05.01.2021, 18:17

Православне Різдво: історія свята, прикмети на вдачу і погоду

рождество

7 січня православні віруючі України відзначають одне з найголовніших свят у році - Різдво Христове. З цією датою пов'язана низка традицій, повір'їв та прикмет.

Слов'яни почали святкувати Різдво після введення на цих землях християнства. Разом з тим язичницькі звичаї продовжували чинити свій вплив протягом століть, повідомляє Час Пік.

Як відзначали Різдво в Україні раніше

Відомо, що у древніх слов'ян було свято, пов'язане з днем ​​зимового сонцестояння - Коляда. В цьому слові можна без зусиль вловити співзвуччя з найменуванням різдвяних пісень - колядок. У дохристиянські часи в найтемніший час року люди вбиралися в костюми, співали і танцювали, щоб відлякати злі сили. Ця традиція не зникла до кінця, а трансформувалася в обряд колядування на Різдво та інші зимові свята.

Зазвичай різдвяні групи колядників складалися з молодих хлопців, які вбиралися в костюми цигана, кози, чорта і т.п. Обов'язковим атрибутом була яскрава зірка на палиці. У Святвечір ці веселі компанії ходили від хати до хати і співали колядки, а господарі обдаровували їх гостинцями або грошима.

приметы на рождество

Не менш відома традиція ворожінь у зимові свята. Хоча церква засуджує такі заняття, багато дівчат намагалися в період святок дізнатися свою долю.

Обов'язковою умовою було зібратися всією родиною за святковою вечерею в переддень Різдва. Стіл повинен був включати 12 пісних страв, серед яких неодмінно повинна бути кутя. Було прийнято носити «вечерю» своїм хрещеним батькам, які, в свою чергу, давали хрещеникам невеликі подарунки.

Деякі старі звичаї живі в Україні досі. Також в народі побутує ряд повір'їв і прикмет, пов'язаних з Різдвом.

Різдвяні прикмети на удачу і достаток

6 січня - останній день Різдвяного посту. Віруючі намагаються нічого не їсти до тих пір, поки на небі не зійде перша зірка.

Різдво потрібно обов'язково зустрічати в чистому домі, але всі хатні справи треба завершити 5 січня: у Святвечір вже працювати не бажано. Напередодні Різдва забороняється виносити з хати сміття - існує прикмета, що так можна винести здоров'я домочадців.

православный сочельник

Категорично не можна займатися рукоділлям на Різдво. За повір'ям, якщо шити в це велике свято, то хто-небудь з рідних може осліпнути, а якщо в'язати - дитина, яка повинна народитися у вас або когось із близьких, обмотається пуповиною.

За різдвяний стіл не можна сідати в чорному одязі. Вбрання повинне бути світлим, святковим і бажано новим, такою ж має бути і скатертина.

Вважається, що на Різдво потрібно прикрашати оселю свічками - чим більше світла в це свято, тим більше радості прийде в дім.

У Святвечір потрібно неодмінно приймати всіх гостей і колядників, інакше весь наступний рік буде нещасливим для родини. За повір'ям, чим більше гостей збереться за столом, тим більше щастя прийде в новому році.

Слід звернути увагу також на те, хто першим переступить поріг будинку вранці 7 січня. Є прикмета, що якщо першим гостем на Різдво буде чоловік, то рік очікується благополучним.

Дитину, яка народилася в переддень Різдва, вважають щасливчиком: доля її складеться вдало.

рождество приметы

Прикмети на погоду в Різдво

Наші предки після святкової вечері виходили на вулицю і дивилися на небо, щоб дізнатися, яким буде рік. Якщо небо ясне і зоряне - це обіцяє врожай і хороший приплід худоби. Заметіль у Святвечір також вважалася хорошим знаком, передвісником великого врожаю і великої кількості меду у вуликах.

Тепле Різдво вказує на те, що буде холодна весна. Якщо в цей день тане сніг - овочі погано вродять, зате буде добрий урожай гречки. Іній на деревах і лапатий сніг були провісниками багатого врожаю зернових.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк