01.03.2025, 09:56

Люди тікають? Масове повернення мешканців до Лисичанська, Сіверськодонецька та Рубіжного: міфи чи реальність

Иллюстративная картинка

Окупаційна влада Лисичанська, Сіверськодонецька та Рубіжного на Луганщині щосили намагається створити ілюзію "відродження", стверджуючи, що люди масово ринули назад у рідні міста. Як насправді справи з поверненням місцевих жителів у містах "трикутника" і на ТОТ, розповість Час Пік.

На окупованій Луганщині "влада" щосили намагається створити ілюзію "відродження", особливо у Лисичанську, Сіверськодонецьку та Рубіжному, захопленням яких вони так пишаються. "Звільнення" міст так званого "трикутника" супроводжувалося масованими обстрілами, внаслідок яких міста були сильно зруйновані. Тепер окупанти влаштували там "показове відновлення", про яке невпинно знімають сюжети російські пропагандисти. Росіяни посилено намагаються показати, що "звільнені" міста "розквітають" на очах й ніколи раніше у Лисичанську, Сіверськодонецьку та Рубіжному не було так добре жити. Саме тому, нібито, люди масово почали повертатися до міст "трикутника".

"Велике повернення"

Щойно Лисичанськ, Сіверськодонецьк та Рубіжне було окуповано, росіяни одразу почали створювати видимість "великого повернення" населення. Як розповідали російські пропагандисти, людей не лякали ані зруйновані будинки, ані відсутність світла, води, газу та опалення, ані дефіцит продуктів, ані відсутність шкіл та лікарень. Нібито люди масово поверталися до зруйнованих міст лише тому, що "туди прийшла Росія". Так було у 2022 році, 2023-му, 2024-му. Такі ж казки по російському ТБ показують і сьогодні...

Сіверськодонецьк

Колишній гауляйтер Сіверськодонецька Микола Моргунов у лютому 2023 року заявив, що як тільки були відремонтовані перші житлові будинки, люди почали масово повертатися у місто Нібито, їх кількість вже близько 30 тисяч людей. У січні 2024 року в інтерв'ю російським виданням він заявив, що населення "виросло у кілька десятків разів і становить вже понад 30 тис. мешканців". У вересні 2024 року він заявив вже про 40 тисяч.

Промовчав він лише про те, що частка місцевих жителів у цій "красивій" статистиці мізерно мала, а місто заповнили "понаїхавші" з РФ. За даними Сіверськодонецької міськради на лютий 2020 р. у Сіверськодонецьку проживало 103 479 мешканців.

Лисичанськ

Колишній гауляйтер Лисичанська Андрій Скорий вже у вересні 2022 року заявляв, що до міста повернулося близько 36 тис. людей, а на момент "визволення" їх було 7-9 тисяч. За його словами, жінки та діти їхали додому незважаючи на те, що у місті не було світла, води, газу та опалення.

Сьогодні мантри про масове повернення мешканців Лисичанська звучать від "шефів" з Татарстану, які ведуть роботи з відновлення зруйнованого обстрілами міста. Наприкінці 2023 року росіяни заявляли, що у Лисичанську проживає близько 37 тисяч людей, і люди, нібито, продовжують повертатися. У лютому 2024 року віце-прем'єр РФ Марат Хуснуллін заявив, що у Лисичанську мешкає 106 тис. "мужніх людей". Нібито місто оживає, "йдуть ремонти, йде будівництво, йде відновлення попри все". За даними з відкритих джерел, станом на початок 2022 року у Лисичанську проживало 93 340 мешканців. Виходить, у Лисичанську живе більше людей, ніж до війни? Хто всі ці "понаїхавші"?

Рубіжне

"Влада" Рубіжного була скромнішою у своїх заявах. Колишній гауляйтер Рубіжного Сергій Хортів також розповідав, що до міста повертаються місцеві жителі, але він не озвучувало величезних цифр. При цьому окупаційна адміністрація продовжує стверджувати, що місто відновлюється "непоганими темпами". За даними з відкритих джерел, станом на початок 2022 року у Рубіжному проживало 55 247 мешканців.

Як заявляє окупаційна влада Лисичанська, Сіверськодонецька та Рубіжного, про те, що міста оживають, свідчить велика кількість машин та людей на вулицях. Судячи зі свіжих відео, які майже щодня з'являються в мережі, влада ходить якимись таємними вулицями, де міста цвітуть, а життя б'є ключем. Інакше як пояснити ці пустельні вулиці та цілі райони, зняті очевидцями?

У березні 2024 року окупанти на ТОТ провели "вибори Путіна". Окупаційний "виборчий комітет" заявив, що за Путіна "віддали голоси" понад 1,4 млн осіб у т.зв. "ЛНР" – 94,12% т.зв. виборців. Як зазначив голова Луганської ОВА Артем Лисогор, окупанти відзвітували про таку кількість "голосів", яка перевищує чисельність населення на території окупованої Луганщини. "Звідки з'явилося стільки виборців – загадка. Адже їхня кількість перевищила населення "республіки", – зазначив Лисогор.

Реальна картина

Насправді у Лисичанську, Сіверськодонецьку та Рубіжному картина не така райдужна, якою її малюють окупаційна влада та пропагандисти. Якщо говорити про місцеве населення, то його стає все менше, а от "понаїхавших" з РФ - все більше.

Як повідомляє ]]>Східна Правозахисна група]]>, демографічна ситуація на окупованих територіях є катастрофічною, а місцеві жителі продовжують залишати окуповану територію. За даними правозахисників, на ТОТ спостерігається масовий відтік молодих фахівців, які здобули медичну освіту. Незважаючи на обіцянки подвоєних виплат за програмами "Земський лікар" та "Земський фельдшер", багато випускників залишають захоплені території. Крім того, продовжується масовий відтік молоді. "Молодь їде, бачачи відсутність перспектив, бідність та небезпеку на окупованих територіях", – зазначають правозахисники.

Через катастрофічне зменшення числа учнів на окупованій Луганщині закриваються школи. Причина – демографічна криза, спричинена війною, масовою депортацією українців та втечею населення з регіону. "Закриття шкіл на окупованій Луганщині – чергове підтвердження деградації регіону під владою окупантів. Вони принесли розруху, депортацію та знищення майбутнього для українських дітей", – зазначають правозахисники.

Як повідомляє Східна Правозахисна група, ЦВК РФ офіційно зафіксувала катастрофічне скорочення населення на ТОТ. За 2024 рік кількість виборців зменшилась на 845 257 осіб – це ті, хто досяг 18 років і або втік від окупації, або був знищений окупаційним режимом. Найбільший "мінус" на Луганщині – 24% виборців. "Кожен п'ятий дорослий мешканець окупованих територій зник за 2024 рік. Окупанти більше не можуть приховувати катастрофи!", – зазначають правозахисники.

Серед причин, які змушують людей тікати з окупації, правозахисники називають масову мобілізацію та насильницький призов; безробіття та низький рівень життя; репресії та "зачистки"; злидні та відсутність майбутнього. "Люди тікають, бо Росія принесла на їхню землю війну та смерть", – зазначають правозахисники.

При цьому окупаційна влада продовжує "робити хорошу міну при поганій грі", продовжуючи стверджувати, що масове повернення місцевого населення триває, й люди повертаються на ТОТ навіть з-за кордону. Слабо віриться, що люди з "гарного життя" раптом вирішують повернутися до напівзруйнованих прифронтових міст, де немає ані зв'язку, ані інтернету, ані свободи, ані безпеки...

Читайте також: Нові заборони: Що жителям Лисичанська, Сіверськодонецька та Рубіжного заборонили знімати та викладати в інтернет

Читайте ще: З'явилася надія? Чи приберуть "стіну" між російським селищем Чертково та Міловим на Луганщині

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк