Гештальт-терапія – що це таке?
Гештальт-терапія є відносно новим напрямком, але вона дає настільки чудові результати, що її вважають гарною альтернативою класичній психодинамічній або когнітивно-поведінковій психотерапії. Це допомагає вам контролювати своє життя та спрямовувати його так, як вам хочеться.
Якщо у вас є бажання почати навчання гештальту для себе чи професії, тоді варто переглянути курси від pogodin.academy, які пропонують якісне та всеохоплююче навчання гештальт-терапії.
Що таке гештальт-терапія?
Гештальт - це своєрідна життєва філософія й один з найпопулярніших методів психотерапії на сьогодні, який може бути корисним при лікуванні депресії, залежностей і в боротьбі з симптомами тривожного неврозу. Однак, згідно з припущеннями гуманістичної психології, в якій знаходиться гештальт, психічне здоров'я - це не тільки відсутність вищезгаданих недуг. Це стан, в якому людина може розвивати свій потенціал, жити в гармонії з собою та іншими людьми.
Згідно з гештальтом, людина — це не сума ознак чи досвіду, а нерозривне ціле (характер — нім. gestalt ), яке динамічно змінюється протягом життя. Крім того, кожна людина індивідуальна і те, що добре для одного, може бути не корисним для іншого. Гештальт-терапія — це процес, у якому ви маєте можливість подивитися на себе з цілісної, але індивідуальної точки зору. Це дозволить вам знайти адекватні розв'язання проблем і жити більш повним і щасливим життям.
Які принципи гештальт-терапії?
Основні принципи гештальту включені в дев'ять пунктів, які дозволять вам краще зрозуміти ідеї та мету психотерапії, що проводиться в цьому напрямку. Вони читаються наступним чином:
- Живіть зараз - зосередьтеся на теперішньому, а не на минулому чи майбутньому.
- Живіть тут – зосередьтеся на тому, що є, а не на тому, чого немає.
- Не живіть уявою - відчуйте те, що є реальним.
- Припиніть зайві роздуми та аналізи - зауважте, смакуйте.
- Замість того, щоб маніпулювати, пояснювати, виправдовувати чи засуджувати, висловлюйтеся.
- Не обмежуйте себе - дозвольте собі відчути і приємне, і боляче.
- Відкидайте стереотипи або накази, якщо вони суперечать вашим знанням про себе.
- Візьміть відповідальність за свої думки, почуття та дії.
- Будьте тими, якими ви є насправді.
Гештальт-терапія дозволить вам досягти вищезазначених цілей, що позитивно вплине на вашу задоволеність життям і якість ваших стосунків з оточенням.
Як виглядає гештальт-терапія?
Однією з основних ідей гештальту є те, що кожна людина здатна самостійно знаходити джерела своїх проблем і виробляти найкращі способи їх подолання. З цієї причини гештальтпсихотерапія базується на особливому терапевтичному стосунку. Існує не спеціаліст і пацієнт, а дві людини, між якими встановлюються стосунки на основі довіри та близькості.
Терапевт не виступає експертом, який повинен дати «пацієнту» відповіді на його запитання. Він лише порадник і супутник у його самостійних пошуках. Він також має право - чого немає в інших терапевтичних течіях - ділитися власним досвідом. Роль терапевта також полягає в підтримці «пацієнта» в його прагненні до змін.
Терапія може мати форму індивідуальних зустрічей або групової психотерапії, а точніше - індивідуальної терапії в групі. Останнє – можливість працювати над своїми проблемами як за підтримки терапевта, так і інших учасників зустрічі. Такі сеанси часто приймають форму психодрами. Однак гештальт не нав'язує жорстких методів дій.
Залежно від характеру обговорюваних проблем гештальт-терапія може бути короткостроковою (що складається з кількох зустрічей) або тривалістю до кількох років. Сам хід зустрічей також залежить від їхньої теми та від ініціативи та креативності учасників. Щирі, глибокі стосунки між ними – в основному єдина умова ефективності сеансу.