пригнічення бактеріальної інфекції. Такий антибіотик сумісний з антибіограмою, тобто тестом, що визначає лікарську чутливість і лікарську стійкість збудника, тобто бактерії. На жаль, виконання антибіограми зазвичай займає кілька днів, а лікування менінгіту необхідно починати негайно - при підозрі на гнійну ІПСШ антибіотики слід вводити не пізніше 3 годин.
Тож як виглядає лікування хворої людини? Спочатку у хворого проводиться забір матеріалу, в тому числі спинномозкової рідини, який використовується для бактеріологічного дослідження. Потім лікар призначає так звану емпіричну антибіотикотерапію (емпіричну, тобто пробну). Потім ця терапія перевіряється після отримання результату антибіограми . Емпіричні схеми лікування залежать від віку пацієнта та інших факторів ризику, таких як посттравматична черепно-мозкова травма.
Крім призначення антибіотиків, лікування менінгіту вимагає внутрішньовенного введення рідини, парентерального харчування хворого та протизапального та протинабрякового лікування глюкокортикостероїдами.
Як розпізнати ефективність терапії?
Як лікар дізнається, чи ефективне лікування? Після початку прийому антибіотиків та інших ліків стан хворого поступово поліпшується, знижується температура, зникають решта симптомів менінгіту. На жаль, бактеріальні ІПСШ мають високий ризик розвитку ускладнень, наприклад епілептичних припадків, різного роду паралічів або розладів мови та слуху.
Менінгіт, незалежно від причини його виникнення, завжди є серйозним захворюванням, яке загрожує здоров’ю пацієнта і потребує лікування. Коли хвороба викликана бактеріями, основою терапії є антибіотики, але в інших випадках, наприклад, при вірусному або грибковому менінгіті, вони не є ефективними.