Зброя, що перемагає: Три одиниці зброї, які змінили хід війни України з Росією
На початку повномасштабного вторгнення Росії на озброєнні України були здебільшого тільки зразки ще радянського виробництва. Їх можливості були добре відомі окупантам, що володіли тією ж зброєю. Але постачання західних зразків озброєння поставили російську воєнну машину у скрутне становище.
Які види озброєння, що постачав Захід, найбільше вплинули на перебіг війни аналізує британська CNN , передає Час Пік.
Коли рік тому президент Росії Володимир Путін направив свої сили в Україну, більшість спостерігачів очікували швидкої перемоги окупантів.
Ці ранні прогнози російського успіху не виправдалися. Чому? Експерти називають різні фактори, включаючи вищий бойовий дух та чудову військову тактику з українського боку, а також – що дуже важливо – постачання західних озброєнь.
Хоча останні заголовки значною мірою свідчать про потенціал західних бойових танків або систем ППО Patriot для впливу на результат війни, ці системи ще не використовуються в бойових діях в Україні.
Але є й інші види зброї, які вже допомогли змінити хід війни. Ось три ключові з них.
Javelin
На самому початку війни бійці з обох сторін очікували, що російські бронеколони почнуть котитися в українську столицю Київ протягом декількох днів.
Українцям потрібно було щось, що могло б зупинити цю атаку – і вони знайшли її у вигляді Javelin, керованої протитанкової ракети, випущеної з плечей, яку може розгорнути одна людина.
Частково його привабливість полягає в простоті використання, як пояснює виробник Lockheed Martin, який спільно розробляв ракету з Raytheon: "Щоб вести вогонь, навідник ставить курсор на обрану ціль. Потім командний пусковий підрозділ Javelin посилає сигнал про розблокування перед запуском ракети".
Javelin - це зброя «вогонь і забув». Як тільки її оператор зробить постріл, вони здатні бігти в укриття, поки ракета знаходить шлях до мети.
Це було особливо важливо в перші дні війни, оскільки росіяни, як правило, рухалися колонами при спробі увійти в міські райони. Оператор Javelin міг стріляти з будівлі або за деревом і зникнути, перш ніж росіяни могли вистрілити у відповідь.
Javelin також добре націлений на слабке місце російських танків – їх горизонтальні поверхні, тому що його траєкторія після запуску вигинається вгору, а потім падає на ціль зверху, за словами Lockheed Martin.
Це можна було побачити на зображеннях російських танків з відірваними баштами. Часто саме Javelin завдавав шкоди.
Справді, настільки великим був вплив "Джавелінів", що через два з половиною місяці війни президент США Джо Байден відвідав завод в Алабамі, де похвалив робітників за допомогу у захисті України.
Для «Джавелінів» була ще одна перевага, особливо актуальна на початку війни: вони були політично прийнятними.
"Їх низька вартість та оборонне використання роблять їх політично легшими для інших країн", - написав у "Розмові" Майкл Армстронг, доцент Університету Брока в Онтаріо.
HIMARS
Повна назва в армії США - високомобільна артилерійська ракетна система M142. Це "повномасштабна, перевірена боєм, всепогодна, 24/7, летальна і чуйна, колісна система високоточної ударної зброї", кажуть в армії США.
Це цікаво, але, простіше кажучи, HIMARS - це 5-тонна вантажівка, яка може запускати шість ракет майже одночасно, відправляючи свої вибухові боєголовки далеко за межі передових ліній поля бою, а потім швидко змінювати позиції, щоб уникнути контрудару.
"Якщо Javelin був знаковою зброєю ранніх фаз війни, то HIMARS - знаковою зброєю пізніших фаз", - написав у січні старший радник програми міжнародної безпеки Центру стратегічних і міжнародних досліджень Марк Кансіан.
HIMARS випускає боєприпаси, які називаються керованою реактивною системою залпового вогню (GMLRS), які мають дальність польоту від 70 до 80 кілометрів. А їхні системи наведення GPS роблять їх надзвичайно точними, в межах приблизно 10 метрів від наміченої мети.
У липні минулого року російський репортер Роман Сапенков заявив, що став свідком удару HIMARS по російській базі в аеропорту Херсона на території, яку на той час зайняли московські війська.
"Мене вразив той факт, що весь пакет, п'ять-шість ракет, приземлився практично в одній точці", - написав він.
HIMARS мав два ключові ефекти, написав для університетської преси Командування і штабу Сил оборони США Ягіл Хенкін, професор Командно-штабного коледжу Сил оборони Ізраїлю.
"Удари змусили росіян перемістити свої склади боєприпасів далі в тил, тим самим зменшивши наявну вогневу міць російської артилерії поблизу лінії фронту й ускладнивши логістичне забезпечення", - написав Хенкін.
За його словами, використання ракет великої дальності для ураження таких цілей, як мости, порушило російські зусилля з постачання.
Система HIMARS виробляється і патентується в США компанією Lockheed Martin.
Дрон Bayraktar TB2
Безпілотник турецької розробки став одним із найвідоміших у світі безпілотних літальних апаратів (БПЛА) завдяки використанню у війні в Україні.
Він відносно дешевий, виготовлений з готових деталей, завдає смертельного удару і записує його на відео.
На цих відео видно, як він нищить російську броню, артилерію та лінії постачання ракетами з лазерним наведенням та розумними бомбами, які він несе.
"Вірусні відео TB2 є прекрасним прикладом сучасної війни в епоху TikTok", - написав на сайті Atlantic Council старший науковий співробітник Інституту досліджень зовнішньої політики Аарон Стайн.
"Bayraktar TB2 не був "магічною зброєю", але він був "досить хорошим", - написав він.
Він назвав слабкими сторонами відсутність швидкості та вразливість до протиповітряної оборони. Статистика поля бою, схоже, підтверджує це. Сімнадцять з 40-50 ТБ2, які отримала Україна, були знищені в бою, повідомляється на сайті розвідки з відкритим вихідним кодом Oryx.
Але Штейн каже, що кількість втрат переважує низьку вартість дрона, а це означає, що їх можна відносно легко замінити.
Дійсно, план створення складальної лінії для дронів в Україні був у роботі ще до війни. А використання дронів потенційно врятувало життя українським пілотам, які в іншому випадку мали б виконувати місії.
Останні повідомлення з України вказують на те, що TB2 може відігравати меншу роль, оскільки російські війська з'ясували, як з ним боротися, але його шанувальники кажуть, що він був дуже ефективним, коли позиція України була найбільш хиткою.
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |