НБУ почав готувати банки до повного блекауту: як працюватимуть "ПриватБанк" та "Ощадбанк"
В умовах постійних атак РФ на об'єкти енергетичної інфраструктури України органи державної влади і Національний банк розробляють плани дій для забезпечення безперервної діяльності банківської системи України та підтримки безготівкових розрахунків та готівкового обігу.
В Україні почали розробляти план роботи банків у разі тривалого відключення світла. Про це йдеться у листі, який НБУ направив банкам. Як повідомляє профільне видання "Мінфін", блекаутом вважатиметься "відсутність стабільного електроживлення протягом трьох діб та більше", передає Час Пік.
Національний банк України розробив рекомендації щодо роботи системно важливих банків в умовах тривалого блекауту. Більшість банківських відділень закриють, буде відкрито лише чергові відділення, які працюватимуть на резервних джерелах енергії.
У разі, якщо станеться блекаут, чергові відділення також мають забезпечити прийом готівки від бізнесу, в тому числі від клієнтів інших банків.
Враховуючи потенційні проблеми з логістикою, рекомендується продовжити термін дії платіжних карток, якщо він закінчується в поточному та наступному місяцях як мінімум на три місяці.
Також банкірів просять подумати про скасування комісій за зняття готівки з карток "чужих" банків у касах чергових відділень.
Нацбанк рекомендує системно важливим банкам заздалегідь:
- Вжити заходів щодо забезпечення безперервної роботи: розмістити в центрах обробки даних та місцях роботи контакт-центрів резервні джерела електроживлення – дизельні генератори із запасом палива не менше ніж на 7 діб (запас має постійно поповнюватися).
- Забезпечити роботу своїх систем та каналів зв'язку з урахуванням ймовірного тимчасового обмеження постачання електроенергії строком від семи діб.
- Підтримувати у "гарячому" резерві виділені канали зв'язку з локаціями Національного банку м. Київ та м. Львів.
- Забезпечити створення, зберігання та можливість оперативного оновлення з резервних копій даних інформаційних систем.
- Визначити перелік відділень, які продовжать роботу під час кризових ситуацій (чергові відділення). Вони повинні бути забезпечені резервними каналами зв'язку (супутникового), резервними джерелами електроживлення (потужними електрогенераторами) із запасом ресурсу/палива щонайменше на дві-три доби та надійними джерелами їхнього поповнення. Список чергових відділень має бути загальнодоступним.
- Розробити плани дій щодо забезпечення доступу персоналу до чергових відділень (підвезення з/на роботу), а також скласти перелік резервних працівників, з урахуванням їхнього харчування, надбавок за роботу у складних умовах тощо. Працівники завчасно повинні бути повідомлені про ці заходи, а також мати інструкції щодо дій за тривалої відсутності енергопостачання.
- Забезпечити підкріплення готівкою чергових відділень передусім. "Доцільно заздалегідь вирішити питання розміщення за потребою у чергових відділеннях додаткових сейфів для зберігання готівки", – вказали в НБУ.
- Продумати питання забезпечення чергових відділень додатковою технікою, бо потік клієнтів у них може різко зрости.
- Опрацювати можливість збільшення кількості терміналів самообслуговування та банкоматів у чергових відділеннях.
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |