Луганська ТЕС втрачена, дві шахти затоплені: що буде з енергозабезпеченням області?

Через інтенсивні бойові дії на Луганщині перестала функціонувати Луганська ТЕС, дві шахти виявилися затопленими.
Про це пише svatove.city, посилаючись на інтерв'ю міністра енергетики України Германа Галущенка "Економічній правді".
"Луганська ТЕС ДТЕК. Ми її втратили, але вона не розбита. Фактично повністю розбита Охтирська ТЕЦ, там було пряме потрапляння двох снарядів. Також намагалися обстрілювати Трипільську ТЕС "Центренерго", не раз снаряди попадали в Чернігівську ТЕЦ. Це я не говорю про мережі, які почали обстрілювати з перших днів", - розповів Галущенкою
Військові дії на території України почалися одночасно з нашим виходом в ізольований режим, тобто з від'єднанням від енергомережі Білорусії та РФ.
Велися дискусії про доцільність та недоцільність тестової роботи, однак система по теперішній час відпрацьовує стабільно. І це з урахуванням того, що росіяни захопили Запорізьку АЕС і відрізали від постачання вугілля Запорізьку ТЕС.
За час війни споживання електроенергії скоротилося приблизно на 30%. Це сталося через кілька факторів. Це і розбиті мережі, наразі близько мільйона споживачів залишаються без електроенергії. Багато людей переїхали. Також промисловість зменшила споживання. До того ж це об’єктивний процес, тому що навіть у мирний час в кінці березня – на початку квітня, як правило, споживання падає.
Енергозабезпечення Луганської області відбувалося двома шляхами. З Луганської ТЕС та завдяки відкритій “Центренерго” у липні 2020 року ПС “Кремінська”. Нова підстанція з'єднала Луганщину з “великою” Україною. Цей проєкт реалізовувався як раз з метою надати Луганській області додаткову електроенергію до тієї що генерувала Луганська ТЕС. І зараз в області є світло завдяки ПК “Кремінська”.
Галущенко окремо розповів, чи вистачить Україні вугілля. Він сказав, що видобуток вугілля за останній місяць знизився десь на 30%. Це сталося тому, що зараз впало споживання електроенергії та утруднено відвантаження вугілля. Раніше вивезення могло проводитися цілодобово, зараз – тільки вдень. Також є втрачені вугледобувні підприємства.
“Міненерго підпорядковані 33 шахти. З них дві – "Золоте" і "Тошківська" з Первомайськвугілля – у стані затоплення. Вони не підлягають відновленню. Також є загроза затоплення шахт ЮД-1 у Вуглегірську. Є питання щодо відвантаження вугілля. Ідуть обстріли залізничних колій, і не завжди є можливість вивезення. Інформації щодо втрат на приватних шахтах немає”, - пояснив міністр.
На українських АЗС наразі немає ані російського, ані білоруського бензину. З початку війни український ринок втратив 60% дизельного пального і понад 50% бензину. У Білорусі та Росії нафтопродукти вже місяць взагалі не купуються. Нестачу палива планується закрити з ЄС. На заправках український бензин вже тиждень продається по 33-34 грн. Бензин з Європи дещо дорожчий.
Транзит російського газу до ЄС виріс. З моменту російського вторгнення “Укргазвидобування" заморозила певні об’єкти в Харківській області, у тій частині, яка ближче до сходу.Тобто припинила видобуток. У перший-другий тиждень війни, коли на Шебелинку почали долітати снаряди, добування почали консервувати.
Зараз видобуток газу в Україні в цілому упав приблизно на 15%. За цей період транзит блакитного палива до ЄС Україною виріс. Він становить близько 107-109 мільйонів кубометрів за добу.
Що буде далі? Зі слів Галущенка, українська енергосистема буде здатна синхронно працювати з європейською навіть зараз, коли Україна не контролює значну частину своїх генеруючих потужностей.
У 2022 році Україна планує побудувати на вільній від бойових дій території сховище для відпрацьованого ядерного палива.
А найбільша втрата, що нас очікує в майбутньому, на думку міністра - Україна більше не буде головним транзитером газу в ЄС.
Тим часом через російські обстріли ще 7 тисяч жителів Лисичанська залишилися без світла.
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |
![]() |