Як вдало влаштуватися на роботу

Ольга Станишевская | Всі новини автора

Де шукати роботу? Криза внесла корективи в процес пошуку нових співробітників. Наприклад, багато компаній відмовилися від послуг агентств з підбору персоналу: цей канал пошуку дорогий і малоефективний.

Кадровики вважають, що здобувачі активніше реагують на оголошення прямих роботодавців, а тому шукають через агентства в основному спеціалістів дуже вузького профілю — наприклад, топ-менеджерів. Крім того, за словами наших експертів, деякі недобросовісні кадрові агентства можуть завдати шкоди іміджу компанії. «Вони часто направляють своїх клієнтів на співбесіди за нереальними або давно вже закритими вакансіями», - зізнається Марія Черненко, керівник служби найму та атестації персоналу компанії «Фокстрот. Техніка для дому".

Пошук співробітників своїми силами здійснюється кадровиками в декількох напрямках. Перш за все через сайти з працевлаштування (див. Топ-5). Крім того, зараз кадровики стали частіше використовувати «внутрішній» пошук — наприклад, коли потрібну людину рекомендує співробітник компанії (цікаво, що деякі роботодавці дають за це премію). Також майже всі великі фірми завели офіційний сайт, де розміщують інформацію про вільні місця. Як правило, потрібний вам розділ називається «Вакансії» або «Кар'єра». Деякі роботодавці пішли ще далі — вони стали використовувати для пошуку нових співробітників передові технології.

За словами Наталії Берези, директора з управління персоналом компанії «МТС-Україна», компанія шукає людей за допомогою системи автоматизованого підбору персоналу e-Recruiting: «Вона дозволяє проводити попередню оцінку кандидатів і на її підставі автоматично рейтингувати здобувачів, стежити за їх рухом на всіх етапах проходження співбесід і на кожному з них давати кандидатам зворотний зв'язок ». Не обходять стороною кадровики і соціальні мережі, і професійні інтернет-спільноти (ріелторів, медиків, фармацевтів і т. Д.), і сайти, присвячені пошуку фахівців в якійсь певній сфері (наприклад, finstaff.com.ua - сайт вакансій провідних фінансових компаній і банків України).

5 САЙТІВ, ЯКИМИ НАЙЧАСТІШЕ КОРИСТУЮТЬСЯ НАШІ ЕКСПЕРТИ:

СКЛАДАЄМО РЕЗЮМЕ

Зібравши найцікавіші зауваження кадровиків з приводу резюме, ми склали його ідеальний «рецепт».

 1. Для початку ваше резюме повинне бути адресоване конкретній людині: вкажіть в темі листа П.І.Б. кадровика. І обов'язково напишіть супровідний лист. Приклад вдало складеного листа привела Тетяна Кармаліта: «Вітаю, ...! Мене зацікавила ваша вакансія «контент-менеджер». Прошу розглянути моє резюме (у вкладенні). Досвід роботи в інтернет-технологіях — понад двоє років: від контент-менеджера до редактора проєкту. Відвідувала ваш сайт, є деякі ідеї щодо поліпшення, якими готова поділитися при зустрічі. Дякую за приділений час. Сподіваюся на подальшу співпрацю. З повагою ...".
 2. Резюме не повинно перевищувати 2-х сторінок (за словами кадровиків, в середньому вони витрачають на читання одного резюме не більше ніж хвилину).
 3. Не варто проявляти зайву оригінальність і користуватися якимось хитромудрим шрифтом, тим більше виділяти рядки різними кольорами. Переважний шрифт - Times New Roman 12 або Arial 10. Використовуйте текстовий редактор, сумісний з Word 1997-2003 (інакше співробітник відділу кадрів не зможе його відкрити).
 4. У «шапці» вкажіть П.І.Б., вік та контактні дані — досить електронної адреси та номера мобільного телефону.
 5. Уточніть, на яку позицію ви претендуєте. Увага: як зізналися експерти, резюме, в якому перераховано відразу кілька вакансій («можу працювати журналістом, коректором і дизайнером»), вони часто навіть не читають.
 6. Потім вкажіть інформацію про освіту і додаткове навчання. Уточніть вуз, дати надходження та випуску, який диплом ви отримали — фахівця або бакалавра, інформацію про тренінги, курси, сертифікати (які мають відношення до посади, на яку ви претендуєте).
 7. Далі перерахуйте компанії, в яких ви працювали, і посади, які ви займали. При цьому вказуйте не тільки назву компанії, але і сферу діяльності. Незайвим буде також розмістити посилання на сайт компанії. Потім коротко перерахуйте посадові обов'язки по кожній із займаних посад і вкажіть досягнення — як самостійні, так і в команді. Вся ця інформація дається у зворотному хронологічному порядку, починаючи з останнього місця роботи. Для зручності читання помістіть її в таблицю.
 8. Потім йдуть додаткові відомості: рівень володіння ПК, іноземними мовами, наявність водійських прав, готовність до відряджень. Потрібно вказувати тільки те, що має відношення до вакансії. Наприклад, інформація про ваш сімейний стан розповість кадровику про те, чи готові ви працювати понаднормово або виїжджати в часті відрядження.
 9. Бажано вказувати рівень зарплати, який влаштує вас на випробувальний термін. Якщо мова йде про міжнародну компанію, продублюйте резюме англійською. Коли резюме готове, звірте всі дати з трудовою книжкою та уважно віднімайте його з точки зору граматики.

РЕЗЮМЕ: ЧОГО НЕ МОЖНА РОБИТИ

 • Використовувати в тексті одного резюме декілька мов.
 • Брати для опису посадових обов'язків професійні інструкції для внутрішнього користування.
 • Надавати інформацію, яка не відповідає дійсності. Її легко перевірити.
 • Прикріплювати до листа неформальні фотографії (з вечірок, на пляжі і т. п.), А також в повний зріст.
 • Висилати резюме, написане від руки.
 • Надсилати резюме з таких електронних адрес, як [email protected], [email protected] - і вказувати їх у якості контактних координат.
 • Вказувати в цілях резюме кілька вакансій, на які ви претендуєте.
 • Допускати помилки: по резюме роботодавець з вами заочно знайомиться.

ЩО ДО СМАКУ КАДРОВИКАМ

Адекватний, з точки зору кадровика, здобувач повинен володіти потрібним набором професійних знань, умінь і навичок. Досвід роботи у великій компанії (навіть якщо ви не займали керівну посаду) краще досвіду роботи гендиректором ПП «Пупкін і сини». Інформація про те, як часто ви міняли роботу, дасть кадровику чимало поживи для роздумів. «Нас точно не зацікавлять так звані job-hoppers (ще їх називають« літунами ») - люди, які змінюють роботу щороку, — підкреслює Тетяна Костюченко, директор департаменту по роботі з персоналом Universal Bank. - Як правило, працівники подібного плану не відпрацьовують тих інвестицій, які вкладає в них роботодавець ».

Потім кадровик обов'язково поцікавиться вашою освітою. За спостереженнями Тетяни Кармаліти, керівника відділу рекрутингу Департаменту по персоналу корпорації First Realty Group (АН «Благовіст», АН Park Laine), тлумачних технічних фахівців готують в КПІ та НАУ, а юристів — у Києво-Могилянській академії та в Харківській академії ім. Ярослава Мудрого. Знання іноземної мови, стажування, курси та сертифікації також дадуть вам відчутну перевагу перед менш освіченими здобувачами. Ще кадровики дуже люблять говорити про "лідерські якості", "ініціативність" і "лояльність". Як правило, вони мають на увазі працьовитість, пунктуальність і елементарну порядність.

Кожній компанії властива своя корпоративна культура, і щоб отримати про неї уявлення, пошукайте в інтернеті інформацію про майбутнього роботодавця. (Принаймні, прочитайте розділ на корпоративному сайті, який називається «Про компанії».) Ваша обізнаність про діяльність компанії і її цінності справить на кадровика найсприятливіші враження.

ЯК ПОВОДИТИСЯ НА СПІВБЕСІДІ

Як відомо, зустрічають по одягу. В першу чергу, кадровики — претендентів. А кадровики вважають за краще бачити претендентів одягненими в офісно-діловому стилі, умитими, причесаними та гладко поголеними. «Одного разу я проводила співбесіду з кандидатом на позицію менеджера по роботі з ключовими клієнтами, — згадує Марта Цуп, старший фахівець по роботі з персоналом компанії« Данон Україна ». - Він явно демонстрував досвід в цій сфері, але всю зустріч мій погляд був прикутий до його рук, на рідкість брудним і перебувавшим у занедбаному стані. Тоді я поставила себе на місце клієнта і зрозуміла, що мені було б неприємно спілкуватися з таким представником компанії по виробництву харчових продуктів ». Втім, зовнішній вигляд піддається коригуванню, на відміну від способу мислення.

Тетяну Кармалиту навчив закривати очі на зовнішність претендента випадок, коли на посаду агента з нерухомості прийшла людина в шортах і шльопанцях: «Після 15 хвилин розмови я зрозуміла, що хлопець перспективний. Але жоден з керівників відділу не стане з ним розмовляти, прийди він на співбесіду в такому вигляді. І на питання, як йому одягтися, щоб справити сприятливе враження, я порадила йому надіти шкарпетки, туфлі, штани й теніску. Сьогодні ця людина займає лідируючі позиції в рейтингу найуспішніших експертів корпорації ». Але цей випадок складно назвати типовим. Будь ви навіть семи п'ядей у чолі, але якщо не встигнете на співбесіду (і забудете передзвонити, якщо потрапили в пробку), прийдете в неохайному вигляді, без запрошення перейдете на «ти», почнете жартувати не по справі або фліртувати з кадровиком, навряд чи ви отримаєте роботу.

Поводиться природно, постарайтеся не нервувати. Відповідайте на питання прямо і лаконічно, не вдаючись у непотрібні деталі, але і не мовчіть, як партизан на допиті. Уникайте відповідей, які можна інтерпретувати двояко. Не йдіть від питань, які можуть здатися вам незручними.

ЯК ВИВОДЯТЬ НА ЧИСТУ ВОДУ

Кадровиків можна умовно поділити на дві категорії. До першої належать ті, які намагаються вибудувати співбесіду так, щоб кандидат відчув себе найбільш комфортно — і таким чином спровокувати його на відверту розмову. «Щоб розкріпачити кандидата, викликати його довіру, я обов'язково питаю про сім'ю, про хобі, чи хоче кандидат почати свій бізнес, — розкриває свій метод Тетяна Шейко, адміністративний директор« ЕСТА Холдинг »(інвестиції у сфері нерухомості в Україні й за кордоном, входить в групу СКМ). - Якщо з'ясовується, що через рік він це планує, відмовляю — співробітників на рік ми не набираємо. Якщо говорити про антиприклад відповідей, то це відверто негативні відгуки про попереднє місце роботи, керівника ».

Під час довірчої розмови з кадровиком уважно стежте не тільки за своєю мовою, але також за жестикуляцією. «Практично всі наші співробітники відділу по персоналу мають освіту психологів і точно читали «Мова рухів тіла» Алана Піза: що не прозвучало з вуст, докаже міміка і жести людини», - попереджає Тетяна Кармаліта. Наприклад, якщо людина, відповідаючи на питання, раз у раз прикриває рот рукою, це може говорити про те, що він приховує свій істинний погляд на питання.

Інша категорія кадровиків використовує для оцінки претендентів різноманітні професійні методики — від стресового інтерв'ю до проєктивних питань. Останній метод найпоширеніший. Суть проєктивних питань добре пояснює прислів'я: «Те, що Петро говорить про Павла, більше говорить про Петра, ніж про Павла». Наприклад, на питання про те, що здобувача не влаштовувало в минулій роботі, він напевно відповість, що не бачив подальших можливостей для зростання і розвитку. Але якщо сформулювати питання інакше: «Що може гарного працівника змусити звільнитися з хорошою компанії?», Ви назвете справжню причину звільнення. Наприклад, конфлікт з начальством.

Для перевірки професійних якостей кандидата також є кілька методів. По-перше, це моделювання робочих ситуацій — нескладні «кейси», за якими кадровик відразу визначить, чи володієте ви необхідними навичками. Наприклад, компанія Japan Tobacco International (JTI) Company Ukraine розробила лінійку рольових ігор для претендентів на посаду торгового представника, яка містити візит в торгову точку, критичну бесіду і підготовку прогнозу продажів для дистриб'ютора. Оксана Шкільна використовує аналіз метапрограм кандидата: «Наприклад, є люди результату (вони націлені на конкретний результат, отримання відсотка, прибутку) і люди процесу (їм важливий і цікавий сам процес досягнення мети, переговори, дзвінки, робота з паперами). Якщо при розмові з'ясовується, що це людина першого типу, він ідеально підійде на посаду менеджера, а другого — на посаду бухгалтера-оператора ».

Приготуйтеся до того, що під час співбесіди будуть оцінюватися не тільки ваш професіоналізм, а й особистісні якості. «Щоб зрозуміти людину, необхідно поговорити з ним не тільки про роботу, а й про життя, — вважає Марта Цуп. - Тоді ти вибереш не тільки професіонала, але і хорошу людину для команди ». Визначити, наскільки ви порядна людина, можна також за допомогою передових досягнень науки та техніки. Наприклад, компанія «Фокстрот. Техніка для дому» придбала минулого року програму електронного тестування, яка оцінює безпеку співробітника — його схильність до крадіжок, хабарів, псування майна і т.п.

РОБОТА ДЛЯ ВИПУСКНИКІВ І НЕДОСВІДЧЕНІСТЬ

В ідеалі студенту варто задуматися про роботу вже на другому курсі, коли він починає поглиблено осягати майбутню професію. Потенційний роботодавець може зазначити вас вже під час проходження виробничої практики — і внести в базу кандидатів. «Періодично в нашій компанії проходять стажування студенти провідних вузів України, — розповідає Анна Діденко, менеджер з підбору та адаптації персоналу адвокатської компанії Arzinger. - Щоб потрапити до нас на стажування, потрібно відправити своє резюме, прийти на співбесіду і виконати тестові завдання. У разі якщо всі ці етапи пройдені успішно і студенту підходять умови, ми пропонуємо стажування. Надалі, за результатами нашого спільного співробітництва, ми можемо запропонувати стажисту посаду помічника юриста (якщо освіту ще незакінчену) або молодшого юриста — при наявності диплома про вищу освіту».

Щоб отримати перспективну роботу, мало добре вчитися. За словами Філіпа Рибакова, директора з персоналу Japan Tobacco International (JTI) Company Ukraine, велика перевага здобувача без досвіду роботи — соціальна активність, яку він виявляв під час навчання. Це участь в студентських і громадських організаціях, наукових змаганнях, у програмі міжнародного студентського обміну Work & Travel і т.п. Для випускників вузів в компаніях виявилося досить багато пропозицій. Так, з 2 тисяч співробітників, яких щорічно приймає на роботу компанія «Фокстрот. Техніка для дому », не мають досвіду 25% персоналу. За словами Владислава Кривенко, директора з персоналу «ЗАТ« ТРК «Україна», на каналі працює близько 30% молодих фахівців без досвіду роботи від загальної кількості співробітників, прийнятих на роботу протягом останнього року. «У більшості випадків вже можна говорити про їх успішний кар'єрний ріст», - підкреслив Владислав Кривенко.

Не завжди потрібен досвід роботи в продажах або ріелторському бізнесі — в цьому випадку роботодавцю набагато легше навчити новачка з нуля, ніж переучувати більш досвідченого співробітника. Навчання безкоштовне, триває в середньому три місяці. Не всі кадровики готові зізнатися, на скільки саме відрізняється зарплата молодого фахівця від заробітків професіонала, посилаючись на конфіденційність цієї інформації. Але деякі цифри нам вдалося отримати. Протягом перших двох років роботи, коли розкривається потенціал новачка, середньостатистичний молодий спеціаліст може не розраховувати на істотне зростання зарплати. В середньому він заробляє менше "старожилів" на 40-50%. Але бувають і виключення. За словами Тетяни Шейко, розмір зарплати фахівців без досвіду роботи відрізняється від зарплати досвідченого фахівця «ЕСТА Холдингу» тільки протягом випробувального терміну або до проведення піврічної або річної атестації. При цьому середня різниця в заробітній платі складає не більше 10%. ]]>http://www.segodnya.ua/useful/job/14109768.html]]>

Рубрика - Правозащитник: