04.07.2021, 22:32

Івана Купала: прикмети, традиції та обряди містичного літнього свята

Марина Началова | Всі новини автора
ивана купала

В середині літа наші предки здавна відзначали одне з найбільш містичних і разом з тим найвеселіших свят року - Івана Купала.

7 липня православна церква відзначає Різдво Іоанна Предтечі. Але коріння народного свята Івана Купала йдуть далеко в дохристиянські часи, повідомляє Час Пік.

До того, як в наші краї прийшло християнство, слов'яни відзначали свято, присвячене літньому сонцестоянню і найвищій точці розквіту природи. У купальських традиціях, які були поширені в народі, багато елементів залишилося від язичництва.

Ніч напередодні ​​Івана Купала мала навіть більше значення, ніж сам день свята. У темну пору проводилася більша частина обрядів. До заходу сонця належало скупатися у водоймі, а після заходу сонця на березі розпалювали багаття, навколо яких веселилися і танцювали. Була традиція стрибати через купальське вогнище, щоб бути здоровим, красивим і багатим. Закохані перестрибували вогонь, тримаючись за руки, щоб бути разом все життя.

За прикметами, потрібно перестрибнути вогонь три рази, щоб забезпечити собі щастя. Якщо при стрибку спіткнутися - попереду чекають хвороби, а якщо ногою зачепити палаючі гілки - будуть сварки в родині.

Вважалося, що відьми не можуть підійти до купальського вогнища, тому дівчину, яка не приєдналася до нічних гулянь, могли оголосити відьмою і всіляко потішатися над нею.

Обов'язковим атрибутом святкування Івана Купала були вінки з польових квітів і трав. Дівчата пускали вінки водою і дивилися, чий попливе далеко, а чий потоне - з цього дізнавалися, якою буде доля. Вінки також могли спалювати, закидати на дерево або дах, відносили на цвинтар, іноді зберігали вдома для лікування хвороб.

Була також поширена традиція наряджати купальське деревце: невелике дерево прикрашали вінками, квітами, стрічками, фруктами, водили біля нього хороводи і влаштовували різні веселі ігри.

Існувала легенда про квітку папороті, яка з'являється тільки в купальську ніч. Найбільші відчайдухи йшли в ліс її шукати, адже, згідно з повір'ям, той, хто знайде магічну квітку, здобуде надприродні сили, зможе розуміти мову тварин, бачити заховані в землі скарби, ставати невидимим і приймати будь-який вигляд.

В цілому вважалося, що на Івана Купала всі рослини мають цілющу силу, тому в цей день було прийнято заготовлювати лікарські трави.

У купальську ніч слід було остерігатися нечисті, яка, як вважалося, в цей час вільно розгулює по землі. Люди вірили, що в містичну ніч можна зустріти русалок, відьом, домових, лісовиків та інші потойбічні сутності.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк