23.03.2023, 23:37

Китайсько-російські переговори закінчились: результати перемовин в новій карикатурі від Vit Richer

Марина Началова | Всі новини автора
Китай їсть Росію

Близько двох днів пройшло після завершення перемовин лідерів Росії та Китаю. Для Кремля перемовини пройшли не так, як їм хотілося б. Бажання Путіна залучити Пекін до розв'язання внутрішніх проблем Росії не здійснилось.

Час Пік зібрав висновки експертів та думки політиків щодо результатів російсько-китайського саміту.

Трохи передумов

Попри дружні, в цілому, стосунки Пекіну та Москви, у Китаю та Росії є багато історичних суперечок, які сучасна Піднебесна може спробувати "владнати", враховуючи позицію Росії у світі, що стає все слабкішою.

Зокрема Китай хотів би повернути деякі свої території південно-східної частини Росії.

14 лютого 2023 року Мінприроди Китаю запропонувало зміни загальнодоступних географічних карт КНР. Йдеться про додавання автентичних китайських назв до найменування міст Владивосток (Хайшеньвай), Уссурійськ (Шуанченцзи), Хабаровськ (Болі), Благовєщенськ (Хайланьбао), острів Сахалін (Куедао), Нерчинськ (Нібучу), Миколаївськ-на-Амурі (Мяоцзе), Становий хребет (Вайсінань-лін). 

Таким чином уряд КНР вирішив "маркувати" ті території, які вважає нерівноправно відданими Росії. До часів династії Цин (1636-1912) вище згадані міста історично належали до територій Китаю, однак за часів царської Росії, внаслідок низки суспільно-політичних подій, вони увійшли до складу Російської імперії. Їх загальна площа становить понад один мільйон квадратних кілометрів. 

Чи стало це однією з тем перемовин у Москві достеменно - невідомо. Але частина експертів сходиться у думках, що Китай буде промацувати ґрунт щодо повернення цих територій, можливо за якусь суттєву допомогу Росії.

Результати саміту

Сам по собі візит китайського лідера в країну, що знаходиться на межі ізоляції у світі - це потужний сигнал політичної підтримки. І Путін розраховував досягти серйозного просування у відносинах зі своїм східним сусідом. 

Сі Цзіньпін, однак, продемонстрував більш стриману позицію, а радше, навпаки зробив крок назад від того рівня політичної підтримки, що декларувалась раніше - "партнерство без меж".

На пресконференції за результатами перемовин сторони заявили про низку домовленостей у різних напрямках.

Путін заявив, що країни утримують високу динаміку взаємної торгівлі та цьогоріч планують подолати позначку у 200 млрд доларів. Ще РФ готова нарощувати безперебійні нафтові постачання у Китай. Також Росія допускає перехід на китайський юань у міжнародній торгівлі. 

Сі своєю чергою сказав, що домовився з Путіним налагодити комплексне планування у торгівлі, зокрема в ІТ-сфері, торгівлі ресурсами.

Що Китай отримує, зрозуміло - сировина, перехід на юань. А що ж Росія? Зокрема, у воєнній галузі?

Хоч радник російського президента Юрій Ушаков і заявив, що сторони обговорювали військову співпрацю, та за підсумками перемовин заяв про зближення саме у цій сфері та постачання озброєння оголошено не було. Керівництво держави-агресора не досягло і половини того, що воно сподівалося отримати від візиту глави КНР Сі Цзіньпіна.

Висновки української сторони

"Думаю, що Путін покладав значно більші сподівання на результати цього візиту для себе, для Росії та навіть половини, а, може, навіть, і двох третин цих сподівань не виправдались. Дійсно, ніякого військового союзництва чи партнерства, ніяких нових контрактів на постачання тих чи інших видів озброєння, ніякої чіткої позиції на підтримку Росії китайським лідером заявлено не було", - заявив заступник керівника Офісу Президента України Ігор Жовква в ефірі телемарафону.

Жовква вважає, що Росія, не маючи перемоги на полі бою проти України, намагалася здобути перемогу на дипломатичному фронті, якої не отримала. Водночас заступник керівника ОП зауважив, що, на відміну від Путіна, Сі Цзіньпін досяг "абсолютної більшості" тих результатів, на які розраховував перед візитом. 

"Китай, я думаю, не може дозволити Росії шантажувати весь світ і себе питанням ядерної безпеки", - пояснив він. 

Аналітики Інституту вивчення війни також вважають, що російський диктатор Володимир Путін за підсумками переговорів із головою КНР Сі Цзіньпіном у Москві не зміг забезпечити більш щільне двостороннє партнерство з Китаєм, на яке він міг сподіватися. 

Деякі інші висновки

Цікаво, як реагують на результати візиту російські "рупори війни", які визнають, що без підтримки ззовні Росію неодмінно чекає катастрофа.

Зокрема, колишній ватажок окупантів, а нині блогер Ігор Гіркін заявив:

"Знаєте, чого я серйозно побоююся (і маю до того деякі - хай поки що не дуже конкретні - підстави)? - Що тепер - після візиту т. Сі - вся російська віп-команда стариків-розбійників остаточно "заб'є" на будь-які розумові процеси та просто тупо виконуватиме команди "пекінського обкому". А якщо з якихось питань команд не буде (або вони критично запізнюватимуться) – то просто нічого ні робити, ні думати з цього приводу не будуть. З відповідними результатами".

І далі додав:

"І так у "видатній розумовій діяльності" нашу вищу владу ніяк не звинуватити, а якщо мої побоювання виправдаються... У будь-якому випадку - зовсім нічого, крім "каламутної води", я у виступах за підсумками візиту не почув "від слова зовсім".

Відомий художник ]]>Vit Richer]]>, який часто сатирично висвітлює політичні події, такими побачив результати російсько-китайського саміту.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк