17.03.2023, 10:52

В Україні з квітня всі рецептурні ліки відпускатимуть за е-рецептом: що важливо знати

Леся Матвеева | Всі новини автора
Иллюстративное фото / Открытый источник

В Україні з квітня 2023 року відпуск всіх рецептурних ліків почне здійснюватися за електронним рецептом. Електронний рецепт пошириться на всі готові лікарські засоби, що містяться в Державному реєстрі лікарських засобів та підлягають відпуску за рецептом лікаря.

Виписати е-рецепт зможе лікар будь-якої спеціальності державної, комунальної чи приватної клініки чи лікар-ФОП. І для цього необов'язково мати договір із НСЗУ (Національна служба здоров'я України). Про це ]]>повідомляє ]]>Міністерство охорони здоров'я, передає Час Пік.

Такий е-рецепт можна отримати незалежно від наявності декларації із сімейним лікарем, проте пацієнт має бути обов'язково зареєстрований у ЄСОЗ (Єдина система охорони здоров'я).

Впровадження електронних рецептів на рецептурні препарати розпочалося у 2022 році. Перший етап (запуск е-рецепту на антибіотики) стартував влітку минулого року, другий (е-рецепт на наркотичні засоби) розпочався восени. З квітня 2023 року заплановано третій етап - відпустка всіх рецептурних ліків буде лише за електронним рецептом.

Це дозволить контролювати їх відпуск, вести їх облік в ЕСОЗ, що в перспективі дозволить побудувати систему клінічного моніторингу в Україні. Також це унеможливить самолікування населення рецептурними препаратами і змушуватиме їх звертатися до медичних спеціалістів, які здійснюватимуть призначення ліків і тим самим контролюватимуть процес лікування. 

Окрім того, запровадження е-рецепта передбачено й директивами Євросоюзу. Враховуючи євроінтеграційний шлях, Україна має певні зобов’язання щодо приведення власного законодавства у відповідність із законодавством ЄС.

Електронний рецепт пошириться на зареєстровані в Україні лікарські засоби, що підлягають відпустці за рецептом лікаря та які пацієнт купує власним коштом.

За даними Міністерства охорони здоров'я України, е-рецепт із квітня поширюватиметься на такі ліки:

  • антибіотики;
  • протисудомні засоби;
  • гормональні препарати (у тому числі протизаплідні);
  • препарати на лікування артеріального тиску, серцевих захворювань;
  • деякі антигельмінтні препарати;
  • деякі вітаміни;
  • кроворозріджувальні препарати;
  • антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
  • стероїдні лікарські засоби;
  • деякі звичні для нас ліки проти болю, кашлю, антигістамінні та заспокійливі.

Де можна переглянути перелік рецептурних лікарських засобів, зареєстрованих в Україні?

Інформація про те, чи відпускається лікарський засіб за рецептом, міститься в ]]>Державному реєстрі лікарських засобів України]]>. Для цього під час користування реєстром слід в пошуку вказати відповідну торгову назву чи міжнародне непатентоване найменування (МНН) лікарського засобу і з випадаючого переліку обрати потрібний. У детальній інформації про обраний препарат буде вказано умови його відпуску: за/без рецепта. Також там розміщено інструкцію для медичного застосування, в якій теж вказуються умови відпуску препарату.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк