НАБУ викрило масштабну схему розкрадання 733 млн грн на закупівлях продуктів для ЗСУ

Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура викрили схему розкрадання бюджетних коштів при закупівлі продуктів харчування для Збройних Сил України, що здійснювалася Міністерством оборони. Загальна сума незаконного прибутку сягає 733 мільйони гривень.
Про це повідомляє НАБУ , передає Час Пік.
Розслідування встановило, що у 2022-2023 роках військовослужбовці отримували продовольство через спеціальні комплекти, складені за каталогом із 409 найменувань. Основна частина замовлень припадала на базові продукти – овочі, крупи, м'ясо, воду, які складали лише 10% загального асортименту. Решта – спеції, ягоди та інші рідковживані позиції – майже не замовлялися.
Цим скористалися постачальники, встановивши єдину середню ціну на весь асортимент, що дало можливість маніпулювати вартістю. Популярні продукти, які закуповувалися у великих обсягах, мали завищену вартість, тоді як малозатребувані товари оцінювалися значно дешевше. Таким чином, формально ціна комплекту залишалася незмінною, а реальні витрати значно перевищували ринкову вартість.
Наприклад, картопля, яку постачали тисячами тонн, продавалася за завищеною ціною, тоді як сезонні ягоди, майже не закуповувані, мали символічну вартість. Завдяки такій схемі лише за п’ять місяців 2022 року дві компанії, що належали одній власниці, отримали 733 млн грн незаконного прибутку.
Розкрадені кошти не залишилися в Україні – частину переказали на рахунки пов’язаних компаній під виглядом виплати дивідендів та надання фінансової допомоги. Згодом ці гроші використали для придбання нерухомості за кордоном, зокрема готелів у Хорватії.
Ключову роль у цій схемі відігравав посадовець Міністерства оборони, який підписував договори, ігноруючи суттєві завищення цін. Після того як у 2023 році інформація про махінації стала публічною (зокрема, через скандал із "яйцями по 17 грн"), постачальники змушені були знизити ціни на 11 основних продуктів. Це дозволило зекономити 788 млн грн бюджетних коштів.
НАБУ та САП повідомили про підозру:
- колишньому керівнику Департаменту Міністерства оборони України;
- власниці компаній-постачальників;
- двом керівникам цих компаній;
- ще одній фізичній особі, причетній до схеми.
Дії підозрюваних кваліфіковано за такими статтями Кримінального кодексу України:
- ч. 5 ст. 191 (розтрата коштів);
- ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 191 (замах на розтрату);
- ч. 3 ст. 209 (легалізація незаконно отриманих коштів).
Правоохоронці продовжують розслідування, щоб встановити всіх можливих учасників злочинної схеми та притягнути їх до відповідальності. Також перевіряється можливість повернення незаконно виведених коштів до державного бюджету України.
Читайте також:
З 1 квітня в Україні змінилися правила бронювання працівників: що важливо знати бізнесу
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |
![]() |