21.02.2023, 11:59

В Україні планують перевірити всіх одержувачів пенсії: кому можуть урізати пенсії або зовсім позбавити виплат

Леся Матвеева | Всі новини автора
В Украине планируют проверить всех получателей пенсии

В Україні планують перевірити всіх отримувачів пенсії та допомоги. У Міністерстві фінансів вже підготовлено наказ про затвердження методики верифікації пенсійних виплат та щомісячного довічного утримання.

Міністерство фінансів готує методику верифікації пенсійних виплат та щомісячного довічного грошового утримання, яка передбачає перегляд права на отримання виплат у разі, якщо людина виїхала на постійне місце проживання за кордон або перебуває на тимчасово окупованих територіях, повідомляє Час Пік.

]]>Проєкт наказу]]> Мінфіну "Про затвердження методики верифікації пенсійних виплат та щомісячного довічного грошового утримання" надійшов на погодження до Федерації профспілок України.

Якщо говорити коротко - буде велика звірка даних Пенсійного фонду, державних реєстрів, "суб'єктів надання інформації".

Як зазначено в пояснювальній записці до проєкту, прийняття методики має удосконалити процес верифікації державних виплат. А її реалізація "сприятиме підвищенню рівня соціальної справедливості (допомогу від держави отримають саме ті, хто її потребує), збільшенню адресності державних виплат".

Що означає затвердження нової методики верифікації для одержувачів виплат:

  • по-перше, стартує масштабна кампанія перевірок;
  • по-друге, зростають ризики потрапити до "чорного списку" - під перегляд або навіть позбавлення пенсій.

В Україні 7 лютого були внесені зміни до закону, згідно з яким Пенсійному фонду будуть надавати інформацію про виїзд громадян за кордон або про їхнє перебування в окупації. Уряд хоче розуміти реальну картину тих, хто отримує виплати та фізично перебуває на території країни.

Голова податкового комітету Данило Гетьманцев наголосив, що завдяки змінам хочуть забезпечити соціальну справедливість, а не позбавляти пенсійних виплат. Однак на розмір пенсії виїзд за кордон або перебування на окупованих територіях все-таки можуть вплинути.

"Багато держав запровадили різні програми підтримки і може бути так, що в одній сім'ї доросла жінка змогла знайти роботу або запустити бізнес, отримує соціальну допомогу і в Україні, і від держави перебування. І її батьки отримують двоканальну підтримку, а також подушку безпеки у вигляді заощаджень", - сказав Гетьманців.

Водночас може виникнути ситуація, коли тікаючи від війни люди фізично не встигли оформити пенсію чи соціальну виплату, втратили необхідні документи, які не мають допомоги ні від України, ні від держави, де перебувають. Таким чином, немає жодних доходів. Тому, як вважає Гетьманцев, необхідно забезпечити соціальну справедливість, навіщо необхідно вести відповідний облік.

Теж стосується громадян, які залишилися на непідконтрольних територіях.

"Жодна соціальна виплата, жодне соціальне зобов'язання держави не знімається. І саме собою перебування не є підставою для того, щоб вони знімалися. Але іноді вони можуть вплинути на розмір цього соціального зобов'язання й іноді може бути перерахунок як у бік збільшення, так і зменшення", - сказав Гетьманців.

Голова Економічного дискусійного клубу Олег Пензин зазначає, що на право українця на пенсію, згідно із законодавством, не впливає місце його проживання. Якщо він заробив пенсію в Україні (тобто відпрацював належну кількість років), то йому мають платити.

"Швидше за все, ця норма орієнтована на одержувачів двох пенсій, наприклад, і російської, і української. Стосується вона наших громадян, які виїхали до Росії і, можливо, оформили пенсію там. Або ж подали документи на російські пенсії, проживаючи на тимчасово окупованих територіях", - сказав Пензин.

Тобто не виключено, що таких пенсіонерів українських пенсій можуть позбавити. Не виключено, що буде застосовано той самий принцип, що й у 2014 році для пенсіонерів у Криму та на непідконтрольному Донбасі, яким просто перестали платити пенсії.

Щоправда, частина їх відновила виплати, оформившись переселенцями на підконтрольній Україні території. Але, не виключено, що тепер, у рамках верифікації, їх цієї пенсію позбавлять, якщо встановлять, що вони не проживають у тому місці, де оформлені як переселенці, або взагалі виїхали з України.

Наказ Мінфіну щодо пенсій набуде чинності з моменту його офіційної публікації.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк