Ціни в Україні за рік: що подорожчало, а що подешевшало

В Україні продовжується значне зростання цін, що стосується різних секторів економіки. За минулий рік продукти харчування подорожчали на 20,6%, а вартість енергоресурсів, включаючи електроенергію, газ та пару, зросла на цілих 53%. Особливу тривогу викликає підвищення цін на ліки – на 35,9%.
Експерти прогнозують, що протягом найближчих двох місяців річна промислова інфляція продовжить прискорюватися і може досягти 40%, що створить додатковий тиск на українську економіку та добробут громадян.
Овочевий ринок: контрасти цін
Особливо помітні коливання цін на овочевому ринку. За даними аналітиків EastFruit, цього тижня суттєво подорожчала морква. Українські господарства відвантажують цей овоч за ціною 27-34 грн/кг, що в середньому на 10% вище за показники минулого тижня. Вражає і порівняння з торішніми цінами: сьогодні морква коштує у 3,6 раза дорожче, ніж у лютому 2024 року.
Аналітики пов'язують це подорожчання з підвищенням торгової активності та рішенням деяких господарств призупинити продаж овочів високої якості. Однак є надія на зниження цін у майбутньому - через високі ціни фермери можуть почати активно розпродувати моркву зі сховищ, що збільшить пропозицію на ринку.
У той самий час спостерігається протилежна тенденція із цибулею. Ціни на нього з початку тижня знизилися в середньому на 12% і продовжують падати, наближаючись до мінімальних значень за останні чотири роки. Зараз оптові ціни на цибулю коливаються в діапазоні 7-13 грн/кг залежно від якості та обсягів. Фахівці пояснюють зниження цін масовим розпродажем овочів фермерами через стрімке погіршення його якості.
Загальні тенденції овочевого ринку
Початок 2025 року ознаменувався зростанням цін на більшість видів овочів в Україні. Абсолютними лідерами за темпами зростання у 2024 році стали капуста та морква. Капуста за рік подорожчала більш ніж утричі через зниження обсягів виробництва та низьку якість продукції.
Примітно, що на тлі загального зростання цін спостерігається зниження вартості імпортних помідорів, тоді як ціни на огірки тепла зростають. Основною причиною експерти називають скорочення імпортних постачань, особливо з Туреччини.
Читайте також: Фінляндія замовить у власного ОПК продукцію для України на 660 млн євро
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |
![]() |