20.01.2025, 19:12

СБУ викрила схему постачання українських мікрочипів для російських ракет та дронів в обхід санкцій

Марина Гончар | Всі новини автора
СБУ

Служба безпеки України (СБУ) провела масштабну операцію та викрила злочинну схему, за якою українські компанії постачали до Російської Федерації електронні компоненти, що використовувалися у виробництві ракет та безпілотників. Ця протиправна діяльність здійснювалася в обхід міжнародних санкцій під час повномасштабної війни, розв'язаної Росією проти України.

Про це повідомляє ]]>СБУ]]>, передає Час Пік.

За даними слідства, до схеми були залучені підприємства, розташовані у Харківській, Чернівецькій та Одеській областях. Ці компанії входять до великої міжнародної корпорації, заснованої в Росії, яка спеціалізується на виробництві унікальних мікрочипів та електронних плат.

Особливу увагу слідчих привернув той факт, що ці компоненти використовуються у системах навігації та управління російських балістичних і крилатих ракет, таких як "Х-101", "Калібр" та "Іскандер-К". Крім того, частина цих плат знаходить застосування в системах наведення дронів-камікадзе, реактивних установках залпового вогню "Торнадо-Г" та бортовій навігації ударно-розвідувальних вертольотів Ка-52. Це свідчить про те, що українські компоненти безпосередньо сприяли російській агресії проти України.

Слідство встановило, що фігуранти розробили складний план системного постачання електронних компонентів з України до Росії, обходячи встановлені міжнародні санкції. Для реалізації цього злочинного задуму вони вдавалися до різних махінацій, зокрема підміняли кінцевого споживача продукції. Компоненти скуповувалися на території України та інших держав, після чого їх відправляли до підконтрольної компанії на Близькому Сході. Ця компанія також перебуває під міжнародними санкціями. Звідти товар потрапляв безпосередньо до російської компанії, яка теж знаходиться під західними санкціями.

За інформацією СБУ, серед кінцевих споживачів незаконно поставленої продукції були стратегічні державні підприємства Російської Федерації та підприємства, що входять до структури військово-промислового комплексу країни-агресора. Серед них, зокрема, згадується акціонерне товариство "СпецТехМаш".

Задокументовано, що лише протягом літа 2022 року учасники цієї злочинної схеми переправили до Росії понад 1,5 тисячі найменувань мікроелектроніки на загальну суму понад 600 тисяч доларів США. Це значний обсяг поставок, який міг суттєво вплинути на виробництво російської військової техніки.

Факти використання російськими окупантами українських мікрочипів та електроплат підтверджено висновками фахових експертиз, проведених на основі вивчення уламків збитих російських ракет та дронів. Це є беззаперечним доказом причетності викритих компаній до постачання компонентів для зброї, що використовується проти України.

Під час обшуків у посадовців компаній було виявлено речові докази їхньої співпраці з Кремлем. Наразі СБУ затримала одного з фігурантів цієї справи. Під час затримання у нього було виявлено російський паспорт, що свідчить про його зв'язки з країною-агресором. Слідчі спецслужби повідомили затриманому про підозру за ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 Кримінального кодексу України (пособництво державі-агресору, вчинене організованою групою). Йому загрожує до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна. За цією ж статтею готуються повідомлення про підозру й іншим учасникам злочинної схеми.

Наразі тривають комплексні заходи для повного встановлення обставин справи та притягнення до відповідальності всіх причетних осіб. Розслідування проводиться за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора. Ця справа є важливим кроком у боротьбі з пособництвом агресору та запобіганням постачанню товарів подвійного призначення до Росії.

Читайте також:

"Можливо будуть ліпити міст": Очевидці розповіли про ситуацію в окупованому Сіверськодонецьку

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк