09.06.2024, 13:50

В Україні може з'явитися спецпосланець НАТО: яка мета

Віктор Білий | Всі новини автора

Напередодні липневого саміту НАТО у Вашингтоні альянс розглядає можливість створення нової посади постійного представника України. Цей крок спрямований на посилення довгострокових зобов'язань НАТО перед Україною щодо її боротьби проти російської агресії. 

Цей крок, за повідомленням Foreign Policy, свідчить про намір альянсу розширити свою підтримку Києву, попри попередження Москви про ескалацію конфлікту, передає Час Пік.

Нову посаду «старшого цивільного представника» НАТО в Україні буде створено за аналогією з постом, який діяв в Афганістані під час майже двадцятирічної присутності альянсу в цій країні. Основне завдання нового представника полягатиме у координації підтримки України, включаючи управління потоками військової допомоги від різних західних країн.

Створення цієї посади також має важливий політичний сигнал. Для України, яка прагне повноправного членства в НАТО для зміцнення своєї безпеки, це знак підтримки. Для Росії це демонстрація рішучості альянсу в підтримці Києва.

Однак, не всі в НАТО розглядають цю ініціативу як адекватну заміну головної мети України - повноправному членству в альянсі. Один із чиновників НАТО анонімно назвав це частиною "втішного призу", визнаючи, що це не те, чого справді хоче Україна.

На тлі цих обговорень тривають дебати щодо можливості розміщення військ НАТО на території України. Такий крок міг би прискорити підготовку та оснащення українських сил, але також несе ризик ескалації конфлікту до прямої конфронтації між Заходом та Росією.

Президент РФ Володимир Путін вже попередив про "серйозні наслідки" у зв'язку зі згодою США та деяких європейських країн на використання Україною західної зброї для ударів по військових об'єктах у Росії. Путін навіть натякнув на можливість ядерного протистояння.

Попри тиск з боку східноєвропейських союзників, які наполягають на негайному запрошенні України до НАТО, США та Німеччина поки що блокують ці зусилля. Питання, коли і як Україна може стати членом альянсу, залишається одним із найбільш дискусійних серед країн-учасниць.

Загалом плани щодо призначення спецпосланця НАТО в Україні відображають прагнення альянсу знайти баланс між посиленням підтримки Києва та мінімізацією ризиків прямого зіткнення з Росією. Однак для України ключовим залишається питання повноцінного членства в НАТО, що поки що залишається предметом складних дипломатичних переговорів.

Читайте також: Генсек ООН Гуттереш відмовився їхати на Саміт миру до Швейцарії

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк