"Недоторканний" президент та кінець без'ядерного статусу: У Білорусі оприлюднили проект змін до Конституції
У Білорусі оприлюднили проект змін та доповнень Конституції країни для всенародного обговорення. У лютому має відбутися референдум.
Координацією робіт зі збору та узагальнення відгуків громадян щодо проекту змін та доповнень Конституції Республіки Білорусь займається Національний центр правової інформації, передає Час Пік з посиланням на білоруські ЗМІ.
Самопроголошений лідер країни Олександр Лукашенко раніше анонсував, що референдум щодо Конституції пройде у другій половині лютого. Над новою редакцією велася робота весь 2021 рік.
Запропоновано змінити 53 статті Конституції РБ, запровадити 14 нових та дві виключити. Також з'явилася низка доповнень.
Значна кількість правок до Конституції Білорусі стосується інституту президентства. Так, проектом передбачено обмеження перебування на посаді президента однієї й тієї ж особи не більше двох термінів. Президент обирається терміном п'ять років.
Збільшено вік, з якого особа може стати президентом: якщо раніше кандидатом у президенти міг стати громадянин віком від 33 років, то відповідно до проекту – від 40 років. Кандидат повинен проживати в Білорусі не менше 20 років і не повинен мати громадянства іншої держави та посвідки на проживання ні в минулому, ні на момент виборів.
У проекті прописано заборону фінансування виборів іноземними громадянами.
Вказується, що у разі вакансії посади Президента або неможливості виконання ним своїх обов'язків на підставах, передбачених Конституцією, його повноваження до складання Присяги новообраним Президентом переходять до Голови Ради Республіки, при цьому у разі вбивства президента в країні вводиться надзвичайний або військовий стан.
У проекті передбачається, що Президент може бути зміщений з посади Всебілоруськими народними зборами у разі систематичного або грубого порушення Конституції або скоєння державної зради або іншого тяжкого злочину.
Проектом передбачено, що надзвичайний стан запроваджується при спробі насильницької зміни конституційного ладу, захоплення чи присвоєння державної влади, збройного заколоту, масових та інших заворушень.
Пропонується збільшити термін повноважень білоруського парламенту з 4 років до 5. Президент після припинення своїх повноважень чи відставки може стати довічним членом Ради Республіки.
У проекті вказується, що Президент має недоторканність, його честь і гідність охороняються законом, у тому числі після припинення повноважень. Президент, який припинив виконання своїх повноважень, не може бути притягнутий до відповідальності за дії, вчинені у зв'язку із здійсненням президентських повноважень.
Зі статті 18 Конституції пропонується прибрати абзац про те, що Білорусь "ставить за мету зробити свою територію без'ядерною зоною, а державу - нейтральною" і додати речення: "Республіка Білорусь виключає військову агресію зі своєї території щодо інших держав".
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |