Догляд за шкірою влітку - як запобігти раку шкіри, викликаного сонцем?

Літо часто асоціюється з веселощами, гарною погодою і, перш за все, безтурботністю. Звичайно, використання сонця доцільно, але робити це варто з розумом. Не слід забувати, що тривалий вплив УФ-випромінювання може сприяти розвитку раку шкіри. Крім нижче наведених цінних порад для запобігання раку, важлива також і консультація онкодерматолога для більшої впевненості в вашому здоров'ї.

Чи небезпечний рак шкіри?

Багато людей не знають, що рак шкіри є одним із найпоширеніших онкологічних захворювань у світі. Вплив на шкіру сонячного світла сприяє його розвитку, а до основних факторів ризику відносяться:

  • генетичні схильності;
  • світла шкіра;
  • численні родимки;
  • часте відвідування солярію.

Хоча в контексті раку шкіри зазвичай називають меланому, базальноклітинний і плоскоклітинний рак також небезпечні (часто характеризуються утворенням множинних вогнищ). 80% випадків раку виникає в області голови й шиї, решта 20% припадає на тулуб і кінцівки. На щастя, можна вжити заходів, щоб запобігти хворобі.

Захист шкіри від раку — фільтри та їх види

Одним з основних способів захистити шкіру від меланоми та інших видів раку є використання протисонцевого крему. Однак, щоб цей метод був ефективним, необхідно знайти правильно підібраний препарат і правильно його використовувати.

Існує три види УФ-фільтрів:

  • Мінеральний — інакше неорганічний, фізичний. Основними речовинами цієї групи є оксид цинку та діоксид титану (відповідно оксид цинку та діоксид титану). Вони відбивають і розсіюють ультрафіолетові фотони, але залишаються на шкірі порівняно недовго. Це обумовлює необхідність їх більш частого застосування. Перевагою мінеральних фільтрів є низький ризик алергічних реакцій. Їх недолік – залишення на тілі характерного білястого шару. Вони особливо рекомендовані дітям (в тому числі немовлятам) і людям з чутливою шкірою.
  • Хімічні — також називаються органічними. До них належать, серед іншого: діетиламіно гідроксибензоїл гексил бензоат, бутил метоксидибензоїлметан, октокрилен, діетилгексил бутамідо триазон і етилгексил саліцилат. Це речовини, які поглинають фотони UVB і UVA (відповідно, випромінювання, що проникає в дерму і глибоко в епідерміс, і випромінювання, що досягає підшкірних тканин). Потім вони перетворюють поглинену енергію в тепло. Хімічні фільтри не відбілюють шкіру, мають легку консистенцію, тому швидше вбираються, а також більш стійкі до стирання.
  • Змішані — поєднання мінеральних і хімічних фільтрів. Це означає, що вони частково відбивають ультрафіолетові фотони, а частково перетворюють їх на тепло. Це забезпечує їм більший захист від сонця. Такі фільтри швидко вбирають і стійкі до високих температур.

Слід підкреслити, що жоден препарат не гарантує 100% захисту від ультрафіолетового випромінювання — таких засобів не існує. Однак це не означає, що не варто використовувати такий вид захисту. Це основа профілактики раку шкіри.

УФ-фільтри — ступінь реального захисту

Вибираючи УФ-фільтр, необхідно звернути увагу на рівень SPF. Це значення визначає, наскільки ефективно препарат захистить шкіру від шкідливого впливу сонячних променів. Найменший рекомендований дерматологами та іншими фахівцями — SPF15. Такий препарат блокує 93% UVB-променів. Також доступні фільтри:

  • SPF10 - захищає від 85% фотонів UVB,
  • SPF20 - захищає від 95% UVB-променів,
  • SPF30 - блокує 97% UVB-випромінювання,
  • SPF50 - захищає від 98% UVB-променів,
  • SPF100 - блокує 99% UVB-випромінювання.

Всупереч зовнішньому вигляду, SPF30 або SPF50 не гірші за SPF100 - відмінності в захисті, який вони забезпечують, зовсім не великі.

Як правильно вибрати захисний препарат? 

Потрібно враховувати свій колір обличчя:

  • мінімум SPF15 – хороший вибір для людей з темними очима та світло-коричневою або коричневою шкірою (південноєвропейський тип, фототип IV),
  • мінімум SPF20 – для людей зі злегка смаглявим кольором обличчя і світлим, русявим або каштановим волоссям (центральноєвропейці, фототип III),
  • мінімум SPF50 - для власниць русявого або каштанового волосся і світлої шкіри (північноєвропейський тип, фототип II),
  • SPF50+ - для людей з блідим, білосніжним кольором обличчя, рудим волоссям (кельтський тип, фототип I).

Захист шкіри від раку — як застосовувати фільтри?

Застосовуючи протисонцевий крем, необхідно пам'ятати кілька простих правил:

  1. Засіб слід наносити за 20-30 хвилин до виходу на сонце (саме стільки часу потрібно для початку дії).
  2. Фільтр слід повторно застосовувати кожні 2-3 години, це також стосується водонепроникних виробів.
  3. При застосуванні препарату необхідно пам'ятати про т.зв правило двох пальців - просто стисніть його на вказівному і середньому пальці, а потім розведіть. Це правильна кількість для обличчя, вух і шиї. Передбачається, що на один сантиметр шкіри слід наносити 2 мг фільтра.
  4. Протисонцеві засоби слід використовувати щодня, навіть у похмурі дні.
  5. Фільтр найкраще застосовувати перед одяганням.
  6. Варто пам'ятати про такі частини тіла, як вуха, стопи або шкіра голови біля лінії росту волосся.
  7. Застосування препарату слід поєднувати з носінням головного убору, перебуванням у тіні та носінням протисонцевих окулярів.

Профілактика раку шкіри — боротьба з родимками після свят

Після відпустки бажано сходити до фахівця, наприклад, онкодерматолога чи онкохірурга (до нього також варто піти до початку літа, щоб повністю контролювати свою шкіру). Спеціаліст за допомогою дерматоскопа огляне родимки та інші зміни й оцінить їх. Якщо він помітить щось тривожне, він виріже підозрілий шматочок шкіри та відправить його на гістологічне дослідження.

Також варто придивитися до власних знаків. Тривожними симптомами, за якими слід якомога швидше звернутися до лікаря, є:

  • почервоніння навколо родимки,
  • зміна форми або кольору,
  • потовщення,
  • збільшення,
  • свербіж,
  • кровотечі.

Дослідження родимок проводиться за принципом ABCDE:

  1. А – асиметрія – відсутність симетрії, розтікання в одну сторону,
  2. Б — краю (від англ. border) - рвані, нерівні,
  3. С — колір (від англ. color) - змінюється, стає темнішим або яскравішим, змінюється в межах всієї родимки,
  4. D - діаметр — кожна родимка понад 6 мм повинна бути оглянута фахівцем,
  5. Е – еволюція – зміна кольору, форми, розміру.

Регулярний контроль за родимками та родимками в поєднанні з належним захистом від сонця знижує ризик раку шкіри. Особливо про це слід пам'ятати в спекотні літні дні, коли організм протягом багатьох годин піддається впливу УФ-променів.