У Китая може бути тільки один союзник - сам Китай: Аналіз візиту китайського лідера в Росію від BBC
Голова КНР Сі Цзіньпін вирушає у свою першу поїздку до Росії з моменту вторгнення країни в Україну минулого року, і збирається сісти за переговори з президентом Володимиром Путіним.
Російський редактор BBC Стів Розенберг розмірковує над тим, що кожна сторона прагне отримати від переговорів, передає Час Пік.
Уявіть, що ви Володимир Путін.
Ви почали війну, яка пішла не за планом, і тепер Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт за воєнні злочини з вашим ім'ям.
Тоді вам потрібен друг.
Введіть Сі Цзіньпіна.
Президент Сі одного разу назвав президента Путіна своїм "найкращим другом". У них багато спільного: вони обидва авторитарні лідери, і обидва приймають ідею "багатополярного світу", позбавленого панування США.
У Москві очікується підписання угоди про "поглиблення всеосяжного партнерства" між двома країнами.
Державний візит китайського президента є явним знаком підтримки Росії – та її президента – в той час, коли Кремль перебуває під інтенсивним міжнародним тиском.
І відносини Росії з Китаєм є фундаментальними для того, щоб протистояти цьому.
"Путін будує власний блок. Він більше не довіряє Заходу - і більше ніколи цього не зробить", - вважає журналіст Дмитро Муратов, лауреат Нобелівської премії миру.
"Отже, Путін шукає союзників і намагається зробити Росію частиною спільної фортеці з Китаєм, а також з Індією, деякими частинами Латинської Америки та Африки. Путін будує свій антизахідний світ".
У цьому "антизахідному світі" Москва сильно залежить від Пекіна – зараз як ніколи, оскільки в Україні вирує війна.
"Війна стала організаційним принципом російської внутрішньої політики, зовнішньої політики та економічної політики. Є одержимість знищенням України", – підсумовує Олександр Габуєв, старший науковий співробітник Фонду Карнегі за міжнародний мир.
"Для цього потрібна зброя, гроші та економічний рятівний круг. Китай надає Росії, як мінімум, компоненти для озброєння, а також цивільні технології, які можуть бути використані у військових цілях".
Щоб протистояти західним санкціям та підірвати російську економіку, Росія нарощує торгівлю з Китаєм, насамперед в енергетичному секторі. Очікуйте, що нафтові, газові та енергетичні трубопроводи будуть на порядку денному на переговорах Путіна-Сі.
Але, знову ж таки, уявіть, що ви Путін. Рік тому ви з Сі проголосили, що ваше партнерство "не має меж". Якщо це дійсно так, чи можете ви очікувати, що Китай зараз допоможе вам в Україні, поставивши Росії летальну зброю та сприяючи воєнній перемозі Москви? США стверджують, що Китай розглядає можливість зробити саме це. Пекін це заперечує.
Як кажуть у Росії, "немає шкоди, чогось бажати" - але це не означає, що це станеться. Є одна річ, яку показав останній рік, це те, що "партнерство без обмежень" дійсно має межі. До цього моменту Пекін, очевидно, неохоче надавав пряму військову допомогу Москві, побоюючись спровокувати вторинні санкції на Заході проти китайських компаній.
"Напередодні візиту президента Сі до Москви деякі експерти тут були перезбуджені, навіть піднесені", - зазначив військовий путініст Михайло Ходаренок.
"Але у Китаю може бути тільки один союзник: сам Китай. Китай може мати лише один набір інтересів: прокитайські. Китайська зовнішня політика абсолютно позбавлена альтруїзму".
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |