13.03.2023, 09:00

Битва за Бахмут: конфлікт між міноборони РФ і Пригожиним досяг апогею, - ISW

Виктор Белый | Всі новини автора

На тлі битви за Бахмут Донецької області конфлікт між міноборони Росії та фінансистом ПВК "Вагнер" Євгеном Пригожиним, ймовірно, досяг апогею.

Про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW) від 12 березня, передає Час Пік.

"Конфлікт між МО РФ та фінансистом групи "Вагнера" Пригожиним досяг свого апогею на тлі Бахмутської битви. Міністр оборони Сергій Шойгу та начальник генерального штабу генерал Валерій Герасимов, швидше за все, скористаються можливістю, щоб навмисно використовувати як елітні, так і засуджені сили "Вагнера" в Бахмуті, щоб послабити Пригожина і підірвати його амбіції щодо більшого впливу в Кремлі", - вважають аналітики.

В Інституті зазначили, що засновник ПВК "Вагнера" зміг збільшити свої сили на 40 000 засуджених, ймовірно, з дозволу Кремля на вербування у в'язницях у 2022 році, але втратив цей дозвіл та доступ до цього кадрового резерву на початку 2023 року.

На цьому фоні він пригрозив вивести свої сили з Бахмута і натякнув, що МО РФ "використало їх, щоб взяти на себе основний тягар інтенсивної міської війни на виснаження", і "захопити Бахмут", зберігши одночасно звичайні російські сили. На думку експертів, ці погрози та скарги свідчать, що Пригожин усвідомлює серйозність свого конфлікту з міноборони.

"Можливо, російське військове керівництво намагається використати сили Вагнера та вплив Пригожина на Бахмут", - припускають в ISW.

Експерти зазначили, що швидкість просування російських військ у Бахмуті сповільнилася "після виведення українських військ зі східної його частини приблизно 7 березня". І оцінили, що ПВК "Вагнера" довелося залучити свої елітні підрозділи для підтримки наступального імпульсу, але, можливо, ці сили закінчуються під час прямих атак на східну, південну та північну частини Бахмуту.

У звіті йдеться, що Пригожин припускав, що українські війська повністю підуть з Бахмута "через страх неминучого оточення", і сподівався, що його участь в елітних силах "Вагнера" буде достатньою для створення такого ефекту. Він навіть 3 березня запропонував президентові України Володимиру Зеленському дозволити ЗСУ вийти з Бахмута "за два дні".

"Обмежена інформація про благання Пригожина, ймовірно, вказує на те, що російське військове командування має намір використовувати ПВК "Вагнера" в межах міста. Прессекретар Східного угруповання військ України Сергій Череватий також зазначив, що українські сили можуть серйозно деградувати вагнерівців і вже за зиму прорідили другий полонений лад ПВК: Українські військовослужбовці відзначили у відео в соціальних мережах від 12 березня, що вони займають позиції в Бахмуті, очікуючи, поки росіяни "перестріляють один одного" у спробах захоплення міста за рахунок сил "Вагнера", - пояснили в ISW.

"Ймовірно, російське військове керівництво намагається помститися Пригожину за конфлікт, який він ініціював у травні 2022 року", - не виключають аналітики.

За їхніми оцінками, Кремль, ймовірно, надав засновнику ПВК свою підтримку, коли російський диктатор Путін спробував поповнити свої сили добровольцями, щоб уникнути оголошення вкрай непопулярної мобілізації. Пригожин міг переконати Путіна, що зможе захопити Бахмут, якщо отримає доступ до запасів боєприпасів міноборони РФ і дозволить розширити свої ультранаціоналістичні вербувальні кампанії, включивши в них звичайних росіян і в'язнів.

"Путін, мабуть, сприйняв заклики російського військового командування до мобілізації як загрозу стабільності свого режиму і довірився Пригожину, сили якого вже допомогли захопити Попасну, Сєвєродонецьк і Лисичанськ у Луганській області. Його рішення стати на бік Пригожина, ймовірно, розлютило Шойгу та Герасімова тоді було доручено поділитися обмеженим спорядженням та боєприпасами із найманцями Вагнера", - пояснили в ISW.

Також у звіті інституту йдеться, що Пригожин навряд чи зможе повернути собі розташування Путіна, яке було в період із травня по жовтень 2022 року.

"Падіння Пригожина, ймовірно, налякає інших кремлівських чиновників, таких як Кадиров, і змусить їх знизити свої амбіції, щоб уникнути долі Пригожина", - додають експерти.

Крім того, на їхню думку, "Пригожин заробив погану репутацію через те, що ставився до своїх людей як до гарматного м'яса". А його публічні благання про боєприпаси навряд чи зроблять службу в ПВК "Вагнера" привабливою для новобранців.

"Конфлікт між міністерством оборони Росії та Вагнером показує, що різні сторони в найближчому оточенні Путіна конкурують між собою в іграх, які не сприяють досягненню спільних цілей Путіна", - зазначають аналітики.

Читайте також: Росіяни під дулом автомата примусово "евакуюють" цивільних з Бахмута - відео

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк