30.08.2020, 02:45

Інструкція користувача: Портал публічних фінансів e-data

Дмитрий Михайлов | Всі новини автора

Ще пару років тому ми й уявити собі не могли, куди і як чиновники витрачають наші з вами гроші. Зі створенням офіційного порталу публічних фінансів e-data українці отримали можливість відстежити що, у кого і за скільки купують державні та комунальні підприємства.

e-data - це офіційний державний інформаційний портал в мережі Інтернет. На ньому публікується інформація про публічних засобах відповідно до Закону «Про відкритість використання публічних коштів» від 11.02.2015 року № 183-VIII, яким передбачено вимогу про оприлюднення інформації про використання таких фінансів розпорядниками та одержувачами коштів державного та місцевих бюджетів, суб'єктами господарювання державної й комунальної власності, фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування і реалізується концепція «Прозорий бюджет», бо дозволяє відстежити рух кожної бюджетної гривні. 

А що ж таке публічні кошти?

Яка інформація публікується на e-dat

Відповідальність за невірогідність і неповноту інформації

Що можна знайти на e-data


Дивіться відеоурок: як знайти інформацію про те, як витрачаються бюджетні гроші:


]]>А що ж таке публічні кошти?

Це кошти державного бюджету, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів, кредитні ресурси, надані під державні та місцеві гарантії, кошти Національного банку України, державних банків, державних цільових фондів, Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також кошти суб'єктів господарювання державної та комунальної власності, отримані ними від їх господарської діяльності (ст. 1 Закону № 183).

Закон № 183 поширюється на відносини, пов'язані з підготовкою й оприлюдненням розпорядниками та одержувачами коштів державного та місцевих бюджетів, підприємствами з державною часткою, Національним банком України, державними банками, державними цільовими фондами, а також фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та органами Пенсійного фонду інформації про заплановане та фактичне використання публічних коштів.

Доступ до інформації, оприлюдненої на єдиному веб-порталі використання публічних коштів, є вільним і безкоштовним (ч. 2 ст. 2 Закону № 183).

Відповідно до Закону розпорядники та одержувачі бюджетних коштів зобов'язані оприлюднювати на єдиному веб-порталі використання публічних коштів (http://e-data.gov.ua]]>) інформацію про використання коштів. Для цього вони реєструються на сайті.

Яка інформація використовується на e-data

У разі використання коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів оприлюдненню підлягає інформація про громадські засоби такого змісту:

  • розпорядник (одержувач) бюджетних коштів (найменування, ідентифікаційний код юридичної особи, місцезнаходження, прізвище, ім'я та по батькові керівника)
  • головний розпорядник бюджетних коштів (найменування, місцезнаходження, прізвище, ім'я та по батькові керівника)
  • обсяги бюджетних призначень та / або бюджетних асигнувань на відповідний бюджетний період — всього і в розрізі бюджетних програм
  • обсяги проведених видатків бюджету та наданих кредитів з бюджету за звітний період — всього і в розрізі бюджетних програм (при цьому зазначаються також види й обсяги відповідних надходжень за коштами спеціального фонду бюджету)
  • інформація про укладені за звітний період договору (предмет договору, виконавець (найменування, ідентифікаційний код юридичної особи, місцезнаходження), вартість договору, ціна за одиницю (при наявності), кількість закупленого товару, робіт і / або послуг, проведена процедура закупівлі або обґрунтування її відсутності з посиланням на закон, обсяг платежів за договором у звітному періоді, термін дії договору)
  • інформація про стан виконання договорів, укладених в попередні звітні періоди, з усіма додатками, які є їх невід'ємною частиною (предмет договору, виконавець (найменування, ідентифікаційний код юридичної особи, місцезнаходження, прізвище, ім'я та по батькові керівника), вартість договору, ціна за одиницю (при наявності), процедура закупівлі або обґрунтування її відсутності з посиланням на закон, обсяг платежів за договором у звітному періоді, наявність або відсутність претензій і штрафних санкцій, що виникли в результаті виконання договору в, акти виконання договору (акти наданих послуг, приймання-передачі, виконаних робіт) за наявності)
  • кількість службових відряджень, в тому числі із зазначенням кількості закордонних відряджень, загальний обсяг витрат на службові відрядження, в тому числі із зазначенням обсягу видатків на закордонні відрядження

Інформація публікується щоквартально не пізніше 35 днів після закінчення звітного періоду і зберігається в режимі вільного доступу протягом трьох років з дня оприлюднення.

Інформація про кошти державних і комунальних підприємств містить:

  • обсяг платежів за договорами за звітний період — в розрізі товарів, робіт і послуг
  • договори вартістю понад 1 млн грн. (Предмет, виконавець, вартість договору, ціна за одиницю (при наявності), термін дії договору)
  • стан виконання договору понад 1 млн грн. (Предмет, виконавець, вартість договору, ціна за одиницю (при наявності), обсяг платежів, наявність або відсутність претензій, акти)

Державні та комунальні підприємства звітують раз на рік про власні кошти не пізніше 31 січня року, наступного за звітним роком.

]]>Відповідальність за невірогідність і неповноту інформації

Законодавством України передбачено, що відповідальність за невірогідність і неповноту інформації, оприлюдненої відповідно до Закону № 183, несуть керівники розпорядників та одержувачів коштів державного та місцевих бюджетів, підприємств, органів Пенсійного фонду, а також фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Статтею 4 цього Закону передбачено відповідальність за такі види порушення:

  • не оприлюднення інформації відповідно до Закону № 183
  • оприлюднення невірогідної, неточної або неповної інформації
  • несвоєчасне оприлюднення інформації

Хочеться відзначити, що КоАП прямо не передбачає відповідальності за такі види порушень, як оприлюднення невірогідної, неточної або неповної інформації та несвоєчасне оприлюднення інформації. Стаття 212-3 цього Кодексу містить тільки санкцію за не оприлюднення інформації. Таке порушення тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від двадцяти п'яти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Тому виникає логічне запитання: яким чином будуть притягати до відповідальності порушників за порушення, санкції за які не передбачені?

На сьогодні реєстрацію на єдиному веб-порталі використання публічних коштів (це, власне, стосується і механізму опублікування інформації на цьому порталі) можна здійснити тільки керуючись рекомендаціями Е-Data. Для цього достатньо скористатися інструкцією, розробленою командою цього порталу. З нею можна ознайомитися за посиланням: http://spending.gov.ua/web/guest/help-registration-cabinet]]>.

З листопада 2015 року на порталі публікуються всі транзакції Державної казначейської служби України, на ньому доступна інформація про використання коштів державного та місцевих бюджетів, а з січня 2016 року інформацію почали розкривати суб'єкти господарювання державної та комунальної власності, в статутному капіталі яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків.


]]>Що можна знайти на e-data

У цій інструкції ми звернемо увагу не на те хто, що і як повинен заповнювати на порталі, а зосередимося на тому, що ми можемо на ньому знайти.

Отже, після переходу за посиланням http://e-data.gov.ua]]> ми потрапляємо на головну сторінку порталу.

Там на карті ми можемо побачити суму платежів з єдиного казначейського кореспондентського рахунку по областях, а нижче 5 найбільших трансакцій в поточному місяці.

У правому верхньому куті є «службовий вхід», яким користуються суб'єкти для створення і входу в особистий кабінет, де вони вносять певним Законом інформацію. Ми туди не підемо, тому що вносити ні чого не збираємося, а будемо розбиратися, як знайти на порталі чогось цікавого.

У верхній частині екрану є три елементи меню:

  • Новини
  • Пошук по розпорядниках
  • Пошук по трансакціях.

У першому пункті (новини) опубліковані різні інструкції по роботі в кабінеті на порталі, а також різні інформаційні матеріали й список контактів.

Другий пункт (Пошук по розпорядниках) дає можливість отримати всю наявну інформацію по конкретному розпоряднику, а також завантажити в табличній формі статистику по кабінетах всіх, зареєстрованих на порталі суб'єктів.

Для пошуку розпорядника необхідно ввести його код ЄДРПОУ або його найменування. Причому, не обов'язково вводити повну назву, досить ввести його частина. А потім вибрати потрібний із запропонованого списку.

Клікнувши на потрібного розпорядника можна побачити деякі його реєстраційні дані, договору, внесені в базу порталу, переглянути звіти, а також трансакції, кореспондуючі з рахунками даного суб'єкта.

Увага! Портал не передбачає виведення інформації на друк

Причому договору можна вибрати як за рік, так і за певний період, по контрагентові, номеру і дати його укладення. На порталі є основна інформація за договорами (дані про контрагента, предмет договору, сума, тип процедури укладення та інші), а також згідно з додатками, актам, штрафів та доповнень до нього.

Крім цього легко можна отримати список всіх трансакцій за даним розпоряднику. Для цього потрібно вибрати, виділений синім кольором, відповідний пункт меню і ввести період.

Увага! Період не може перевищувати 92 дні

Вибравши третій пункт головного меню (Пошук по трансакціях) можна знайти конкретне перерахування коштів (платіжку) по цікавого розпоряднику. Для цього обов'язково потрібно ввести код ЄДРПОУ платника або одержувача коштів, а краще обох, дату або період за який потрібно знайти фінансову проводку.

Увага! Портал не дає можливості пошуку всіх трансакцій по регіону

Для прикладу, пошукаємо сплатив КСП «Лісічанскводоканал», обіцяні ТОВ «ЛЕО» 3 млн грн для того, що б 3 липня 2017 року їх відключили від електроенергії. Вводимо код ЄДРПОУ водоканалу і період. отримуємо список

Увага! Сортування трансакцій йде тільки по сумі за зменшенням.

Кількома на перший запис і бачимо платіжне доручення з реквізитами та призначенням платежу

Всі недоліки, виявлені на порталі ]]>http://e-data.gov.ua]]> враховані в пошуково-аналітичній системі ]]>http://www.007.org.ua]]>, яка містить дані порталу публічних фінансів, але дає більш широкі можливості для пошуку інформації, зв'язків контрагентів, моніторингу та аналітики.

нет
Теги новин: