21.11.2022, 07:03

21 листопада Україна відзначає День гідності та свободи: історія свята

21 листопада в Україні відзначають День гідності та свободи. Свято є відносно молодим, але дуже важливим для українців, оскільки пов'язане з початком двох доленосних для нашої країни подій: Помаранчевої революції 2004 року та Революції гідності 2013 року.

Історія свята

Свято стало наступником Дня свободи, який відзначався 22 листопада на честь Помаранчевої революції та був скасований Віктором Януковичем. Вдень свята обрано 21 листопада - дату одразу двох визначних для України подій: президентських виборів 2004 року, які стали початком Помаранчевої революції, та початку Євромайдану.

2004 року 21 листопада відбулися вибори президента, на яких Віктор Янукович переміг Віктора Ющенка. Результати виборів та фальсифікації обурили українців, і тисячі протестувальників зібралися на Майдані Незалежності. Після кількох тижнів Помаранчевої революції Верховний суд призначив повторне голосування, на якому переміг Ющенко.

Через 9 років 2013 року відбулися трагічні події на Майдані, які коштували життя багатьом громадянам. Тоді з 21 листопада тисячі громадян зібралися на Майдані Незалежності із протестами проти курсу на Росію. Протягом трьох місяців протестувальники вимагали продовжити євроінтеграцію та припинити застосування грубої сили до громадян. 18-20 лютого відбулися жорсткі сутички з протестувальниками. Десятки українців загинули, а президент Віктор Янукович утік із країни.

На честь подій Помаранчевої революції та Євромайдану встановлено сьогоднішнє свято. Він прославляє волелюбність і мужність нашого народу, прагнення демократії, шанує національні інтереси держави та права людини.

Наразі Україна живе в умовах повномасштабного вторгнення Росії, яка під прикриттям міфічних "демілітаризації та денацифікації" прагне позбавити українців свободи та права самим обирати своє майбутнє, змусивши повернутися до колоніального минулого, від якого наша країна відмовилася. Українці продемонстрували прагнення жити у незалежній та вільній країні у двох революціях і доводять його зараз.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк

Теги новин: