25.10.2022, 19:12

Що таке POS термінал

Ольга Станишевская | Всі новини автора

 

Майже кожна доросла людина в Україні хоч раз користувалася POS терміналом, навіть, можливо, не знаючи, що це таке. Ми користуємося їми кожного разу, коли робимо оплату карткою в магазині, ресторані, тощо. В цій статті мова піде про те, що таке POS термінал, як він працює, і які різновиди бувають. Бонус: мова також піде про сучасні термінали, які роблять можливим прийом та обмін криптовалюти прямо на касі.

Термінал POS (point of sale — точка продажу) є комп’ютеризованим наступником касового апарату. Але сказати, що це і є каса, було б некоректно. Казати, що це апарат для прийому картки, теж було б повною відповіддю на питання, що таке POS термінал, хоча ця функція, безумовно, є основною. Та все ж термінал є більш складною системою. PoS може містити можливість реєструвати та відстежувати замовлення клієнтів, обробляти платежі та кредитні картки, підключатися до інших систем і керувати запасами. Загалом термінал PoS об’єднує в собі всі ті технології та програми, які потрібні для швидкого та зручного опрацювання оплати карткою.

POS-термінал також є складовою частиною POS-системи. Один без одного вони не використовуються, адже система без можливості прийняти платіж карткою була б марною для більшості підприємств, а мати термінал сам по собі також немає сенсу, тому що для нормальної роботи бізнес також зобов'язаний мати комп'ютер, фіскальний реєстратор, сканер штрих-кодів, тощо…

Однак, попри все, деякі термінали можуть працювати самі по собі, оскільки по сути самі є POS системою. В такому разі вони називаються автономними. Поки інтеграційні (не автономні) термінали підключаються до комплексної POS системи, автономні термінали містять фіскальний реєстратор прямо всередині пристрою, а також мають змогу друкувати квитанції про оплату. Такі пристрої підходять перш за все для малого бізнесу. Також на ринку існують мобільні системи, які також можуть працювати автономно, але тільки за умови підключення до смартфону через спеціальний додаток. Цей тип терміналів підходить, наприклад, для кур’єрів та таксистів.

Таким чином, система POS ресторану зберігатиме в системі дані про транзакції, а термінал буде допомагати швидко прийняти оплату карткою. Так це працює в ресторанах, готелях, музеях, готелях, на заправках і взагалі фактично будь-де, де можно розплатитися банківською карткою. В деяких місцях (наприклад, на касах самообслуговування в супермаркетах) система є повністю, тобто клієнт може здійснити оплату абсолютно самостійно. Такі точки оплати називають POS кіосками.

Термінали POS дедалі частіше підключаються до Інтернету, полегшуючи дистанційне навчання та пілотування, а також відстежуючи такі фактори, як інвентаризація на географічно рознесених сайтах. Протягом останніх років технології зайшли ще далі, і прямо зараз в Україні набувають популярність крипто POS термінали, тобто такі, що дозволяють прийняти оплату не тільки в гривні, а й, наприклад, в біткоїнах.

Алгоритм зарахування оплату через POS термінал

  1. Перш за все, термінал треба підготувати до оплати. Це може зробити вручну продавець або, наприклад, офіціант. Якщо термінал підключено до POS системи, то це можна зробити автоматично.
  2. Після цього покупець прикладає карту, телефон, або інший пристрій з NFC. В залежності від модифікації терміналу, він може приймати або не приймати оплату тим чи іншим способом.
  3. Далі термінал надсилає інформацію до процесингового центру банку-еквайєра, і банк перевіряє, чи вистачає грошей на карті покупця. Якщо все гаразд, банк-еквайєр списує суму з рахунку, прив’язаного до картки.
  4. Дані про транзакцію зберігаються в фіскальному реєстраторі та передаються податковим органам.
  5. Термінал друкує два чека: для продавця та для покупця. В залежності від модифікації, квитанцію видає сам термінал або підключена до нього каса.

Як працюють крипто POS термінали

Попередня частина статті була про те, що таке POS термінал. Тепер перейдемо до блокчейну. Крипто термінали з дизайну часто повторюють ті, що беруть фіатні валюти (наприклад, гривні). При цьому вони працюють зовсім по-різному. Щоб прийняти оплату в криптовалюті, POS термінали зв'язуються не з банком, а з криптовалютою біржею. Відповідно, кошти списуються не з банківського рахунку, а з крипто гаманця. При необхідності термінал автоматично здійснює конвертацію валюти. Деякі моделі можуть видавати чеки нарівні з класичними терміналами.

Поки що в Україні такі моделі не поширені, оскільки донедавна криптовалюта як платіжний засіб не була легалізована. Після того, як це сталося, тренд почав набирати обертів. Деякі компанії вже встановили крипто термінали, а багато хто планує це зробити в майбутньому. Також в Україні вже з'явилася послуга зі встановлення крипто POS терміналів для бізнесу – цим займається проект WhitePay - https://whitepay.com/uk/ - на базі української криптовалютної біржі WhiteBit.

За кілька десятків років змінилося вже кілька поколінь технологій оплати: перші банківські картки, безконтактна оплата, оплата через мобільний пристрій, і навіть зручна оплата криптовалютою прямо в торговій точці. Цікаво буде побачити, що буде далі, і як виглядатимуть POS через 10-20 років.

 

Рубрика - Правозащитник: