В Україні відзначають День вишиванки

15 травня українці відзначають День вишиванки. За традицією це свято відзначають щороку в третій четвер травня. Вишиванки вже давно стали для українців не просто одягом, а оберегом.
В Україні 15 травня відзначають День вишиванки. У цей день прийнято одягати національний одяг на роботу, на зустріч із друзями, на прогулянки, повідомляє Час Пік.
Всесвітній день вишиванки – свято, покликане зберегти та популяризувати споконвічні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Традиційно цього дня українці одягають вишиванки не лише в Україні, а й за її межами, щоб продемонструвати свою національну ідентичність, любов до культури та повагу до спадщини предків.
В умовах війни це свято набуває особливого значення.
В Україні День вишиванки з'явився у 2006 році. Його засновницею вважають студентку Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича Лесю Воронюк. Саме вона запропонувала своїм одногрупникам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. Її підтримали студенти та викладачі.
Сьогодні український традиційний одяг одягають не лише в Україні, а й в усьому світі. День вишиванки підтримують щонайменше у 60 країнах світу.
Цікаві факти про українську вишиванку
- Українська вишиванка має дуже давнє походження. Численні дослідження показують, що вбрання з вишивкою створювали ще в VI ст.
- Першим модником, який поєднав українську вишиванку зі звичайним одягом, став Іван Франко. Він стильно скомбінував вишиту сорочку з піджаком. Саме в такому вигляді письменника можна побачити на 20-гривневій купюрі.
- Вишиванка - це святковий, а не повсякденний одяг. У будні українці носили так звані "буденки" - непомітні сорочки, а на свята одягали багато вишиті сорочки.
- Вишивка наносилася насамперед з сакральною метою, як оберіг, захищаючи частини тіла, не закриті одягом. Деякі вишиванки спочатку створювалися як ритуально-обрядові.
- Вишивка однієї сорочки може займати від двох тижнів до трьох років - в залежності від складності технік. У наш час дослідники вишивки налічують понад 200 старовинних швів на основі 20 технік вишивання (гладь, колосковий шов, вузлики, шнурочок, кручений шов, вирізання, виколювання, козлик, плетінка, мережка).
- Найтонша вишивка "білим на білому" була поширена серед європейської знаті та української шляхти, яка носила вишиту таким чином нижню білизну та натільні сорочки.
- Вишивати національний одяг раніше бралися тільки жінки, адже саме вони дарували виробу потужну позитивну енергетику. Зараз вишивають не тільки жінки, а й чоловіки.
- У кожному регіоні України є своя техніка вишивання, орнамент і традиційні кольори вишиванки. Іноді навіть окремі села можуть похвалитися своїми особливими вишивками.
- Найбільша кількість людей у вишиванках, яка зібралася в одному місці, була зафіксована в День Незалежності в 2011 р. в місті Рівне. На центральній площі міста тоді зібралося 6570 осіб у вишиванках. Ця цифра зафіксована в Книзі рекордів України.
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |
![]() |