11.05.2021, 18:14

Протистояння російській агресії і курс України в НАТО: про що говорив Зеленський на форумі "Україна 30"

зеленский

Сьогодні в Києві поновилося проведення всеукраїнського форуму "Україна 30", який був припинений через карантин. Темою форуму на найближчі дні стала національна безпека.

Форум "Україна 30. Безпека країни" проводиться в Києві 11-13 травня. Сьогодні на форумі виступив президент Володимир Зеленський. Темою його промови була нинішня ситуація з безпекою в країні, а також плани на майбутнє в цьому напрямку, передає Час Пік.

Безпека - серед найважливіших цінностей українців

Зеленський заявив, що згідно з дослідженнями, безпека входить у трійку найважливіших для українців цінностей поряд зі свободою і справедливістю. Також безпека - це головна умова існування держави та її незалежності.

Президент зазначив, що зараз завершується розробка Концепції національної системи стійкості, яка передбачає забезпечення базових вимог НАТО.

"Одним з головних пунктів моєї програми є безпека людини і безпека країни. Його забезпечення як невід'ємного елементу складної соціальної системи, з усіма її потребами, інтересами і можливостями, покладено в основу політики національної безпеки України", - сказав Зеленський.

Він нагадав, що у вересні 2020 року затвердив Стратегію національної безпеки і оборони України, в основі якої - найвищі соціальні цінності: людина, її життя, здоров'я, честь, гідність, недоторканність і безпека, а вищим пріоритетом держави визначено відновлення миру, територіальної цілісності і суверенітету України в межах міжнародно визнаних кордонів.

Для миру потрібна боєздатна армія

"Як і будь-яка цивілізована країна, Україна не хоче війни, але для миру, як би парадоксально це не звучало, вона повинна мати потужну і боєздатну армію. Адже саме вона є запорукою стабільності, гарантією спокою і того, що ні в кого не виникне думка відняти щось у нашої держави легко і без єдиного пострілу", - заявив на форумі Зеленський.

За його словами, серед пріоритетів Стратегії національної безпеки - посилення оборонних можливостей і безпеки, міжнародної підтримки, політичного, економічного та правового тиску на агресора.

"А головний пріоритет - це боєздатні Збройні Сили України. Підготовлений військовий резерв і ефективна територіальна оборона в поєднанні з іншими органами сектора безпеки і оборони здатні захищати країну на землі, на морі, в повітрі і - що зараз дуже актуально - в кіберпросторі", - зазначив глава держави.

Обстрілів на Донбасі стало менше

Зеленський заявив, що сьогодні завдяки спільним зусиллям України і міжнародних партнерів спостерігається зменшення кількості випадків порушення режиму тиші на Донбасі, хоча провокації з боку противника не припинилися.

"Майже припинилися прицільні снайперські постріли, їх дійсно стало дуже мало. А саме через снайперський вогонь було більше 30 жертв тільки з початку цього року", - повідомив президент.

Росія відводить війська "дуже повільно"

Зеленський підкреслив, що завдяки міжнародному тиску була зупинена ймовірна ескалація на кордонах з Україною з боку Росії і її незаконних збройних формувань.

У той же час глава держави зазначив, що Росія відвела лише 3,5 тисячі своїх військових з території тимчасово окупованого Криму, тому загроза загострення залишається.

"Адже кількість військових і техніки було збільшено на території тимчасово окупованого Криму, тимчасово окупованого Донбасу і вздовж наших кордонів. І що стосується контингенту і техніки на кордонах України та Росії - ми зменшення там не фіксуємо. Збільшення теж не фіксуємо. Дуже повільно вони відходять назад", - сказав президент.

Глава держави вважає, що за останній місяць ймовірність ескалації знизилася, але "ніхто нічого не може гарантувати, адже в 2014 році ніхто абсолютно не очікував таких кроків з боку Росії".

"Будемо вірити в те, що повномасштабної війни точно не буде", - зазначив Зеленський.

Курс на ЄС і НАТО

Зеленський заявив, що стратегічним курсом України є набуття повноправного членства в Європейському Союзі та НАТО.

"Також ми повинні забезпечити зміцнення особливого партнерства з НАТО та набуття повноправного членства в Організації Північноатлантичного договору", - зазначив глава держави.

За словами Зеленського, Україна повинна якомога швидше досягти достатньої сумісності Збройних Сил та інших складових сектору безпеки і оборони з відповідними структурами країн НАТО і отримати запрошення і приєднатися до Плану дій щодо членства в Альянсі.

Як повідомив президент, зараз завершується розробка Концепції національної системи стійкості, яка передбачає забезпечення базових вимог НАТО.

Україна є частиною глобальної системи безпеки

Зеленський заявив, що система безпеки України є складовою більших за масштабом систем безпеки, зокрема глобальної системи міжнародної безпеки, основними архітекторами якої є ООН і НАТО, і європейської системи безпеки, яка сформована за провідної ролі Європейського Союзу, НАТО, ОБСЄ і країн регіону.

"Належність до згаданих систем вищого рівня не тільки формує ряд тісних зв'язків між учасниками, а й створює умови для підтримки взаємодії у вирішенні спільних питань безпеки і надає додаткові можливості для реагування на загрози", - підкреслив глава держави.

На його переконання, розвиток стратегічних відносин з ключовими зарубіжними партнерами, насамперед з Європейським Союзом і НАТО та їх державами-членами, зокрема США, а також прагматичне співробітництво з іншими державами і міжнародними організаціями на основі національних інтересів України, покладені в основу нашої стратегії взаємодії.

В Україні з'явиться виш, де готуватимуть фахівців з кібербезпеки

На форумі президент не оминув увагою і питання кібербезпеки країни. За словами Зеленського, з метою більш ґрунтовної протидії кіберзлочинності в Україні передбачається створення навчального закладу для підготовки фахівців у сфері кібербезпеки.

Глава держави зазначив, що сьогодні загрози інформаційній безпеці і кіберзагрози можуть становити не меншу небезпеку для держави, ніж ворожа зброя. Для протидії цим загрозам був створений центр кібербезпеки, презентація якого відбудеться найближчим часом.

Президент повідомив, що кіберцентр співпрацюватиме з різними розвідками - як українськими, так і держав-партнерів. До роботи в ньому буде залучатися велика кількість аналітиків - українських, європейських та американських.

Крім того, за словами Зеленського, опрацьовується питання підготовки фахівців, які будуть займатися забезпеченням кібербезпеки: країни, громадян і всього цифрового простору.

Зеленський анонсував відкриття університету, в якому будуть професії, пов'язані з безпекою держави і безпекою людини. Кібербезпека буде одним з головних факультетів цього університету. За словами президента, туди відбиратимуть кращих дітей, для яких буде створено сприятливий простір для навчання і яким будуть надаватися високі стипендії.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк

Теги новин: