24.02.2023, 07:33

Верховна Рада ухвалила закон про компенсацію за житло, зруйноване під час війни

Леся Матвеева | Всі новини автора
Рада приняла закон о компенсации за жилье, разрушенное во время войны

Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроєкт №7198 про створення держреєстру пошкодженого та зруйнованого війною майна та порядок компенсації за нього від держави.

Верховна Рада України на пленарному засіданні у четвер, 23 лютого, ухвалила загалом законопроєкт ]]>№7198]]> про створення механізму компенсації за житло, зруйноване чи пошкоджене під час війни. Про це повідомив перший заступник керівника Комітету ВР з питань податкової та митної політики Ярослав Железняк, передає Час Пік.

Документ загалом підтримало 275 депутатів.

Компенсації надаватимуть виключно за майно (ушкоджене/зруйноване) з 24 лютого 2022 року.

Право на компенсацію отримають фізичні особи – громадяни України, які є власниками, замовниками будівництва, інвесторами пошкоджених або знищених об’єктів нерухомого майна, а також їхні спадкоємці. За пошкоджене спільне майно багатоквартирного будинку компенсацію зможуть отримати ОСББ, житлові кооперативи, управителі або особи, уповноважені співвласниками багатоквартирних будинків.

Кожен випадок окремо розглядатимуть спеціальні комісії, які мають створити місцеві органи влади.

Отримати компенсацію не зможуть люди, які потрапили під санкції. Також цього права не буде в осіб із судимістю за скоєння злочинів проти основ національної безпеки та їхніх спадкоємців.

Компенсацію пропонують надавати виключно за пошкоджену чи знищену житлову нерухомість: квартири, інші житлові приміщення (наприклад, кімнати у гуртожитках), будинки садибного типу, садові та дачні будинки, об'єкти будівництва, в яких зведено опорні та зовнішні конструкції.

Дія закону не поширюватиметься на об'єкти, які на дату введення воєнного стану перебували на тимчасово окупованій території.

Подати заяву про надання компенсації можна буде під час воєнного стану та протягом року з дня його припинення чи скасування. Зробити це можна буде в електронній формі через "Дію" або у паперовій – через ЦНАП, органи соцзахисту чи нотаріуса.

Компенсацію не можна буде отримати у вигляді "живих" грошей.

Власникам пошкоджених і зруйнованих квартир її видаватимуть у вигляді п'ятирічних житлових сертифікатів на нове житло, а власники окремих будинків матимуть вибір – взяти житловий сертифікат або грошову компенсацію з цільовим призначенням, яку можна використати тільки на фінансування будівництва.

Закон дозволяє обрати дорожче житло, ніж вартість житлового сертифіката. В такому випадку різницю потрібно буде покрити власним коштом. Якщо ціна житла буде нижчою за суму, зазначену в сертифікаті, отримувач теоретично матиме право отримати решту компенсації, але тільки з грошей, отриманих від Росії для відшкодування збитків.

Отримувач компенсації протягом 5 років не матиме права відчужувати житло, придбане з використанням житлового сертифіката.

Пріоритет в отриманні компенсації матимуть учасники бойових дій, мобілізовані без статусу УБД, багатодітні сім'ї, особи з інвалідністю.

Джерелами фінансування компенсації за пошкоджене та знищене майно будуть:

  • кошти державного та місцевих бюджетів;
  • кошти міжнародних фінансових організацій, інших кредиторів та інвесторів;
  • міжнародна технічна та поворотна чи безповоротна фінансова допомога;
  • репарації або інші стягнення з Російської Федерації;
  • інші джерела, не заборонені законодавством України, в тому числі місцеві фонди.

Для систематизації інформації про компенсації буде створено Реєстр пошкодженого та знищеного майна.

Закон набирає чинності через два місяці з дня його опублікування.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк