07.04.2025, 11:49

Європа на роздоріжжі: що чекає на мільйони українських біженців після припинення війни

Віра Висоцька | Всі новини автора
Європа на роздоріжжі: що чекає на мільйони українських біженців після припинення війни

Мільйони українців, які знайшли прихисток у країнах Європейського Союзу після вторгнення Росії у 2022 році, можуть опинитися перед невизначеним майбутнім. Причина — відсутність чіткого плану, що гарантував би їм правовий статус після припинення бойових дій.

За даними ]]>Euractiv]]>, наразі в ЄС діє Директива про тимчасовий захист, яка стала своєрідним "рятівним жилетом" для понад 4,3 мільйона українців, дозволяючи їм жити, працювати та отримувати доступ до соціальних послуг. Проте ця схема має обмеження у часі — і з наближенням можливої деескалації ситуації, її майбутнє виглядає все менш стабільним, передає Час Пік.

Хоча ЄС продовжив дію тимчасового захисту до березня 2026 року, подальші кроки залишаються невизначеними. Різні країни трактують директиву по-своєму, що призводить до нерівного ставлення до українців у залежності від країни перебування.

У Чехії, Німеччині та Польщі вже розробляються альтернативні механізми — спеціальні довгострокові дозволи на проживання для тих, хто живе, працює й інтегрується в суспільство. Наприклад, у Чехії планують надати п’ятирічний дозвіл тим, хто має роботу і чиї діти ходять до школи. Польща готує трирічний національний статус для українців, які перебувають у країні безперервно понад рік.

Проте деякі уряди чітко заявляють: як тільки війна закінчиться — тимчасовий захист буде згорнуто. Це означає, що сотні тисяч українців можуть втратити право залишатися в країнах ЄС.

Очікується, що в червні Рада ЄС обговорить це питання на засіданні міністрів внутрішніх справ. Для ухвалення змін до директиви необхідна згода всіх країн-членів.

Тим часом у деяких містах вже виникають труднощі: у Амстердамі бракує місць для нових біженців, а в Таллінні з 1 травня скасують безкоштовний проїзд у громадському транспорті для незареєстрованих українців.

Попри зусилля окремих урядів, мільйони українців досі не знають, що чекає на них завтра. Відсутність спільної та довгострокової стратегії у ЄС може поставити під загрозу стабільність найбільшого гуманітарного прийому біженців у новітній історії континенту.

Читайте також:

 ЄС готує масштабну відповідь на тарифну політику Трампа: перший пакет мит на $28 млрд

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк