27.01.2021, 19:02

У льодах Антарктиди знайшли марсіанський мінерал, який пролив світло на одну загадку Червоної планети

Марина Началова | Всі новини автора
facebook tweeter live rss
антарктида

Група дослідників з Міланського університету Бікокка на чолі з геологом Джованні Бакколо виявили в крижаних кернах Антарктиди на глибині 1620 метрів мінерал, який існує на Марсі.

Мінерал ярозит - крихка жовтувато-коричнева речовина, яке з хімічної точки зору являє собою сульфат калію і заліза, передає Час Пік з посиланням на ЗМІ.

У 2004 році такий же мінерал виявив на Марсі марсоход Opportunity. А в 2009 році саме в ярозиті застрягли колеса марсохода Spirit, що і стало причиною закінчення його місії.

На Землі ярозит утворюється в рудних родовищах в результаті окислення сульфідів заліза. Для цього потрібна наявність води і кислотне середовище. Перед вченими постало питання, як же ярозит утворився на Марсі.

По одному з припущень, в утворенні марсіанського ярозіта брала участь невелика кількість води з високою кислотністю. Однак Джованні Бакколо заявив, що лужні базальтові породи в корі Марса нейтралізували б кислоту.

За іншою версією, ярозит міг утворитися в льодах, які покривали Марс мільярди років тому. Але досі подібний процес не спостерігався ні на Марсі, ні навіть на Землі.

Однак випадкова знахідка в Антарктиді у витягнутому з глибини 1620 метрів крижаному циліндрі дає другій гіпотезі грунт для існування. По стану виявлених частинок мінералу вчені визначили, що ярозит утворювався і руйнувався в порожнинах льодовика.

Правда, вченим ще належить пояснити таку велику кількість ярозіта на Марсі, адже там його відкладення можуть досягати товщини кілька метрів. На думку Бакколо, все тому, що на Марсі набагато більше пилу, ніж в Антарктиді, що створює сприятливі для утворення мінералу умови.

Це цікаво: Не викидайте старі смартфони: розроблена програма, яка дозволить застосовувати їх по-новому

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк

facebook tweeter live rss