24.11.2022, 15:01

Школи у Польщи: як вступити та скільки вчитися

Ольга Станишевская | Всі новини автора

Зараз багато українців знову їдуть за кордон – дуже багато хто у Польщу. Тож діти продовжують навчання в школах цієї країни. Які школи в Польщі? Як оформити в них дитину?

Якщо ви знаходитесь територіально у Варшаві, Кракові, Вроцлаві, ваша дитина може поступити у «Першу українську школу у Польщі». Вона створена у березні 2022 року, щоб забезпечити безперервність навчального процесу українських школярів, які залишили Україну через війну. Школа отримала ліцензію на ведення освітньої діяльності, тому діти, які навчаються в ній, мають можливість отримати сертифікат державного зразка, який приймається в будь-якому навчальному закладі України.


Коли діти йдуть до школи в Польщі?

Польська освітня система постійно реформується. Її етапи розписані заздалегідь, але іноді відбуваються досить термінові зміни. Зараз у Польщі є обов'язкова дев'ятирічна освіта. У більшості випадків це:

 • Нульовий клас (нульовий, дитячий сад). Річний підготовчий клас до школи. Він часто зустрічається в дитячих садках, але може бути в початковій школі і може функціонувати окремо. Бажаний вік прибуття - 6 років. В окремих випадках допускається введення 7-літок.
 • Початкова школа. Вісім класів. Вступ можливий у 6-7 років, закінчення у 14-15 років відповідно.

Слід пам’ятати, що «Початкова школа» в Республіці Польща продовжується саме вісім років. 

 • На вибір: загальноосвітня школа (загальноосвітня школа) або технікум (технікум). У першому випадку буде повна середня освіта, у другому – професія. Тривалість навчання не менше 2 років. Цей вид освіти є обов'язковим при вступі до університету.
 • Університет. Навчання 4 роки, крім повторного навчання.

Усі програми мають на меті надати молодим людям віком 22-23 роки можливість здобути вищу освіту. Ці вікові критерії є необов’язковими, і починаючи з технікуму, іноземці будь-якого віку можуть працювати та навчатися.

Яка система оцінювання в Польщі?

На першому етапі початкової освіти (зазвичай 1-3 класи) вчителі використовують описову систему оцінювання роботи. Це досить докладні пояснення допущених помилок, неправильно виконаних завдань або, навпаки, заохочувальні відомості про хороші результати.

Шестибальна система наведена нижче. При цьому лише один є абсолютно негативним:

 • «1» - відсутність знань.
 • «2» правильно.
 • «3» достатньо.
 • «4» - добре.
 • «5» дуже добре.
 • «6» ідеально.

Використовуються звичайні плюси з мінусами. З їх допомогою значно розширюється допустима межа. 

Окремо оцінюється поведінка учнів.

Результатом навчання є шкільний атестат - документ, що підтверджує закінчення початкової школи. Щоб його отримати, треба скласти іспит.

До 2022 року (включно) обов’язкові тести з трьох предметів: польської мови, іноземної мови та математики. З 2022 року запроваджується четвертий іспит. Його учень зможе обрати фізику, хімію, географію, біологію чи історію.

Примітка: наразі не існує мінімального балу для шкільних сертифікатів. В результаті його отримують усі випускники. Але для подальшого навчання краще мати гідні оцінки.

Цей обов'язковий етап навчання завершено, але повна середня освіта вважається закінченням середньої школи (наступним етапом).

Навчання в польській гімназії чи технікумі

Офіційно середні школи поділяються на:

 • Загальноосвітня середня школа - офіційна абревіатура - LO. Стандартні середні школи, результатом яких є "атестат зрілості" - свідоцтво про завершення вищої середньої освіти.
 • Технікум (Т). Разом із середньою освітою учень отримає спеціалізацію – здобуде професію. Результат – атестат зрілості та сертифікат про підтвердження професійних навичок.
 • Основне професійно-технічне училище. Він чимось схожий на попередній тип, але припускає, що має професію. Це означає, що після закінчення університету атестат зрілості є обов’язковим, а для отримання професії необхідно скласти додаткові іспити.

Це офіційне закінчення школи, і школи можуть створювати змішані «старші школи» з різними варіантами навчання.

Іспит на атестат зрілості 

Завершенням етапу середньої школи є складання матури - іспит на зрілість та шкільні канікули в Польщі. Слід розуміти, що цей процес схожий на українське ЗНО, оскільки це одночасно дані для вступу до ВНЗ (чим вищий середній бал, тим більше шансів на вступ і краще можливість вибору навчального закладу).

До складу входять:

 • Контрольні роботи з польської та іноземної мов, математики та четвертого предмету на вибір (особливий для подальшого вивчення).
 • Усні іспити з польської та іноземних мов.
 • Якщо навчання проходило в спеціалізованих школах, наприклад в закладах національних меншин, можна додати рідну мову.

Як втупити дитині в польську початкову школу?

Щоб вступити до навчального закладу, потрібно виконати кілька простих кроків:

Пошук і вибір школи в Польщі. Школи мають районні записи. Усі діти з України, які формально проживають на територіях, що належать школі, мають бути зареєстровані в ній. Для підбору можна використовувати приватні установи.

Є обов'язковим:

Посвідчення особи (паспорт);

офіційне перебування (віза, зламана карта);

заява батьків;

сертифікат про знання мови B1.

Для іноземців та їхніх дітей доступні всі ступені польської освіти. Початкова освіта (з 9 років) є обов'язковою.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк

Теги новин: