16.01.2022, 15:24

"Герої вистояли, не вистояв бетон": 16 січня в Україні вшановують пам'ять "кіборгів", які тримали оборону ДАП

Марина Началова | Всі новини автора

16 січня в Україні – день пам'яті воїнів, які у 2014-2015 роках тримали оборону Донецького аеропорту.

Оборона ДАП тривала 242 дні, повідомляє Час Пік.

26 травня 2014 року внаслідок бою із проросійськими бойовиками українські військові взяли ДАП під контроль. Якийсь час у цьому районі було відносно "тихо", але з вересня 2014-го почалися запеклі бої.

Обстрілами з боку окупантів інфраструктура аеропорту просто знищувалася. У грудні 2014 року старий термінал вже фактично перетворився на руїни, 13 січня 2015 року впала диспетчерська вежа, яку контролювали сили АТО.

У новому терміналі наші бійці боролися із супротивником за різні поверхи будівлі. 20 січня 2015 року бойовики підірвали новий термінал, стався обвал, багато військових загинуло під уламками. 22 січня українські бійці відійшли з ДАП – захищати вже, по суті, не було чого.

"Люди вистояли, не вистояв бетон" - таким гаслом тоді підтримали українці своїх героїв.

За інформацією у "Книзі пам'яті полеглих за Україну", під час оборони ДАП загинуло близько 100 бійців. Кількість поранених оцінюється у 440 осіб.

Захисників Донецького аеропорту за їхню стійкість та мужність стали називати "кіборгами", причому з подачі самих російських окупантів. Слово увійшло в масовий побут після того, як у вересні 2014 року в соцмережі було опубліковано пост одного з бойовиків, в якому говорилося:

"Я, блін, не знаю, хто захищає Донецький аеропорт, але ми їх три місяці вибити не можемо. Намагалися штурмувати - нам таких вломили - ми відійшли. Почали накривати "Градами" - вони пірнають в підземні колектори каналізації... Я, каже, не знаю, хто там сидить, але це не люди - це кіборги".

16 січня – напівофіційний день пам'яті "кіборгів", які загинули при обороні ДАП. Пам'ятний день було встановлено за ініціативою самих бійців. Точного пояснення, чому було обрано саме цю дату, немає. Але цього дня, а також 20 січня, проводяться пам'ятні заходи, у тому числі за участю перших осіб держави.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк