06.10.2021, 11:48

Покров Пресвятої Богородиці: про що моляться біля ікони, що не можна і потрібно робити на Покрову

Леся Матвеева | Всі новини автора
Покров Пресвятой Богородицы

14 жовтня християни східного обряду відзначають свято Покрова Пресвятої Богородиці або Покрову. Свято Покрови посідає почесне місце серед пошанованих свят, поряд з такими, як Різдво, Великдень та Трійця.

В Україні 14 жовтня відзначають відразу три свята - церковне свято Покрова Пресвятої Богородиці, День українського козацтва та День захисників і захисниць України. З 2015 року цей день є офіційним вихідним в Україні, повідомляє Час Пік.

У народі є своє пояснення назві свята - Покрова. У цей день земля покривається тонким шаром снігу.

Історія свята

Покров Пресвятої Богородиці християни почали святкувати в Х столітті. Це велике свято, яке пов'язане з легендою про порятунок жителів Константинополя від ворогів. 

У 910 році місто Константинополь захопили сарацини (кочуючі племена розбійників). Місцеві жителі в надії на порятунок зібралися в храмі і почали молитися. За переказами, Богородиця з'явилася перед жителями міста в оточенні ангелів, апостолів та святих пророків.

Щоб захистити людей від ворогів, вона зняла з голови покрив і розкинула його над тими, що моляться. Раптово піднялася найсильніша буря і кораблі ворогів навіть не змогли підійти до берегів. Тоді нападники відступили і Константинополь було врятовано. 

Через деякий час з'явилося велике свято, що отримало назву Покров Пресвятої Богородиці. Традицію святкування було введено князем Андрієм Боголюбським.

Покров Пресвятой Богородицы

Від чого захищає ікона Покрови Богородиці

Свята Богоматір чує всі прохання, які йдуть від чистого серця. Богородиця полегшує страждання людини і очищає душу. 

Ікона Покрови Пресвятої Богородиці захищає від недуг та бід, допомагає впоратися з зневірою та шкідливими помислами, дарує сімейне щастя. 

Перед іконою можна просити щастя для друзів, близьких та рідних. Звертатися до ікони можна в будь-який час дня. 

Іконі Покрови Діви Марії часто моляться самотні й овдовілі люди. Вони просять сімейного щастя і надійних відносин, міцного шлюбу. Ця ікона допомагає з'єднати серця.

Повісити ікону в будинку можна навпроти вхідних дверей або в східному кутку.

Покров Пресвятой Богородицы

Традиції свята

Віруючі християни починають відзначати свято напередодні ввечері, 13 жовтня, з всенічного бдіння. Вранці 14 жовтня прийнято відвідувати Божественну літургію.

Як в одне з найбільших релігійних свят в Покров всі віруючі ходять до церкви. Під час служби вони звертаються до Божої Матері і просять захистити їх сім'ї та їх самих. Похід до церкви на свято для християн є найголовнішою традицією, якої дотримуються всі нащадки.

Це свято завжди зустрічали в гарному настрої, вважалося, що сумувати не можна.

У це свято люди ходили по гостях і обов'язково дарували щось для дому, зокрема, посуд або постільну білизну.

Цей день потрібно провести разом з близькими людьми.

Під час готування господині кидали в піч вишневі або яблуневі гілочки. Це вважалося символом гарного врожаю й благополуччя.

У цей день, для святкової вечері обов'язково пекли коровай, яким пригощали сусідів, друзів та родичів. Якщо від короваю були залишки, то їх сушили та зберігали до початку Великого посту.

За старих часів на це свято було прийнято пекти млинці. З круглими коржами господиня будинку обходила всі кути й вимовляла молитву Пресвятій Богородиці.

Покров Пресвятой Богородицы

Заборони свята

На Покров Пресвятої Богородиці, як і на багато релігійних свят, існують заборони. Віруючі намагаються їх не порушувати, щоб не образити Діву Марію і не залишитися без її захисту.

На Покрову забороняється важка фізична праця і виконання домашніх обов'язків. Всю роботу по дому або на присадибній ділянці потрібно відкласти. Прати, копати, прасувати в цей день заборонено.

Також в руки не потрібно брати голку для шиття.

Під заборону потрапляють лихослів'я та погані вчинки. Заборонено лаятися з близькими людьми або сусідами.

Вважалося, що в цей день не можна позичати гроші або самим брати в борг, а також відмовляти сватам.

Не можна вживати алкогольні напої.

Покров Пресвятой Богородицы

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк