13.11.2020, 07:14

Хто насправді добував мамонта: Нове відкриття археологів зруйнувало стереотипи про гендерні ролі

охотница

"Чоловік - добувач, жінка - берегиня вогнища", - говорить твердження прихильників традиційних гендерних ролей. Цей стереотип спирається на сформовану думку, що нібито в доісторичному суспільстві заняття були чітко розподілені на "чоловічі" і "жіночі". Однак недавнє відкриття вчених показало, що такі твердження не цілком відповідають істині.

Знахідка, зроблена на високогір'ї Анд в Перу, кидає виклик традиційному уявленню антропологів про чоловіків-мисливців і жінок-збирачках. Стаття про дослідження була опублікована в журналі ScienceAdvance, передає Час Пік.

Археологічний пам'ятник Віламайя Патжха був відкритий в 2013 році, а в 2018-му почалися розкопки. Там було знайдено 20 тисяч артефактів, а також 5 поховальних ям з останками 6 осіб.

В одному з поховань віком приблизно 9000 років були виявлені жіночі останки. Аналіз зубів показав, що там спочиває дівчина, яка померла у віці 17-19 років. У могилі знаходилося спорядження, призначене для полювання на велику дичину - кам'яні наконечники стріл і інструменти для обробки тварин, що прямо вказує на рід занять похованої там людини. Вчені відзначають, що тільки це поховання зі знайдених на Віламайя Патжха можна ідентифікувати як мисливське.

Автори дослідження на чолі з антропологом Рендаллом Хаасом з Каліфорнійського університету в Девісі вивчили відповідну наукову літературу, щоб перевірити, чи знаходили раніше поховання жінок з мисливським спорядженням. Вчені виявили кілька таких прикладів, що ставить під сумнів стереотипи, що склалися про гендерні ролі.

Дослідники припускають, що через сексистські уявлення про поділ занять в суспільстві, наука приділяє недостатньо уваги археологічним знахідкам жінок-мисливиць, які просто не відповідають переважаючому світогляду.

Читайте ще: Небезпека поруч: названі предмети, на яких коронавірус може жити місяць

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк

Теги новин: