Кремль штовхає Лукашенка до участі у війні, щоб посилити контроль над Білоруссю - ISW
Зусилля Кремля, спрямовані на те, щоби змусити Білорусь підтримати наступальну кампанію РФ в Україні, є частиною довгострокових зусиль зі зміцнення контролю над Білоруссю.
Малоймовірно, що Білорусь вторгнеться в Україну в найближчому майбутньому. Про це йдеться в аналітичному звіті Інституту вивчення війни (ISW), повідомляє Час Пік.
На думку аналітиків ISW, інформаційні операції, які передбачають, що білоруські сухопутні війська можуть приєднатися до російського вторгнення в Україну проводять спеціально, щоб "затиснути українські сили біля кордону з Білоруссю". Проте малоймовірно, що Білорусь вторгнеться в Україну.
"Більш того, білоруська інтервенція в Україні не зможе зробити більше, ніж тимчасово відволікти українські сухопутні війська від інших частин театру військових дій, враховуючи вкрай обмежену ефективну бойову міць, що є у розпорядженні Мінська", - йдеться у звіті ISW.
Зазначається, що Кремль посилив тиск на президента Білорусі Олександра Лукашенка з метою офіційного оформлення інтеграції Білорусі до Союзної держави після білоруських протестів 2020 та 2021 років. Росія особливо прагнула встановити постійну військову базу у Білорусі та здійснювати прямий контроль над білоруськими військовими.
Аналітики ISW зазначають, що підтримка білоруським режимом російського вторгнення вже зробила Білорусь співучасником війни в Україні. Потенційна відкрита участь ЗС РБ у війні викликає тертя у білоруській армії – військові усвідомлюють значні втрати, завдані російськими військами в Україні, і, швидше за все, не бажають мати такого самого результату.
"військовослужбовці білоруської прикордонної служби та Збройних сил Білорусі все більше незадоволені діями білоруського військово-політичного керівництва через загрозу вступу Білорусі у війну в Україні...
Білоруський персонал, безумовно, знає про значні втрати, завдані російськими військами в Україні, і, ймовірно, не бажає зазнати такого ж результату...
Елементи у білоруських збройних силах чинили опір ідеї вступу у війну в Україні... Цілком імовірно, що деякі підрозділи білоруських збройних сил висловили б небажання чи повну відмову, якби Лукашенко вирішив вторгнутися в Україну", - йдеться у звіті ISW.
На думку аналітиків ISW, Білорусь уже навряд чи вторгнеться в Україну через внутрішню динаміку всередині країни. Лукашенко не має наміру вступати у війну в Україні "через можливість відновлення внутрішніх заворушень, якщо його апарат безпеки ослабне через участь у дорогій війні в Україні".
"Лукашенко покладався на підрозділи білоруських збройних сил на додаток до білоруських служб безпеки для придушення народних протестів проти його правління у 2020 та 2021 роках. Відправка значної частини цього апарату безпеки на війну в Україні, швидше за все, залишить Лукашенка відкритим для нових заворушень та опору. Лукашенко також, ймовірно, усвідомлює, що вторгнення в Україну підірве його авторитет як лідера суверенної країни, оскільки очевидно, що зусилля Росії щодо встановлення повного контролю над Білоруссю увінчалися успіхом", - йдеться у звіті ISW.
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |