30.01.2022, 18:22

З українським супутником, виведеним на орбіту, виникли проблеми

Вперше за десятиліття український супутник "Січ-2-30" було відправлено у космос, але після запуску дещо пішло не так.

13 січня ракета Falcon 9 вивела на орбіту більше сотні супутників, серед яких був і український. Згодом президент Володимир Зеленський повідомив у соцмережах, що супутник "Січ-2-30" вийшов на зв'язок з Національним центром управління та випробувань космічних засобів на Хмельниччині.

Проте днями з'явилася інформація, що з супутником виникли проблеми. Тиждень тому колишній позаштатний радник голови Державного космічного агентства України Андрій Колесник ]]>написав ]]>у Фейсбуці, що супутник "Січ-2-30" досі не ідентифікований у американській базі рукотворних космічних об'єктів.

Колесник припустив, що з супутником немає стійкого (або зовсім ніякого) зв’язку, через що надати інформацію американській стороні щодо розширених параметрів його руху для повної ідентифікації не є можливим.

Через кілька днів КБ "Південне" оприлюднило офіційний коментар щодо ситуації. Як зазначається, після запуску та відокремлення супутника з ним було встановлено зв’язок та отримано телеметричну інформацію, що підтвердила працездатність бортової апаратури.

"Ряд зовнішніх чинників, пов’язаних з особливостями кластерного запуску, не дозволив встановити стійкий зв'язок з космічним апаратом під час критично важливих перших сеансів і забезпечити своєчасну побудову його штатної орієнтації. Орієнтація залишилася такою, коли на робочі поверхні сонячної батареї потрапляє лише відбите від поверхні Землі сонячне випромінювання або короткочасне пряме випромінювання під досить малим кутом. Поєднання цих факторів призвело до негативного впливу на енергетичний баланс апарата", - заявили у КБ.

На підприємстві зазначили, що закладені ще на етапі розроблення та створення інженерні рішення й алгоритми роботи дозволили супутнику провести самостійне перезавантаження та поновити свою працездатність в енергозберігальному режимі. За результатами наступних сеансів зв’язку відмов бортової апаратури не виявлено.

"Моделювання динаміки руху космічного апарата по орбіті з урахуванням впливу зовнішніх факторів (взаємодії космічного апарата з магнітним полем Землі, гравітаційних та аеродинамічних впливів) свідчить про те, що протягом 1-2 місяців просторове положення стане сприятливим для накопичення електроенергії, що дасть можливість привести орієнтацію до штатної", - йдеться в повідомленні.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк

Теги новин: