Протести у Грузії: хто стоїть за вуличними хвилюваннями й до чого вони приведуть?
Тбілісі знову опинився у центрі політичної кризи, коли на вулиці столиці Грузії вийшли десятки тисяч людей, які протестували проти влади проросійської партії "Грузинська мрія". Вже чотири дні місто охоплено протестами, які призвели до масових затримань, зіткнень з поліцією та різкого загострення політичної ситуації.
За інформацією Міністерства внутрішніх справ Грузії, за час протестів було затримано 224 особи, передає Час Пік.
Основні звинувачення - дрібне хуліганство та непокора поліції. 36 осіб уже оштрафовано, а 34 відправлено під адміністративний арешт. Втім, ситуація стає ще тривожнішою. Двом протестувальникам висунуто звинувачення за кримінальними статтями: напад на поліцейських та заподіяння шкоди муніципальному майну. Їм загрожує до семи років ув'язнення.
У сутичках із протестувальниками постраждали 113 поліцейських, багато з яких отримали тяжкі травми. Увечері 2 грудня на центральній площі Руставелі поліція знову використала водомети для розгону мітингувальників, а на вулицях Тбілісі знову спалахнули запеклі бої.
Основною причиною протестів стало невдоволення громадян діями уряду, який почав згортати проєвропейський курс. Загострення ситуації сталося після парламентських виборів 26 жовтня, коли партія "Грузинська мрія" спробувала отримати конституційну більшість, що викликало протести та звинувачення у фальсифікаціях. Однак справжня ескалація сталася після заяви прем'єр-міністра Іраклія Кобахідзе про зупинення переговорів із ЄС до 2028 року.
Питання, яке хвилює багатьох грузинів, - це майбутнє їхньої країни. Командир "Грузинського легіону" Мамука Мамулашвілі вважає, що народ Грузії зараз бореться не лише за свої права, а й за незалежність від російського впливу. У його словах звучить упевненість, що дії уряду Грузії є частиною плану Кремля щодо зміцнення своїх позицій у регіоні.
Протести продовжуються, попри репресії та погрози. Рівень напруги серед протестувальників та силовиків зростає з кожним днем. Ситуація на вулицях Тбілісі порівнюється із подіями на Майдані в Україні у 2013 році. Хоча протестувальникам поки що не вдалося "закріпитися на землі", як це було в Києві, їхня кількість продовжує зростати. Вже 1 грудня на площі Руставелі зібралося близько 100 тисяч людей, а мітинги відбуваються у кількох районах міста.
Примітно, що хоча протести організують опозиційні сили, більша частина учасників – це просто незадоволені громадяни, які виходять на вулиці, щоб висловити протест проти нинішнього курсу країни. Лідер опозиції, президент Грузії Саломе Зурабішвілі, заявила, що підтримує народ у його прагненні до європейського майбутнього, проте її роль обмежена через політичну ситуацію в країні.
Тим часом у міжнародній політиці ситуація теж на вістрі ножа. США вже призупинили стратегічне партнерство з Грузією, а ЄС попереджає про «прямі наслідки» за розгони мітингувальників. Санкції проти членів правлячої партії "Грузинська мрія" не виключено. Водночас Росія, яка підтримує уряд Грузії, висловлює стурбованість подіями в Тбілісі й вже порівнює їх з українським Майданом.
Читайте також: США призупиняють стратегічне партнерство з Грузією
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |