Як боротися із запором після пологів – практичні поради

закреп після пологів

Запори після пологів – проблема багатьох жінок. І ця проблема, яка виникає у перші дні післяпологового періоду, здається особливо тривожною, але невиправданою, адже відсутність випорожнень протягом перших двох-трьох днів після пологів є природною.

З такою проблемою, як запор після пологів, стикається чи не кожна породілля, незалежно від того, як закінчилася вагітність, адже природні пологи – це велике випробування для жіночого організму. На початку післяпологового періоду м'язи тазового дна сильно розтягнуті та ослаблені. Рана промежини часто викликає біль та дискомфорт, викликаючи затримку першого випорожнення після пологів. Крім того, все більш інтенсивне вироблення молока пов'язане з підвищеною потребою організму у виведенні рідини. Якщо жінка в період лактації не випиває близько 3 літрів води на день, вона частіше страждає на запори.

Коли можна говорити про закреп після пологів?

Про запор після пологів можна говорити, коли з моменту події минуло три дні, а породілля ще не випорожнювалася. Звичайно, запори після пологів можуть з'явитися і на пізніх тижнях післяпологового періоду. Тоді дефекація відбувається рідше трьох разів на тиждень, і жінка також помічає такі симптоми, як біль у животі, здуття живота та гази.

Причини запорів після пологів

Після пологів запори можуть бути викликані кількома причинами:

  • Гормональні зміни – рівень прогестерону, гормону, який відповідає за розслаблення м'язів, знижується після пологів. Це може призвести до уповільнення перистальтики кишечнику та запоров.
  • Фізична напруга – пологи можуть викликати розтягнення м'язів тазостегнової області та живота. Це може призвести до зниження м'язової активності в кишечнику та виникнення запору.
  • Використання інструментів та введення анестезії під час пологів можуть вплинути на роботу кишечника, викликавши його уповільнення та появу запорів.
  • Психологічні чинники – післяпологовий період може бути супроводжений стресом, тривогою та змінами у способі життя. Це може також викликати проблеми із травленням та запори.

Перше випорожнення після пологів – як полегшити?

Перше випорожнення після пологів – це те, чого бояться практично всі жінки: і ті, хто народжував природним шляхом, і ті, хто переніс кесарів розтин. Щоб полегшити перше випорожнення після пологів, намагайтеся багато пити з першого дня після пологів. Пийте воду і, якщо хочете, чай у період лактації. Також дуже важливо вживати продукти, що містять багато клітковини – до них відносяться гречка та перлівка, житній хліб, житні пластівці, овочі, насіння та висівки. Можна також застосувати гліцеринові свічки, які можуть дуже швидко дати бажаний ефект.

Що робити при запорі після пологів?

Якщо ви страждаєте від запорів після пологів, потрібно змінити свій спосіб життя. Що особливо важливе?

  • Харчуйтеся правильно. Уникайте смаженої, жирної їжі, солодощів, газованих напоїв та хворих перекусів. Часто вибирайте продукти, багаті на клітковину - цільнозерновий хліб, коричневий рис, вівсянку, різні крупи або лляне насіння. Також не забувайте включати до свого раціону продукти, що прискорюють перистальтику кишечника. Це сухофрукти (переважно чорнослив), чорні ягоди та лляне насіння.
  • Підтримуйте достатню гідратацію. Пийте багато води., додатково пийте кожен день свіжий компот з яблук, який надає проносну дію, настій листя малини або кроповий чай.
  • Багато рухайтесь. Якщо після пологів ви страждаєте на закрепи, намагайтеся більше рухатися. Іноді достатньо кількох присідань, щоб ефективно стимулювати роботу кишківника. Пізніше, коли ви відчуєте себе краще, обов'язково включіть фізичну активність у своє повсякденне життя. Найчастіше гуляйте з дитиною, а коли хтось інший може про неї подбати, катайтеся на велосипеді, бігайте чи плавайте.
  • Розгляньте прийняття натуральних проносних. У деяких випадках лікар може рекомендувати тимчасово використовувати натуральні проносні, щоб полегшити запор.

Запор після пологів – як запобігти?

Чи знаєте ви, що запор можна запобігти? Ось кілька способів, крім дієти, правильного пиття та фізичної активності:

  • Не відкладайте похід у туалет. Якщо ви відчуваєте необхідність, не ігноруйте її. Коли сядете на унітаз, поставте під ноги підставку для ніг. Коли ноги піднято, спорожнення кишківника відбувається легше.
  • Введіть трави у свій раціон. Пийте трави (кріп чи ромашку)не тільки при виникненні проблеми. Робіть це щодня, щоб запобігти запору. Завдяки цьому цей стан напевно турбуватиме вас рідше.