16.11.2020, 21:59

Як виглядає невизнана «свобода»: Турецька Республика Північного Кипру – невизнана самотність

Ольга Ранська | Всі новини автора
Северный Кипр

Зміст/strong>

Історія Турецької Федеративної Держави Кіпр
Північний Кіпр і його територія з Х століття до сьогодні
Греко-турецький конфлікт на Кіпрі
Життя сучасної ТРСК
Територія, прапор і герб
Державний лад, форма правління і партії
Закони
Армія
Документи громадян
Північний Кіпр та світова спільнота
Столиця, великі міста і територіальний устрій
Чисельність населення, національності, мова і релігія
Урбанізація
Засоби масової інформації та зв'язок
Освіта та наука
Економіка
Валюта, курс
Рівень життя населення
Найбільш розвинені галузі країни
Транспорт
Медицина
Культурне життя Північного Кіпру
Настрої жителівПівнічний Кіпр: чи варто було від'єднання того?

​​Історія Турецької Федеративної Держави Кіпр

Турецька Республіка Північного Кіпру, (далі ТРСК) (тур. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti), також часто використовується скорочене найменування – Північний Кіпр – частково визнана держава, яка опановує Північну третю острова Кіпр. Утворилася дана осередок державності в липні 1974 за допомогою впливів з боку уряду самої Турецької Республіки. З 1975 року протягом восьми років це державне утворення носило назву Турецька Федеративна держави Кіпр (далі ТФГК).

Північний Кіпр і його територія з Х століття до сьогодні

Ця територія з давніх часів славилася різними подіями - і поганими, і хорошими. До Х століття ці землі буквально були просякнуті кров'ю. Люди жили і воювали тут ще з Х століття до нашої ери. Ця місцевість пережила і мінойську катастрофу і "бронзовий колапс", фінікійську колонізацію і греко-перські війни. У різні часи Кіпром і всією його територією володіли Олександр Македонський і Клеопатра, Візантія і арабські держави.

Основна і більш-менш насичена, але в той же час неспокійна історія Північного Кіпру, та й усього острова в цілому починається з 965 року нашої ери. У той час, візантійське царство повністю захопило острів і заснувало на його території фему (військово-адміністративний округ) Кіпр. Через 200 років останній візантійський правитель Кіпру – Ісаак Кіпрський – спробував захопити трон, піднявши повстання проти материкового уряду Візантії. Ця його спроба не вдалася, проте вплив турків з земель Кіпру він прибрав.

Незабаром, а саме в 1191 році, на ці землі прийшов англійський король Річард I Левове Серце і зайняв острів у зв'язку з третім хрестовим походом. Він закував Ісаака в срібні ланцюги і залишив острів у своїх володіннях, відправившись воювати далі. У 1192 році підданий Річарду якийсь Гі Де Лузіньян викуповує острів у ордена тамплієрів і засновує Кіпрське Королівство. Острів переживає економічно-політичний апогей в період правління династії Аморі в 1324-1369 роках.

Напад турків - звичайна справа в ті часи

У 1489 Кіпр мирно перейшов до рук Венеціанської республіки. Почалися османські напади внаслідок просування католицизму. Зрештою, в 1571 році, острів остаточно був захоплений турками, що призвело до встановлення режиму Османської імперії. Кіпр досить довгий час пробув у складі останньої. Офіційно дана територія включалася в Османську імперію з 1571 по 1914 рік – аж до кінця існування цієї великої держави. Однак у 1878 році острів фактично почав належати іншій державі.

Після приходу турків життя острова зазнала значних змін у всіх сферах життєдіяльності. Близько 56 000 чоловік були вбиті або звернені в втечу і рабство. Венеціанський період був закінчений. До 1878 на острові запанувала відносно спокійна обстановка, за винятком повстань народу проти уряду. Високі податки і чиновницьке зловживання службовим становищем призвело до повстань – з 1572 по 1668 їх було близько двадцяти восьми подібних бунтів.

Незабаром за свободу острова знову почала свою боротьбу Греція. Зрештою 1869 рік став останнім для правління турків. На острів прийшла острівна держава-Великобританія. Кіпрська Конвенція 1878 року – документ про «примушену» передачу острова Великобританії Туреччиною. Через 36 років Британія у зв'язку зі входом Туреччини в Першу світову війну анексує Острів. У 1925 році Кіпр оголошується колонією острівної країни. Спалахують повстання і починаються заворушення. Населення острова вимагає возз'єднання з Грецією, проте нова влада не така легка на підйом. Жовтневе повстання 1931 року закінчилося 6000 убитих і поранених демонстрантів, а також 2000 заарештованих.

Війна на Кіпрі - марна та жорстока

1960 рік, Кіпр отримує незалежність від Англії. Острів поділяють дві громади-греків і турків. Перші виступають за ідею енозіса – юридичного приєднання острова до території Греції. Для турків ця ідея-найостанніше, що вони хотіли б реалізувати, тому вони висувають свою ідею таксим – поділ Кіпру на турецьку і грецьку частину. Ідея не змогла бути втілена в життя, так як турки і греки були змішані і розкидані по всьому острову.

Через деякий час у зв'язку зі сутичками між Туреччиною і Грецією, Британія на Раді Безпеки ООН підняла питання кіпрського конфлікту. У 1964 році на острів були введені миротворчі війська, які залишаються там і досі (Збройні сили ООН з підтримки миру на Кіпрі (ВСООНК).

Греко-турецький конфлікт на Кіпрі

З 1964 року міжетнічна напруга на острові почала зростати. Миротворчий контингент ООН всіляко перешкоджав усілякому контакту турків з греками. Солдати НАТО стали кордоном-як фізичної, так і соціальної.

Всю територію острова почала розсікати так звана "зелена лінія" Кіпру. Місцями вона була з розміром в ціле місто, а десь звужувалася до 5 кілометрів. Це була буферна зона. Після виконання місії ООН велика частина миротворців була відведена з острова. Тут-то все і почалося. Греки-кіпріоти скинули президента і засновника держави Кіпр – Макаріоса III. Турецький уряд, розуміючи, що греки проводять активну політику протидії туркам і приєднання Кіпру до Греції, висаджують на острів тридцятитисячний корпус військових сил Туреччини.

Воював уряд, а не народи

"Хунта чорних полковників" – так називався новий уряд Кіпру. Саме воно повалило творця Республіки Макаріоса і приступило до боротьби проти далекого від острова радянського комунізму. Але це був всього лише привід для повстання. Насправді, військова диктатура "чорних полковників" на чолі з Георгіосом Пападопулосом та Дімітріосом Іоаннідісом переслідували банальну мету – владу.

У 1983 році турецька частина Кіпру проголосила себе Турецькою Республікою Північного Кіпру. Ця держава була визнана тільки Туреччиною. Згідно з резолюцією ООН від 18 листопада 1983 року, ТРСК – незаконне утворення, і армія Туреччини негайно повинна покинути територію Кіпру.

Переговори про об'єднання, поділ і т. д. йдуть вже дуже давно. У 2004 пройшов референдум про об'єднання двох частин острова. Греки, незважаючи на своє бажання об'єднати острів, в 75% випадків проголосували проти. А ось турки, на відміну від греків, в більшості своїй проголосували за. У цьому ж році Кіпр увійшов до складу Європейського Союзу (далі ЄС), проте фактично, в ЄС увійшли тільки 2/3 території острова – контрольованої греками.

Проте, незважаючи на всю ворожість і нескладність ситуації, в 2007 році громади обох сторін почали знесення стіни, яка розділяла столицю обох країн – Нікосію (грек.) і Лефкошу (турк.). А переміщення між країнами знову стало можливим.

Читайте також: Як виглядає невизнана "свобода": "Країна душі" – Абхазія

2008 рік став новим народженням переговорів з Туреччиною. Дмитро Христофіас-новий президент Кіпру-обіцяв вивести ситуацію на острові на більш мирний рівень. Почалася демілітаризація столиці, впровадження єдиного громадянства і зняття бар'єрів в основних частинах буферної зони.

Як би все не йшло на краще, в 2011 році знову виник конфлікт через родовища вуглеводнів, а в 2014-му Європейський суд з прав людини зобов'язав виплатити Туреччину 90 млн євро Греції у вигляді компенсації за моральну шкоду родичам загиблих.

Життя сучасної ТРСК

Територія, прапор і герб

Число кілометрів квадратних у ТРСК ще менше, ніж у невизнаної Палестини. Турецька Республіка на Кіпрі зайняла території в кількості 3300 кілометрів квадратних. Це приблизно 1/3 частина острова або ж більш точно – 35%.

Читайте також: Як виглядає невизнана "свобода": держава Палестина – Боротьба за незалежність чи тероризм?

Кіпр острів двох країн

На суші має єдиного сусіда, який відділений "зеленою лінією" – Республіку Кіпр. Важливим фактом є наявність унікального територіального підрозділу-анклаву для Республіки Кіпр і ексклаву для ТРСК – селище Коккіна.

Прапор Північного Кіпру або ж ТРСК деякий час повністю копіював прапор сучасної Туреччини – повністю червоне полотно з білим півмісяцем і зіркою. Однак після закону Про прийняття Державного Прапора від 1984 року, ТРСК потребувала нового прапора. Майже окрема держава, як-не-як. У підсумку, уряд придумав майже новий прапор. Суть нового полотна полягала в зверненні квітів старого. Тобто, домінуючий червоний колір змінився на білий. Щоб не виглядало якось аж надто копировано, зверху і знизу півмісяця із зіркою були додані дві червоних смуги. ДО РЕЧІ, інша частина острова-Південний Кіпр, теж використовувала прапор свого протекторату-прапор Греції.

Виглядає дуже епічно і трохи націоналістично

Герб теж вдалося скопіювати: в принципі, все нове – це добре перероблене старе. Герб ТРСК дуже сильно нагадує герб Республіки Кіпр, але все ж таки має деякі відмінності. Він представляє з себе ненасичений золотий трикутний щит із зображенням білого голуба, який несе оливкову гілку – символ миру. Колір щита позначає насиченість землі мідними рудами. Зверху знаходиться півмісяць із зіркою і рік заснування держави – і все це обрамляє оливковий вінок.

Державний лад, форма правління і партії

Форма правління в державі-президентська Демократична Республіка. Президент так само вибирається строком на п'ять років, і він же формує новий уряд. Сучасним президентом ТРСК є Мустафа Акинджі, а прем'єр-міністром – Йомер Калинжі.

Державний лад тут теж особливо не дивує. Ті ж Міністерства, суди і парламент. Однак все-таки є у ТРСК відміну від інших держав з таким державним ладом. Законодавчий орган тут не схожий на такі ж установи в інших країнах. На Північному Кіпрі законодавчим органом є республіканські збори-орган, що складається з 50 осіб, які займаються законами всієї країни.

Уряд Турецького Кіпру

З партійною системою в країні все гаразд. Як і в інших країнах, що мають партійну систему, тут теж проходять політичні війни за домінуючу Кількість місць у парламенті. Одними з найвідоміших партій тут виступають: Турецька республіканська партія, Партія свободи і реформ, партія національної єдності і демократична партія.

Що стосовно державної релігії, то тут свою нішу зайняла форма світської держави. А це означає, що в ТРСК релігія відокремлена від політики.

Закони

Закони Кіпру – вельми делікатне питання. Причому як на визнаній його частині, так і на невизнаній. Система законів не постійна і часто змінювана. Але якщо говорити про всі закони ТРСК, то це щось середнє між англійськими законами 1960 року, законами Туреччини і офіційного Кіпру. Так, сміливо можна сказати, що це повна каша. Чому? Ну, наприклад, правила працевлаштування змінюються кожні півроку, а, щоб купити нерухомість, потрібно пройти безмірну кількість інстанцій, і при цьому ще й дотримати безліч нюансів.

Купівля нерухомості тут є окремою історією, яку не можна обійти увагою. По-перше, щоб купити нерухомість на Північному Кіпрі, потрібно пристойно володіти турецькою мовою. Начебто нічого складного, та й справедливо. По-друге, для придбання нерухомості потрібно найняти адвоката – без нього ніяк. Жахливо копітка робота дістається цим людям. Важливо знати, що повне право на власність має силу тільки для одного об'єкта нерухомості. Також варто згадати про обмеження законом ТРСК на володіння певною кількістю землі для іноземців. Розмір ділянки в цьому випадку не повинен перевищувати 1 донум землі або ж 1338 метрів квадратних.

Всі закони ТРСК для іноземців вміщуються в сім розділів і 28 статей (не плутати з основним законом країни). Дотримуючись цих 28 статей, можна стати повноцінним громадянином турецького Кіпру. Але ці закони діють так, що від них тільки гірше. Загалом, Законослухняному громадянину законом там не прикритися.

Деякі закони обмежують права людини. Як і в Республіці Сомаліленд, на території Північного Кіпру заборонені гомосексуальні відносини, що протистоїть Конвенції ООН про права людини.

Читайте також: Як виглядає невизнана "свобода": Сомаліленд – Республіка вільного народу

До речіІ, шлюби, укладені на острові, визнаються тільки в Туреччині і більше ніде. Так що новоприбула в іншу країну сім'я з Північного Кіпру, не є сім'єю за міжнародним законодавством, навіть якщо вони живуть разом 20 років і мають десяток спільних дітей.

Армія

Навіть в сучасному світі, щоб відхопити шматок країни, потрібно пограти м'язами – тобто ввести війська. Туреччина вчинила саме так. Турецька армія Кіпру іменується Силами безпеки (далі СБ) ТРСК і налічує в своїх рядах більше 3,5 тисяч чоловік у віці від 18 до 40 років. СБ управляються генералом ЗС Туреччини і виконують роль прикордонної охорони і державних військ.

Армія Туреччини завжди готова відбити напад на ТРСК

СБ ТРСК має безліч різноманітного озброєння. Серед обладнання і техніки присутні: 450 танків, 627 БТР, 114 ПТРК, 60 зенітних гармат, кілька сторожових катерів і літаків.

На додаток до них, в Турецькій Республіці Північного Кіпру дислокований 11 армійський корпус Збройних сил Туреччини, що складається з двох мотопіхотних дивізій, 14 окремої бронетанкової бригади, механізованої бригади «Турдік», а також з частин і підрозділів прямого підпорядкування. Загальна чисельність 11 АК ЗС Туреччини становить понад 40 тисяч осіб.

Документи

Паспорт Північного Кіпру, напевно, найнікчемніший документ засвідчує особу і громадянство власника. Всередині держави цей документ ще якось дійсний, але ось для поїздки закордон розгулятися особливо не вийде. А вся справа в тому, що паспорт Північного Кіпру визнаний небагатьма країнами (діє режим так званого «обмеженого визнання»): Ангілья – самовпорядна країна під протекторатом Британії, сама ж Великобританія, Пакистан, Танзанія, США і, власне, Туреччина.

Паспорт Північного Кіпру

Для подорожей до Туреччини у жителів ТРСК є особливий документ-ідентифікаційна картка громадянина Північного Кіпру. Вона може бути використана як документ для законного перетину турецького кордону.

Ще один цікавий момент стосується острівних республік, а точніше – візового режиму між ними. Якщо їхати з Південного Кіпру в Північний-прикордонники навіть в паспорт можуть не подивитися, не те, що провести огляд. А ось якщо їхати з ТРСК в Південний Кіпр-прикордонний контроль у всій його красі забезпечений. До речі, після переселення греків-кіпріотів, їх нерухомість залишилася на території турків. І якщо, яким-небудь чином папери на покупку/продаж цієї нерухомості виявлять у перетинає кордон – йому можна тільки поспівчувати, адже за законами Південного Кіпру маніпуляції з власністю греків-кіпріотів, залишеної на території Північного Кіпру заборонені.

Північний Кіпр і світова спільнота

Що говорити про державу, незалежність якої офіційно визнана лише її творцем – Туреччиною. Так, Жодна країна світу не визнає Північний Кіпр незалежною державою. Цікаво, що спочатку Бангладеш, Пакистан і Автономна Республіка Нахічевань (Азербайджан) визнали Північний Кіпр як незалежну державу, але незабаром перші дві зі згаданих країн під наданим на них тиском з боку США відмовилися від своїх слів. Ще одним цікавим фактом є те, що ООН вважає ТРСК юридично недійсною державою, а вся територія острова, на їхню думку, повинна бути під контролем і контролюється тільки греками-кіпріотами.

З самого початку існування на ТРСК було накладено ембарго на торгівлю. У 2004 ЄС захотів зняти це ембарго, щоб припинити ізоляцію країни від зовнішнього світу, але скасування рішення була заблокована урядом все тих же греків-кіпріотів.

У тому ж 2004 році відбулася парадоксальна, але і вельми знакова подія: Кіпр був цілком включений до складу Європейського Союзу «де-юре», проте «де-факто» Північний Кіпр до складу єдиної Європи не входить.

Читайте також: Як виглядає невизнана "свобода": "Кавказька Швейцарія" – Нагірний Карабах

Турецький Кіпр має місця спостерігачів в деяких всесвітніх і міжнародних організаціях, таких як організація ісламського співробітництва, Парламентська асамблея Ради Європи і Організація економічного співробітництва.

Столиця, великі міста і територіальний устрій

Як і держава Палестина, ТРСК не має цілої столиці. Як у найгіршому сценарії розлучення сімейної пари - навіть ліжко навпіл: столиця Кіпру, Нікосія, після конфлікту була розділена на дві частини – Грецьку Нікосію і турецьку Лефкошу.

Половинка столиці північному, половинку-південному

Зважаючи на відносно невеликого розміру острова, великих міст тут не дуже багато, але вони існують. Перше велике місто - сама столиця обох країн. Розташована в центрі острова і не має виходу до моря. Тим не менш, є культурним, економічним і політичним центром двох держав. Також існують два великих важливих міста-Кірінія (Кіренія, найбільший на ТРСК туристичний центр) і Фамагуста.

Адміністративно-територіальний поділ має на увазі собою поділ території держави на райони або «ільче». Всього таких районів в країні п'ять: Левкоша, Газімагуса, Гірне, Гюзельюрт і Іскеле.

Чисельність населення, національності, мова і релігія

Населення турецького Кіпру на сьогоднішній день становить близько 312 000 чоловік. Домінуюча частина населення-етнічні турки, переселені сюди ще за часів існування Османської імперії. Ділиться населення на дві основні громади-турків-кіпріотів (турки, що народилися на Кіпрі) і на анатолійських турків (турків з материкової частини). Кількість тих і інших в ТРСК приблизно 1/3 і 2/3 відповідно.

Турки-кіпріоти – основне населення острова

У зв'язку з кількісним домінуванням турків на території країни, офіційною і основною мовою тут є турецька. Зрозуміло, без англійської теж не обходиться. До речі, тут багато турків володіють кількома мовами, адже туристи з радістю їдуть в це місце під сонцем, та ще й у величезному морі.

ТРСК, як і Туреччина-світська держава. Головною, але не єдиною релігією тут є іслам сунітського спрямування. Тут діють також і інші церкви: кіпрська Православна, Російська Православна, Католицька, протестантська і Англіканська.

Читайте також: Як виглядає невизнана свобода: Між «совком» і пострадянським капіталізмом – Придністров'я

Урбанізація

Міста в поясах жаркого клімату недалеко від моря завжди славилися невеликими будівлями, особливо на береговій лінії. Однак, незважаючи на таке становище Північного Кіпру, тут існують і високі будівлі. Найбільш високі тут найчастіше готелі або офісні центри. Щільність населення – 88 осіб на кілометр квадратний, але розмір території держави дозволяє не тіснитися один поруч з одним.

Покинутий через війну район Фамагусти

Засоби масової інформації та зв'язок

Як і в багатьох вільних державах, на Північному Кіпрі є і державні, і приватні засоби масової інформації. За законами ТРСК Преса володіє абсолютною свободою, тому деякі ЗМІ і журналісти різко критикують уряд країни. За індексом свободи друку, Північний Кіпр займає 76-е місце з 180 можливих. А свобода вираження має оцінку 14 з 16, що дуже позитивно говорить про владу країни.

Друковані видання на острові-вельми розвинена сфера ЗМІ. Існують як щоденні, так і щотижневі, і щомісячні газети і журнали. Одними з поширених є: Kibris, Star International, Cyprus Observer, Realist і Cyprus Today. Найвпливовішим виданням тут є інформаційне агентство TAK-Cyprus.

Тут часто відбувається те, що потрібно знімати

Сфера ЗМІ в радіо і телебаченні теж не пасе задніх. Станом на 2007 рік вже було доступно 4 радіостанції і 2 державних ТВ-канали. І це, не рахуючи велику кількість приватних каналів - їх близько 12: Ada TV, as TV, Kanal T, Kibris TV та інші. Всім цим на острові займається Державна корпорація Байрак (далі БРТ). БРТ є найстарішим каналом зв'язку, адже була заснована ще в 1963 році в якості радіостанції. Передача інформації по державних каналах йде англійською, німецькою, арабською, грецькою, російською та французькою мовами.

Доступ в світову мережу повністю відкритий і нічого не заблоковано.

Читайте також: Як виглядає невизнана "свобода": Прекрасний острів – Тайвань

Зв'язок тут має свої дивовижні особливості. Наприклад, щоб зателефонувати в Південний Кіпр, потрібно набрати код 0123, а вартість дзвінка буде розраховуватися за міжнародними тарифами. А ось вартість дзвінка з Південного Кіпру в Північний розраховується за місцевими тарифами. ДО РЕЧІ, телефонною службою на цьому острові служить ООН. Саме головна Світова організація обслуговує зв'язок між цими двома ворогуючими країнами. Цікаво, що для дзвінка до Туреччини з турецького Кіпру теж потрібно користуватися міжнародним тарифом.

Телефонний код країни + 90 392, у зв'язку з «турецьким» статусом країни. Для порівняння, у Туреччини- + 90. На території Північного Кіпру діє два основних оператора мобільного зв'язку-Kuzey Kibris Turkcell і KKTC Telsim. Вони використовують коди 533 і 542, відповідно.

Пошта теж існує, без неї ніяк. Але доставляють її трохи інакше, ніж в «справжні» країни. Справа в тому, що ТРСК не входить в міжнародний поштовий союз, і вся пошта, перш ніж потрапити на острів, безпосередньо приходить до Туреччини. Працює пошта з квітня 1970 року.

Освіта та наука

Освітою на Північному Кіпрі займається Міністерство національної освіти і культури. Обов'язковим для кожного громадянина республіки є п'ятирічне навчання, в результаті якого можна отримати початкову освіту. Початкова школа займається дітьми віком від 6 до 11 років. Подібні заклади повністю безкоштовні і загальнодоступні. До 6 років можна відвідувати дитячі садки, але вони не обов'язкові.

Наступний ступінь навчання – середня школа. Тут діти навчаються 6 років, що у складі з кількістю класів початкової школи утворює 11-річний процес навчання. Після закінчення 11-ти класів можна вступати до університету. На острові їх налічується 10. Більшість з них приватні, проте вибір університетів різноманітний. Є як технічні, так і гуманітарні напрямки в університетах. Всі навчальні заклади розкидані по турецькій частині острова. За статистикою за 2014 рік, в ТРСК було 70 000 студентів з 114 країн світу. Найстарішим і провідним університетом тут є Східно-середземноморський університет.

Східно-середземноморський університет

Читайте також: Як виглядає невизнана "свобода": Косово - відвойована незалежність

Не можна не звернути увагу на вкрай націоналістичні погляди місцевого населення. Реформа освіти 2004-го, зрозуміло, трохи внесла деякі зміни в бік помірного патріотизму, але до цього року в книгах з історії, якими користувалися учні Північного Кіпру, дуже часто можна було побачити вислів: «Наша батьківщина – Туреччина».

Экономіка

Валюта, курс

Головна валюта турецького Кіпру-Турецька ліра (TRY). На сьогоднішній день курс становить: 1 Долар США = 3,43 Турецькі ліри. Однак, поруч з нею використовуються ще кілька поширених валют: Долар США, євро і фунти стерлінгів. З 2010 року ТРСК випускає свої сувенірні монети номіналами 5, 10, 25 і 50 курушів, які містять на своїх аверсах герб Республіки. Ці монети не практичні в торгових операціях, але мають цінність для колекціонерів-нумізматів.

Неофіційні монети Північного Кіпру

Сама ж економіка ТРСК дуже сильно залежить від Туреччини. Тільки за 2013-2015 роки країна отримала від колишньої Османської імперії виплати в розмірі 550 мільйонів доларів. До речі, всі торгові операції для Північного Кіпру йдуть через ту ж Туреччину, у зв'язку з відсутністю інтернаціонального невизнання.

Інфляція не сильно б'є по Північному Кіпру. Якщо в квітні 2017 року її відсоток становив 2,1%, а в травні – 1%, то в червні він був вже 0,7-0,6%. Такого роду інфляція не страшна для країн на зразок ТРСК, але зі зниженням відсотка інфляції ціна на необхідне всім паливо зросла на 3,5%, А тариф по електриці зріс на 32% в рік.

Економічний розвиток на острові курирує Державний банк Північного Кіпру. Крім державних банків існують і приватні, і зарубіжні філії. В цілому, по всьому Кіпру розташовано 235 відділень 22 банків, а сума їх депозитів на Кіпрі становить 8,5 білліонів Турецьких лір.

Рівень життя населення

Життя тут не рай, це правда – сувора, але правда. Багато вихідців з країн СНД їдуть сюди в пошуках місця під сонцем, продаючи все на своїй батьківщині і вирушаючи сюди, щоб купити "затишний будиночок біля моря". Пристрій місцевого законодавства "з'їсть" всі заощадження, щоб купити цей будиночок, а на саму нерухомість вже грошей не вистачить. Довга і все ще триваюча ізоляція від світу зовнішнього дає знати про себе.

Вони бідні, але цього не показують

Маленькі зарплати і не найнижчі податки – ось він, результат окупації Кіпру і його ізоляції. Все населення залежить на 2/3 від фінансових подачок Туреччини. Якщо вони припиняться-припиниться і існування країни, як би сумно це не звучало.

Рівень життя буває краще. А все через дуже закрученого законодавство, злочинність, на яку місцева поліція закриває очі і відносно слабку економіку. Загалом, можна сказати, що Північний Кіпр для тих людей, які люблять проблемні і складні моменти в житті. Ніякого раю тут немає, а високі зарплати тільки у бандитів, муніципальних працівників і уряду.

Читайте також: Як виглядає невизнана "свобода": ІДІЛ – фанатизм, іслам і теократія

Пенсійна система на острові існує. Термін для отримання виплат держави – 15 років стажу. Це мінімальний термін, і після нього людина може отримати пенсійні виплати в розмірі ~ 700 доларів США. Непогано для острова, на якому тільки мідь і пляжі. Максимальний термін, після якого можна отримати найвищу пенсію – 25 років стажу. Відповідно, і пенсія буде вище ~ 1150 доларів США. Після виходу на пенсію, прекрасно стає зрозуміло, що працювати на державу, а не на приватні особи – дуже вигідно.

Робота на Кіпрі є завжди. Щоб влаштуватися на роботу, потрібно мати робочу візу. Щоб її отримати, роботодавцю потрібно для початку покласти депозит у розмірі від 40 до 1000 євро. Для України і Росії ці вклади – 400 і 700 євро, відповідно. Такі правила і без нікуди. Мінімальний оклад тут становить 1200 Турецьких лір або 9050 гривень. Наприклад, зарплата звичайного поліцейського-4000 Турецьких лір, що дуже чимало.

Найбільш розвинені галузі країни

Туристичні країни часто мають найбільшу частку прибутку від сфери обслуговування. Північний Кіпр - не виняток. Найчастіше на острів приїжджають відпочивати турки, англійці, німці і голландці. Також можна зустріти словенів, угорців, французів і бельгійців. Примітно, що на острові дуже багато готелів рівня чотири і п'ять зірок, а пляжі Кіпру вважаються одними з найчистіших та безпечніших у Середземномор'ї.

70% ВВП-дохід саме з цієї сфери. Решта 30% розподілені між сільським господарством і легкою промисловістю на користь останньої, що досить-таки, дивно.

На острові широко розвинена система платного навчання в університетах. З 10 вищих навчальних закладів – 6 платних і одне частково платне. Навчання за гроші є одним зі стовпів, на яких ледве тримається економіка Північного Кіпру.

Транспорт

З транспортом на турецькому Кіпрі цікава ситуація. Основний транспорт для в'їзду в країну-літаки. Але і те, щоб на них дістатися в країну, потрібно спочатку в Туреччину залетіти. На турецькій частині острова діє один аеропорт (хоча їх два). З недавнього часу почалися прямі рейси між Польщею і Північним Кіпром.

Водний транспорт дуже сильно страждає в цих місцях. Через ембарго ЄС кораблям ТРСК не можна зупинятися ні в яких гаванях, крім турецьких, ну і своїх. Подібні санкції дуже обмежують можливості держави, тим самим пригнічуючи його економіку, а це, в свою чергу, відчутно б'є по життю народу.

Човники улюблений транспорт туристів

Основним транспортом на острові є автомобілі. По Північному Кіпру налічується близько 7000 кілометрів доріг, з них 2/3 – з асфальтовим покриттям. А нещодавно почалося будівництво шосе на північному узбережжі, що має підняти економіку країни.

Про залізничний транспорт нічого сказати. Колись, в середині ХХ століття, на Кіпрі існувала гілка залізниці, але в наш час її вже не існує, на жаль.

Медицина

Рівень медицини тут непоганий. Але за медицину тут потрібно платити. Ні, звичайно ж існує державна безкоштовна, але на неї можуть претендувати тільки незаможні, безробітні та пенсіонери. Платна медицина на Північному Кіпрі представляє з себе покупку страховки, по якій потім потерпілого лікують. Ціна страховки варіюється від 250 до 4000 євро. А без страховки жити на Кіпрі не можна, в міграційній службі це забороняють.

Щоб купити ліки, потрібен рецепт, щоб був рецепт, потрібно хворіти. Виходить, що без рецепта медикаменти купити не вийде, тільки всякі біодобавки. Черги до лікарів все одно великі, навіть при платній медицині, але зате, коли потрапляєте до лікаря, можете скаржитися хоч півгодини – ніхто нікого не вижене.

Однак, незважаючи на всі ці недоліки, ракові захворювання в цій країні лікують безкоштовно як приватні, так і Державні установи. А ще одним з плюсів місцевої медицини є те, що тут немає зловживання службовим становищем. В цілому, якщо є гроші, тут можна поправити здоров'я дуже навіть добре.

Культурне життя Північного Кіпру

Культурна спадщина Північного Кіпру – не найостанніше серед усіх спадщин. Воно не так бідно, як може здатися на перший погляд. На острові популярна світова рок і поп-музика. Проте, остров'яни мають свій фольклор і плоди культури.

Народна музика турків-кіпріотів складається з двох напрямків. Значною мірою ці напрямки залежать від музики на материку, але в них існує свій відтінок. До речі, незважаючи на ворожнечу, греки-кіпріоти теж виконують ці пісні. Приємно, що хоч щось об'єднує ці народи. У Північного Кіпру є свої сучасні музиканти, які виконують експериментальну музику на таких інструментах, як скрипка, дарбука (барила за типом барабанів), зурна і ще велика кількість барабанів. Населення активно цікавиться як народною, так і класичною музикою. Можна сміливо говорити, що в музиці турки не відстали.

Влада часто влаштовує фестивалі і різні свята

Не можна не згадати і про народні танці турків-кіпріотів. Їх культура включає в себе велику різноманітність народних танців таких, як Карсілама і Зейбек. Танці бувають тільки для чоловіків і тільки для жінок окремо. Вони є невід'ємною частиною весіль і різних свят. Університети країни, до речі, проводять ночі танців, де всі учні можуть показати народний танець своєї країни. Такі події вельми позитивно характеризує культуру країни.

Поезія на острові-це змішання турецької, англійської та місцевої культур. Все відбилося в римованих рядках. Починає поезія свою історію з 1960 року, саме тоді з'явилися перші поети і письменники, які і повели вперед культуру Північного Кіпру. Тут з'явилася "Секретна історія сумних дівчат" турецької письменниці Несі Ясін і відомі літературні роботи "Ешілада" і "Турець ділі" письменника Майна Бальмана.

Настрої жителів

Складно говорити про таку країну, як Північний Кіпр. Вся ця сукупність подій прямо таки нагнітає обстановку. А якщо подивитися на місцевих, то можна побачити втомлених від політичної суєти, нескінченних розборок і високих податків простих людей. Вічні конфлікти з сусідньою державою дають про себе знати, коли десь на кордоні гуркочуть попереджувальні постріли.

Низькі зарплати, високі податки – все це так зазвичай, що вже не дивно. Народ просто намагається виживати. Всі ці страховки, великий рівень злочинності, метушня з покупкою звичайної нерухомості завдають незліченну шкоду думці про прекрасну Турецькій Республіці Північного Кіпру. Якщо порівнювати сучасні країни СНД за типом Росії та України, то ТРСК сумнівно краще. Але ж деякі відправляються туди стрімголов на пошуки щастя…

Північний Кіпр: чи варто було від'єднання того?

Конфлікти за землю, на жаль, будуть завжди, якщо комусь потрібно розширюватися, а більше нікуди. Ось і Туреччина – побачила слабку ланку і вирішила відхопити шматочок Кіпру. Така світова практика. Які ж результати того, що північна частина Кіпру стала вивішувати червоно-білий прапор, замість колишнього-синьо-білого?

А результати такі: бідне життя, так, хоч і курорт, але все одно, є місця краще і безпечніше для відпочинку. Їхати на курорт, знаючи, що повернешся вже не з усіма речами – сумнівна перспектива. Медицина, скориставшись якою, півжиття потрібно буде відпрацьовувати, адже ціни знаходяться далеко від рівня зарплат. Безглузді закони, які можна порушити і не отримати за це покарання. Північний Кіпр це Східний світ, а в ньому, як правило, все робиться за допомогою зв'язків та сили.

18_1.jpg

Що насправді ховається за маскою усміхненого Північного Кіпру?

Їхати сюди на постійне місце проживання – повністю невдала ідея. Життя там місцями куди буде гірше колишньої, а щоб там осісти, потрібно докласти колосальну кількість зусиль, коштів і при цьому не втратити бажання там жити. Північний Кіпр-країна, в якій життя доступне лише багатим.

Відокремлення північної частини Кіпру не мало сенсу для звичайних людей, тільки лише влада переслідувала свої цілі. Озираючись на сучасний світ і спостерігаючи, як країни відхоплюють у один одного шматочки, зрозуміло, що це робиться з метою убезпечити себе, створивши "запасну бухту". Ця проблема, на жаль, і сьогодні має місце бути в сучасному світі. І ніякого явно сильного бажання у народу "самовизначитися" тут не було. Все за людей вирішили політикани.

нет
Теги новин: