06.02.2025, 19:55

Окупанти заявили про завершення "паспортизації" на ТОТ України: що це означає?

Марина Гончар | Всі новини автора
паспортизація на ТОТ

Міністерство внутрішніх справ Російської Федерації офіційно повідомило про завершення процесу видачі російських паспортів на тимчасово окупованих територіях України. За словами заступника міністра внутрішніх справ РФ Олександра Горового, протягом 2024 року на захоплених територіях сходу та півдня України було "успішно завершено" процес примусової паспортизації.

Про це повідомляє ]]>Центр національного спротиву]]>, передає Час Пік.

Цікаво, що в цій заяві не згадується тимчасово окупований Крим, що може свідчити про його відокремлення від загального процесу паспортизації. Це може бути частиною більшої стратегії Кремля щодо позиціонування анексованого півострова окремо від інших окупованих територій.

Згідно з російським законодавством, після завершення цього процесу всі, хто не отримав російський паспорт, будуть визнані "іноземцями" на території, яку Москва вважає своєю. Це створює підстави для масових репресій, депортацій або інших форм тиску на громадян України, які відмовилися від примусового отримання ворожого паспорта.

Відповідно до встановлених окупантами правил, "іноземці" можуть перебувати на території РФ не більше 90 днів. Після цього їх можуть депортувати у віддалені регіони Росії або взагалі затримати для проведення додаткових "перевірок". Такі механізми відкривають простір для системних переслідувань, а також використання депортацій як методу витіснення нелояльного до окупантів населення.

Примусова паспортизація не лише є інструментом асиміляції та контролю, а й виконує ще одну важливу для Кремля функцію – створює основу для майбутніх мобілізаційних заходів. Окупаційна адміністрація через видачу паспортів отримує детальну інформацію про населення: кількість людей, їхній вік, сімейний стан і місце проживання.

Ці дані Росія може використовувати для подальшого призову громадян до лав своєї армії, фактично змушуючи українців воювати проти власної країни. Таким чином, окупаційна влада ставить мешканців тимчасово захоплених територій перед вибором: отримати паспорт і ризикувати опинитися на фронті або ж залишитися без правового статусу і бути депортованим у глиб Росії.

"Завершення" паспортизації, про яке заявляє російська влада, не означає припинення репресій щодо тих, хто відмовляється від примусового громадянства РФ. Навпаки, після встановлених дедлайнів тиск на незгодних може лише посилитися.

Фактично, Москва створила систему, де місцеві жителі або приймають умови окупантів, або стикаються з прямою загрозою депортації та втрати домівки. Однак реальна ситуація може суттєво відрізнятися від офіційних заяв російських посадовців, оскільки рівень спротиву окупаційним заходам на тимчасово захоплених територіях залишається високим.

Читайте також:

Година "Х" наближається, або Як новий закон РФ про "іноземців" торкнеться жителів Лисичанська, Сіверськодонецька та Рубіжного

Паспорт анульовано, реєстрацію знято: за що окупанти покарали жительку Новодружеська?

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк