Вірусні захворювання - як захиститися від них?

 

Віруси - це органічні молекули, які не мають власної клітинної структури. Для розмноження їм потрібні живі клітини-хазяїни. Багато вірусів мають патогенну дію на організм людини. Як можна захиститися від інфікування і, відповідно, від інфекцій верхніх дихальних шляхів, які вони найчастіше викликають? Препарати, такі як Амізон можуть допомогти при лікуванні. Але перед використанням вам потрібна амізон інструкція та консультація з лікарем.

Будова вірусу

Віруси насправді не є живими організмами, оскільки вони не мають здатності до розмноження, росту, руху та обміну речовин, не містять клітинних органел і можуть лише реплікуватися, тобто розмножуватися. Окрема вірусна частинка називається віріоном. Яка будова вірусу? Віріон складається з капсиду - так званої білкової оболонки, яка захищає другий елемент - нуклеїнову кислоту, що містить генетичну інформацію. Деякі віруси мають додаткову ліпідну оболонку. Важливо, що віруси мають лише один тип нуклеїнової кислоти - ДНК або РНК, і ніколи не мають обох одночасно.

Після потрапляння в організм вірус прикріплюється до поверхні клітини, пробиває клітинну стінку - буквально проникає всередину і вивільняє свій геном в ядро клітини. Там відбувається реплікація ДНК або РНК вірусу, що супроводжується вивільненням нових віріонів з інфікованої клітини-хазяїна. В результаті уражена клітина руйнується, а вірус поширюється по організму.

Вірусні захворювання

Віруси викликають різноманітні інфекційні захворювання. Найпоширенішими є інфекції верхніх дихальних шляхів, що виникають внаслідок зараження такими вірусами:

  • парагрип,
  • віруси грипу,
  • риновіруси,
  • аденовіруси,
  • коронавіруси,
  • вірусами Коксакі.

До вірусних захворювань також належать вітряна віспа, герпес, кір, інфекційний мононуклеоз, епідемічний паротит, кліщовий енцефаліт і краснуха. Найнебезпечніші віруси, відомі на сьогоднішній день, - це вірус Ебола, що викликає симптоми геморагічної лихоманки, ВІЛ, що викликає синдром набутого імунодефіциту (СНІД), поліомієліт, HBV і HCV, що викликають гепатити B і C, і RABV, що викликає сказ.

Як я можу захистити себе від зараження вірусами?

Зараження вірусами, особливо тими, що викликають застуду та грип, можна уникнути, дотримуючись кількох простих правил.

  • Не зустрічайтеся з хворими людьми. Такі віруси, як аденовіруси, коронавіруси та риновіруси, передаються повітряно-крапельним шляхом, тому найефективнішим захистом буде обмеження контакту з інфікованою людиною.
  • Подбайте про належну гігієну рук. Що це означає? Регулярно мийте руки з милом, дезінфікуйте їх антибактеріальними гелями і, найголовніше, не торкайтеся брудними руками шкіри обличчя - особливо навколо очей, носа і рота. Торкання слизових оболонок руками, на яких є вірус, може призвести до його потрапляння в організм.
  • Обирайте вакцинацію тоді, коли можливий ризик зараження може мати небезпечні побічні ефекти.
  • Не забувайте дбати про свій імунітет - правильне харчування, відпочинок, прийом вітаміну D3 в осінньо-зимовий період та включення пробіотиків у щоденне меню.
теги: