25.05.2022, 08:55

На нараді з Договору про Антарктику делегації 25 країн залишили зал під час виступу представника РФ

Леся Матвеева | Всі новини автора
совещание по Договору об Антарктике

У Берліні на щорічній нараді з Договору про Антарктику 25 країн-учасниць висловили рішучу підтримку Україні у зв'язку із збройною агресією РФ та влаштували демарш під час виступу російського представника.

З 21 травня по 3 червня 2022 року в Берліні проходить 44-та Консультативна нарада з Договору про Антарктику та 24-те засідання її робочого органу – Комітету з охорони навколишнього середовища. На нараді з Договору 25 країн-учасниць разом із українською делегацією демонстративно залишили зал засідань під час виступу російського представника. Про це 24 травня повідомив Національний антарктичний науковий центр, передає Час Пік.

"У такий спосіб більшість країн Договору показали, що антарктичний світ – це цивілізований світ, в якому не місце російським варварам. Ми сподіваємося, що це лише перший крок до майбутнього обмеження будь-якої діяльності РФ у міжнародно-правовій системі Договору про Антарктику, на чому ми активно наполягаємо впродовж усієї цьогорічної наради", – сказав заступник Міністра освіти і науки України Олексій Шкуратов.

Крім того, представник США під час виступу вже оголосив про два наміри в цьому напрямі: денонсування Меморандуму про взаєморозуміння між Урядами США і РФ про співробітництво в Антарктиці від 2012 року та блокування головування РФ у будь-яких робочих групах та суміжних заходах у межах Договору про Антарктику.

Під час 44 Консультативної наради Франція озвучила спільну заяву від імені 11 країн-членів ЄС, серед яких Бельгія, Нідерланди, Німеччина, Італія, Польща, Болгарія, Чехія, Іспанія, Швеція та Фінляндія.

Вони заявили про повну підтримку України та засудження російської агресії.

До виступу приєдналися делегації Норвегії, Румунії, Японії, Індії, Австралії, Нової Зеландії, Великої Британії та США, а також ряд латиноамериканських країн – Бразилії, Аргентини, Чилі, Еквадору, Колумбії та Уругваю.

Загалом до заяви приєдналося 25 країн, 23 з яких є Консультативними Сторонами.

"Цей захід – по суті найголовніша подія року в елітному клубі антарктичних країн, яку можна порівняти з засіданням Генасамблеї ООН – тільки для учасників Договору про Антарктику. На нараді вирішуються всі найголовніші питання спільного управління та взаємодії на крижаному континенті", – пояснив глава української делегації Олексій Шкуратов.

Довідка:  Україна приєдналась до Договору про Антарктику 1992 року. Участь у Договорі надає нашій державі право проводити діяльність в Антарктиці (зокрема, створювати наукові станції та відряджати наукові експедиції) і призначати уповноважених представників на Консультативні наради з Договору про Антарктику. Вони проходять щороку для обговорення актуальних питань дослідження та освоєння Антарктики, а також напрацювання рекомендацій своїм урядам.

З 2004 року Україна отримала статус Консультативної сторони Договору про Антарктику – наразі його мають лише 29 країн. Цей статус надає нашій державі право вирішального голосу у прийняті будь-яких рішень з усіх питань, пов’язаних з діяльністю в Антарктиці.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк